שתף קטע נבחר

"בכוונת חברת עמידר לפנות 497 משפחות מיפו"

האגודה הערבית לזכויות האדם טוענת כי מסמך שערכה חברת עמידר, המפרט 497 עבירות בנייה של ערביי יפו, יוביל לפינוי המשפחות משכונות עג'מי וג'בליה. מנכ"ל האגודה, עו"ד טארק איברהים, אמר ל-ynet: "מדינת ישראל מבקשת להשלים את המלאכה בה החלה בשנת 1948". בצהריים ייערכו אירועי יום האדמה בעיר

חברת עמידר מתכוונת לפנות 497 משפחות המתגוררות בשכונות עג'מי וג'בליה ביפו - כך טוענת האגודה הערבית לזכויות האדם במסמך שפרסמה הבוקר (יום ו') . בדו"ח ששלחה חברת עמידר במרס 2007 נטען, כי המשפחות פלשו לבתים או ביצעו במשך השנים תוספות בנייה בלתי חוקיות. לטענת האגודה הערבית לזכויות האדם אין מדובר בפינוי של פורעי חוק, אלא במגמה מתמשכת של ייהוד יפו.

 

מנהל יחידת תיעוד ומחקר באגודה הערבית לזכויות אדם, עו"ד טארק איברהים, אמר ל-ynet כי "מדינת ישראל מבקשת, תחת כיסוי החוק, להשלים את המלאכה בה החלה בשנת 1948". האגודה בראשותו החליטה לפרסם את המסמך לקראת אירועי יום האדמה שייערכו בצהריים ביפו, כדי להראות כי המגמה של לקיחת קרקעות, ופינוי אנשים מבתיהם קיימת גם בימים אלה.

 

יפו, שיודעת בשנים האחרונות פריחה ותהליך מואץ של בנייה יוקרתית, אינה מנת חלקם של התושבים הערבים המתגוררים בשכונותיה. לטענת האגודה, ערביי יפו מהווים "מכשול" לתוכנית שמבקשת להביא לעיר יהודים אמידים, לצד האוכלוסייה הפלסטינית הענייה. "מאחורי אותם צווים עומד הרצון לפנות אותם מהשכונה, שבשנים האחרונות הפכה למוקד עלייה לרגל עבור יהודים אמידים", נכתב במסמך. "זהו תהליך הנמצא בשיאו של פיתוח יפו ומתחת לפני הדברים מדובר בייהוד יפו".

 

לפי המסמך ששלחה חברת עמידר לפני כשנה, "מצבת נכסים פלושים - ועדת הפנים כנסת ישראל", ישנן משפחות ערביות המתגוררות בבתים או מנהלות בתי עסק. ברוב המקרים, העילה להגדירם כפולשים, הינה תוספת בניה בלתי חוקית. "על פניו מדובר בצווי פינוי לגיטימיים", טוענת האגודה, "אולם לדידם של התושבים הפלסטינים, מאחורי אותם הצווים עומד הרצון לפנות אותם מן השכונה. הפרות החוק עליהן מדובר בדו"ח של עמידר בוצעו לפני 20 ו-30 שנה. מה פתאום עמידר נזכרת היום לאכוף את החוקים?".

 

בשנות השמונים הוחלט בעיריית תל אביב-יפו להקצות משאבים לשיקום העיר.

כחלק מהמגמה הופנו ליפו יזמים, ושכונת עג'מי, הממוקמת על הים, הפכה לאחת האטרקציות המרכזיות. פרויקט גבעת אנדרומדה משך אליו רוכשי דירות אמידים, שלטענת תושבי השכונה דחקו אותם הצידה.

 

במסמך האגודה הערבית לזכויות האדם מובאות עדויות של משפחות המתגוררות ביפו מזה שנים. לטענת יוסף חטאב, תושב השכונה, מדובר בתהליך של גירוש מכוון. "הם רוצים להוציא אותנו מהבתים. איך עושים זאת? הם חונקים אותנו ומטילים עלינו חובות כבדים. כל החיים שלנו אנחנו חיים פה. נולדנו פה, אמי נולדה פה, ועכשיו רוצים לזרוק אותנו לרחוב".

 

בחברת עמידר לא נמסרה תגובה עד לשעת פרסום ההודעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים