שתף קטע נבחר

בנק ישראל: 60% מהעניים הם חרדים או ערבים

עם זאת דו"ח בנק ישראל מצא כי החל משנת 2006 מתמתן הגידול בעוני בקרב המגזר החרדי, עקב קיצוץ הקצבאות שהוביל ליציאת חרדים לעבודה. במגזר הערבי המצב מוסיף להיות קשה - נמשכת העלייה בשיעור המובטלים לעומת כלל האוכלוסייה

60% מהעניים הם מהמגזר הערבי או החרדי, זאת למרות ששני המגזרים מהווים רק 25% מכלל האוכלוסייה. כך עולה מדו"ח של בנק ישראל שיתפרסם מחר (יום ג'). 

 

הדו"ח מתייחס לנתונים שהצטברו עד יולי 2007. עם זאת, כותבי הדו"ח מצאו כי החל משנת 2006 מתמתן הגידול בעוני בקרב המגזר החרדי, כשהסיבה לכך קשורה בקיצוץ הקצבאות שהוביל ליציאת חרדים לעבודה. ירידה דומה חלה גם בשנים 2002-2001.

 

העוני אצל הערבים גדל

בקרב המגזר הערבי נראה כי הנתונים קשים אפילו יותר. מאז שנת 1997 נמשכת מגמת הירידה בשיעור התעסוקה של ערביי ישראל לעומת כלל האוכלוסייה (ראה מסגרת). כתוצאה מכך, מאז שנת 1998 גדל שיעור הערבים בקרב העניים בישראל.

 

יש לציין כי הקיצוץ בקצבאות בשנים האחרונות הביא לעלייה מסוימת בהשתתפות הנשים הערביות בכוח העבודה, אולם שינוי

זה לא הביא עד כה לשיפור משמעותי בתעסוקת הערבים.

 

לסיכום, כותבים מחברי הדו"ח כי התפתחות העוני בקרב שני המגזרים לא השתנה משמעותית עקב הצמיחה במשק בשנים האחרונות, כפי שהשתנה במגזר היהודי הלא-חרדי. הסיבה לכך היא המאפיינים המיוחדים לשני המגזרים, ובין השאר גם השיעור הנמוך יחסית של אנשים עובדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חרדים. יוצאים לעבודה
צילום: דודי ועקנין
מומלצים