שתף קטע נבחר

מאסר לעורך שפרסם "ידיעות כוזבות" על מובארק

בית משפט מצרי גזר חצי שנת מאסר בפועל על עורך עיתון מצרי שהורשע בפרסום ידיעות שקריות על מצבו הבריאותי של הנשיא חוסני מובארק. לטענת בית המשפט, הדיווחים על המצב הבריאותי הירוד של מובארק גרמו לטלטלה בבורסה המצרית

עורך עיתון מצרי, איבראהים עיסא, נידון היום (ד') לשישה חודשי מאסר בפועל ולקנס בסך 200 לירות מצריות (כארבעים דולר) בגין פרסום "ידיעות כוזבות" בדבר "מצבו הבריאותי של הנשיא חוסני מובארק". בית המשפט קבע כי הידיעות "פגעו בכלכלתה של מצרים ובביטחון הציבור".

 

כזכור, בחודש אוגוסט אשתקד דיווחו כמה עיתוני אופוזיציה במצרים כי מצבו הבריאותי של מובארק רעוע. אחד האחראים לדיווחים היה עיסא, עורך היומון המצרי העצמאי "א-דוסתור", שדיווח כי חלה הרעה במצבו הבריאותי של הנשיא. לאחר הפרסום הואשם עיסא בהכפשת הנשיא, בפגיעה בסדר הציבורי ובכלכלת מצרים, שכן נטען נגדו כי גרם לטלטלה בבורסה המצרית בעצם פרסום הדיווחים.

 

גם הנשיא מובארק מיהר לצאת נגד הדיווחים הללו. בראיונות שהעניק בזמנו מתח הנשיא ביקורת על הדיווחים ואמר כי נועדו לערער את היציבות הביטחונית במדינה. מובארק קרא לעיתונאים "להתעלות" ו"לא להתייחס לדיווחים לא חשובים" המכפישים את שלטונו. בראיון לשבועון "אל-אוסבוע", הגדיר מובארק, בן ה-79, את הדיווחים על בריאותו כשמועות חסרות שחר.

 

"הבורות של כמה עיתונאים והפרזתם בפרסום שקרים ומידע כוזב, היא סוגייה שאינה קשורה לחופש העיתונות וכוונתה לזרוע כאוס", אמר מובארק. הוא הוסיף כי הדיווחים חרגו מהטעם הטוב וכי חופש העיתונות אינו נפגע במצרים, אך "כל אדם המפר את אמנת העיתונאים או שם את ביטחון המדינה על קרן הצבי, חייב להיענש". מובארק

כיוון את ביקורתו בעיקר לתנועת "האחים המוסלמים" שלטענתו מעוניינת לערער את היציבות בארצו.

 

בתגובה מהירה על פסק הדין אמר עורך העיתון של עיסא, איבראהים מנסור, לרשת החדשות "אל-מוחיט" כי "זהו משפט מקפח... לא ניתן לכלוא עיתונאי. זה הדבר הגרוע ביותר שקרה באצרנו". לדבריו, עיסא אף ביקש תגובה בטרם פירסם את הדיווח אודות בריאותו של מובארק, אולם לא זכה לכל התייחסות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מובארק. "אין קשר לחופש העיתונות"
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים