שתף קטע נבחר

מחקר מגלה: מדוע עכבישים הולכים הפוך

מחקר בדק את אורח החיים המוזר של מספר רב של מיני עכבישים, החיים, ניזונים, מזדווגים ואף 'הולכים' כשהם תלויים הפוך - וגילה כי התנהלות זו חוסכת להם אנרגיה

מדוע עכבישים נוהגים ללכת הפוך כעטלפים, לטפס על תקרות כשראשם כלפי מטה ורגליהם כלפי מעלה? לפי מחקר חדש, עליו דווח ב-ScienceDaily, שבדק את אורח החיים של עכבישים ממינים שונים, היציבה הלא קונבצניונלית של העכבישים גרמה לעיצוב צורתם, והיא יעילה מבחינת צריכת האנרגיה, כמו של מטוטלת.

 

מרבית היצורים החיים על היבשה התפתחו כך שהקרקע היא התומכת העיקרית בתנועתם. כפועל יוצא מכך הם פיתחו רגליים המסוגלות לתמוך במשקל כל גופם, ומיקמו את הראש מעל הרגליים. ואולם מיני עכבישים החליטו פשוטו כמשמעו

להפוך את העולם סביבם. הם מבלים את מרבית ימי חייהם כשהם תלויים ברגליהם ו"הולכים" כשהם מתנדנדים ולוקחים תנופה בעזרת כוח המשיכה.

 

עוד ב"הידען": מעבדת איזוטופים ייחודית הוקמה באוניברסיטת בן-גוריון

 

התופעה הזו מוכרת לכל מי שראה עכביש תלוי הפוך על תקרה כלשהי, אבל דווקא עכשיו החליטו כמה ביולוגים מהמכון הניסויי של איזור ארידאס בספרד, בצצותא עם אנתרופולוג מאוניברסיטת ספליט בקרואטיה, לבצע מחקר מקיף על היתרונות והחסרונות הביולוגיים של סגנון חיים זה באמצעות מחקר של מאות מיני עכבישים.

 

אחת הנקודות שבהן התמקדו החוקרים היתה מהי החשיבות האבולוציונית של "גישור" – טכניקה שבה משתמשים עכבישים רבים לזוז בין צמחים מרחוקים באמצעות בניית גשרים ממשי, שהם חוצים ב"הליכה" כשהם תלויים וראשם למטה.

 

עוד ב"הידען": קבוצה מקיבוץ מעברות זכתה בליגת פירסט לחטיבות הביניים

 

מחקרים קודמים של חוקרים אחרים הראו כי קופים המהלכים הפוך על ענפים עשויים להשתמש באופן יעיל באנרגיה, לעומת הליכה "רגילה" על הקרקע. עד כה, לקחו החוקרים כמה מיני עכבישים למעבדה והשווה כיצד הם מטפלים בשתי סוגי תנועות – הליכה על הקרקע וגישור מענף לענף. "גילינו כי העכברים החיים הפוך פיתחו רגליים ארוכות באורח לא פרופורציונלי לעומת עכבישים "נורמליים", והדבר איפשר להם לנוע טוב יותר באמצעות גישור מאשר בהליכה על הקרקע.

 

"מי שהליכתו על הקרקע היתה מרושלת במיוחד היו העכבישים הגדולים בשל הרגליים הארוכות שלהם והם מעדיפים להשתמש בגישור", אומר ד"ר ג'ורדי מויה-לאראניו מספרד, החוקר הראשי בפרויקט.

 

עכבישים קטנים, הנתלים לפעמים מהרשת שלהם, יכולים אם הם רוצים לעזוב את הרשת בחיפוש אחר טרף באמצעות הליכה על הקרקע, דבר שעכבישים גדולים אינם יכולים לעשות ביעילות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוסך באנרגיה. עכביש
"הידען"
מומלצים