שתף קטע נבחר

נזירים טיבטים התפרצו לתדרוך סיני: הם משקרים

לא לתמונות ולקולות האלה קיוו בממשלת סין כשהתירו למשלחת עיתונאים זרים לבקר בבירת טיבט לראשונה מאז מהומות הדמים. באמצע תדרוך של מנהל מקדש בודהיסטי התרפצו נזירים וסיפרו בדמעות על מצבם העגום. "אל תאמינו להם, הם מספרים לכם שקרים", אמרו לעיתונאים

מבוכה נוספת למשטר הסיני: נזירים טיבטים הפריעו היום (ה') לתדרוך משלחת העיתונאים הזרים שהגיעה אתמול לטיבט והאשימו את הרשויות הסיניות בניסיון להסתיר את האמת בכל הנוגע להתקוממות באזור ההימלאיה.

 

ממשלת סין טענה עד עתה שכוחות הביטחון שלה פעלו באיפוק מרבי אל מול מפרי הסדר הטיבטים, כשהיא מנסה למנוע ככל שניתן ביקורת בינלאומית ותגובות קשות לקראת האולימפיאדה שתתקיים באוגוסט בבייג'ינג. אך קבוצה של נזירים צעירים במקדש ג'וקהנג, אחד המקודשים בטיבט ויעד תיירות פופולרי במרכז להסה, התפרצה באמצע התדרוך של מנהל המקדש והציגה תמונה שונה.

 

"כ-30 נזירים צעירים התפרצו אל התדרוך הרשמי וצעקו 'אל תאמינו להם. הם משטים בכם. הם מספרים לכם שקרים'", אמר קלום מקלאוד, כתב העיתון "יו.אס.איי טודיי" הנמנה על חברי משלחת העיתונאים הזרים. ערוץ הטלוויזיה "TVB" מהונג קונג שידר את תמונות התקרית, בהן נראו הנזירים בגלימותיהם האדומות כשחלקם בוכים.

 

הנזירים סיפרו כי לא הורשו לצאת מהמקדש מאז ה-10 במרס, כשהחלו המחאות בטיבט, ביום השנה ה-49 להתקוממות נגד המשטר הסיני שבעקבותיה נאלץ מנהיגם הרוחני הדלאי למה לצאת לגלות בהודו. "הם פשוט לא מאמינים לנו. הם חושבים שנצא החוצה ונזרע הרס, אך לא עשינו שום דבר כזה - מדובר בהאשמות כוזבות", אמר אחד הנזירים, "אנחנו רוצים חופש".


שוטרים סינים על רקע מקדש פוטאלה בלהסה, היום (צילום: AP)

 

צלם רשת הטלוויזיה הטיוואנית "ETTV", וון וואנג, סיפר שהתקרית נמשכה כרבע שעה, לאחריה שוטרים לא חמושים פינו את הנזירים אל אזור אחר במקדש, הרחק מעיני העיתונאים. השוטרים ופקידי הממשל שליוו את העיתונאים לא החרימו את רישומיהם או את התיעוד, אך ביקשו מהם להמשיך הלאה

לשלב הבא בביקורם, אותו תיכנן הממשל. "נגמר הזמן, הולכים למקום הבא", הם אמרו לפי וואנג.

 

אמש התקשר נשיא ארה"ב ג'ורג' אל עמיתי הסיני הו ג'ינטאו, הביעה את דאגתו מהמצב בטיבט, ועודד את סין לפתוח בדיאלוג עם הדלאי למה. הו אמר שסין מוכנה להמשיך לנהל "מגעים ודיונים" עם הדלאי למה, אך ציין לפי עיתונים סינים כי עליו לחזור בו מתמיכתו בעצמאות יטבט וטיוואן ו"להפסיק להסית ולתכנן פעילויות אלימות ונפשעות ולחבל באולימפיאדה בבייג'ינג".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התפרצות הנזירים
צילום: AP
העיתונאים עם הגעתם לטיבט
צילום: AP
רשימת המבוקשים הטיבטים
צילום: רויטרס
מומלצים