שתף קטע נבחר

נועם שליט: למה גלעד צריך להיות הפראייר היחיד?

אביו של החייל החטוף גלעד שליט מתח ביקורת חסרת תקדים על התנהלותו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט. בכנס באוניברסיטת בר-אילן אמר: "ראש הממשלה שהכריז כי שחרור הבנים זה מקום העבודה שלו, ממשיך להסס ודוחה את ההכרעות"

"למה גלעד צריך להיות הפראייר היחיד שמשלם את המחיר?" - זאת השאלה שהפנה נועם שליט, אביו של החייל החטוף גלעד שליט, לראש הממשלה, אהוד אולמרט. שליט, שבתקופה האחרונה - במקביל לדיווחים על התקדמות בעסקת שבויים - שמר על שתיקה, מתח היום (ד') ביקורת חריפה על התנהלותו של אולמרט בטיפול בסוגיית החטופים. "ראש הממשלה שהכריז כי שחרור הבנים זה מקום העבודה שלו, ממשיך להסס ודוחה את ההכרעות".

 

בכנס הזדהות שנערך באוניברסיטת בר-אילן ביוזמתם של אגודת הסטודנטים וארגון הבנים, היה שליט חריף מתמיד בביקורת על ההתנהלות בסוגיית שחרור החטופים. "אני שואל את ראש הממשלה שהצהיר שהוא לוקח אישית את סוגיית החטופים לטיפולו ושקרא כי זה מקום העבודה שלו - מדוע מכל שרשרת הפיקוד הקשורה למחדל החטיפה, רק רב"ט גלעד שליט צריך לשלם את המחיר?"


נועם שליט בתפילה לשחרור החטופים (צילום: רועי מנדל)

 

לדבריו, "אולמרט טוען שנעשים מאמצים גדולים ושאין יום שלא דנים בנושא. אני יכול לבחון את זה רק על פי מבחן התוצאה, והתוצאה היא אפס אחוזי הצלחה". שליט הציג כדוגמה את ראשי הממשלה הקודמים, בנימין נתניהו ואריאל שרון, כמי שידעו בשעתו לקבל הכרעות בסוגיות הרות גורל.

 

"שרון, בניגוד לכל היועצים סביבו שהתנגדו לעסקת טננבוים, הכריע בניגוד לכולם והצהיר 'אני לא משאיר אף יהודי אצל החיות האלה'. גם נתניהו ידע להכריע ולא היסס בארוע בעמאן שאנשי מוסד נתפסו, ואף מבלי שנשקפה להם סכנת חיים, שיחרר עבורם שני ארכי מחבלים. ראש ממשלה נבחר בדיוק בשביל זה, הוא הקברניט של הספינה והוא זה שנדרש להכריע".

 

נועם שליט הזהיר כי המצב הנפיץ בעזה עלול להביא לסיכון חיי של גלעד בשבי. "כבר 21 חודשים שהוא בחשיכה, מנותק מהעולם החיצון. אנו שבים ומתריעים שזהו זמן קריטי להציל את גלעד ולא לקבל את מקרה רון ארד שתיים. המצב בעזה נפיץ, בכל רגע מישהו עלול לאבד שליטה וכולנו נצטער על כך שאיבדנו את הרכבת. לאף אחד אין ביטחון שגלעד לא ייפגע, אפילו על ידי גורם שלישי שלא סר למרות חמאס. אפשר עדיין להציל את גלעד".

 

הוא התייחס לדילמה העומדת בפני מקבלי ההחלטות על שחרור מחבלים עם דם על הידיים ואמר: "זו דילמה לא פשוטה לומר לנפגעי טרור - רוצחי ילדיכם יוצאים לחופשי, אך עלינו לשחרר רוצחים כדי להציל חייל ישראלי. לאלה שאומרים שחייל עם כל הצער צריך לקחת בחשבון שלא בטוח שישוב הביתה, אני שואל - איזה צבא שירתתם? על איזה קוד אתי חונכתם?".

 

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 640 ימים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נועם שליט. רק גלעד משלם את המחיר
צילום: ירון ברנר
צילום: נועם רותם
גלעד שליט. נחטף ביוני 2006
צילום: נועם רותם
מומלצים