שתף קטע נבחר

המבקר על פרשת פולארד: "למישהו בוער הכובע"

מבקר המדינה הגיב לדיווח, לפיו העובדה שהוא בודק את התנהלות המדינה בפרשת המרגל יונתן פולארד מסכנת את שחרורו. "הביקורת תימשך כפי שהייתה. יש לי הרגשה שהפרסומים האלה זו הטעיית הציבור", אמר והוסיף: "מי מאיתנו לא חרד לגורלו של אדם שנמק בכלא?"

"הלוואי שאתבדה, אבל למישהו כנראה בוער הכובע על הראש" - כך אמר בצהריים (יום ד') מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, בתגובה לפרסום ב"ידיעות אחרונות", לפיו הבדיקה שהוא מבצע עלולה לחבל במאמצי השחרור של המרגל הישראלי, יונתן פולארד.

 

בדצמבר אשתקד פנתה הוועדה לביקורת המדינה בכנסת אל המבקר כדי שיכין חוות דעת על פעולות הממשלה ויבדוק האם עשו כל שנדרש לביא לשחרורו של פולארד. מאז מעבירים שורה של גופים, ביניהם משרד ראש הממשלה ומשרד החוץ, מידע בעניין לידי המבקר ואנשיו. לראש הממשלה, אהוד אולמרט, וגם לקודמיו בתפקיד, אהוד ברק ובנימין נתניהו, נקבעו פגישות בעניין עם המבקר, על מנת שיוכלו למסור עדות.

 

לינדנשטראוס מתח ביקורת על כך שהגורמים לא נחשפו. "אני אומר דברים ברורים כדי להעמיד דברים על דיוקם. אני משיב לגורמים אנונימים, לא יודע מי הם, אחד מהם 'מקור בטחוני בכיר', לא מזוהה, לא אמר את שמו והיכן הוא עובד. אם יש למישהו משהו לומר שיגיד בגלוי ויקבל תשובה".

 

באשר לטענות עצמן אמר המבקר: "הכנסת החליטה פה אחד בישיבת הוועדה לביקורת המדינה את ההחלטה שחובתי לבצע אותה. מזה שלושה חודשים מתקיים בירור אצל מבקר המדינה ואנשי צוותו, הישיבות דיסקרטיות ביותר, עלומות, נשמעים שם דברים, יש שיתוף פעולה מלא והדוק מצד כל מי שהוזמן לישיבות האלה".

 

לינדנשטראוס הבטיח להמשיך את הביקורת. "הביקורת תימשך כפי שהייתה. היא תהיה חדה, נוקבת, ישרה ואמיצה. כך היא צריכה להיות. שום דבר לא ירתיע אותה. הפגיעה היא לא רק במבקר אלא גם בכנסת. בוועדה הזו שהטילה את המשימה. הדברים האלה נמצאים לפני סיום בעוד כמה שבועות. היה לי הרגשה שהפרסומים האלה זו הטעיית הציבור. מי מאיתנו לא חרד לגורלו של אדם שנמק בכלא?".

 

יושב ראש הוועדה לביקורת המדינה זבולון אורלב תמך במבקר ואמר: "מדובר בעלילת כזב במבקר, שעילתה בעצם ועדת ביקורת המדינה, שידוע לכם כל הבדיקה על פולארד היא על פי יוזמת הוועדה לביקורת המדינה".

 

הוא תקף גם את ראש הממשלה: "אני מצטער שאולמרט עושה ספין מכוער על גבו של פולארד ועל הפקרתו. גורלו של פולארד מוטל על כף המאזניים ואולמרט ממשיך במסע הדה-לגיטמציה נגד המבקר. זהו דבר חסר אחריות ואסור לעבור עליו לסדר היום".

 

גורמי ביטחון: הביקורת תפגע במאמצי השחרור

העיתון "ידיעות אחרונות" פרסם כי בכירים במערכת הביטחון ובמסדרונות השלטון טוענים שהבדיקה שמנהל מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס תפגע "במאמצים הרגישים", לשחרורו של המרגל הישראלי ג'ונתן פולארד.

 

"מדובר בהחלטה שערורייתית", אמרו בכירים במערכת הביטחון על החלטת המבקר לפתוח בחקירה משלו בנושא, "רק מדינה שיצאה מדעתה מוכנה למסור נושא כל כך רגיש לבדיקה של המבקר שפועל כמו פיל בחנות חרסינה בנושא שלא נמצא כלל בסמכותו". גורמים שחשופים למידע הרגיש אמרו כי יש חשש שהתערבות המבקר תגרום לכך שפולארד ימשיך להשאר בכלא.

 

ג'ונתן פולארד הצטרף בספטמבר 1979 למודיעין הצי האמריקני במרילנד בתפקיד מנתח נתוני מודיעין, חמש שנים לאחר מכן הועבר ליחידת מחקר בוושינגטון שעסקה בניתוח מידע והתראה כנגד פעילות טרור. במהלך שירותו הוא גויס על ידי הלק"ם (לשכה לקשרי מדע), גוף מודיעין ישראלי חסוי בראשו עמד רפי איתן.

 

פעילותו עבור המודיעין הישראלי נמשכה שנה אחת במהלכה העביר חומר רב, שהיה על פי הערכות לא רשמיות, בעל ערך מודיעיני משמעותי לישראל.

באוקטובר 1985 עורר פולארד את חשד מעסיקיו ומעקב שהושם עליו ועל אשתו חשף את פעולתם. בחודש נובמבר של אותה שנה ניסו פולארד ואשתו למצוא מקלט בשגרירות ישראל בוושינגטון, אנשי השגרירות סירבו להכניסם לבניין והם נעצרו על ידי סוכני האפ.בי.איי.

 

בשנת 1998 הכירה ממשלת ישראל בפולארד כמרגל ישראלי שפעל בשליחות ובסמכות מדינת ישראל, במקביל הועברו לממשל האמריקני מספר בקשות חנינה, אך כולן נדחו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המבקר לינדנשטראוס
צילום: יובל הראל
פולארד. עדיין בכלא
צילום: איי פי
ח"כ אורלב. לימין המבקר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים