שתף קטע נבחר

ברק אישר: עוד שבועיים - תרגיל חירום לאומי

כל מערכות הביטחון וכן הממשלה והקבינט יתרגלו בעוד שבועיים שורת תרחישי חירום במסגרת תרגיל החירום הלאומי. התרגיל יתקיים כחלק מהפקת הלקחים ממלחמת לבנון השנייה

מפיקים לקחים: שר הביטחון, אהוד ברק, אישר הערב (יום א') את התוכניות של תרגיל החירום הלאומי שיתקיים בעוד שבועיים.

 

התרגיל, שאותו יוביל סגן שר הביטחון, מתן וילנאי, יתקיים כחלק מהפקת לקחים ממלחמת לבנון השנייה, ויקיף את כל משרדי הממשלה והארגונים הציבוריים.

 

כל מערכות הביטחון ישתתפו בתרגיל שידמה מגוון של מצבי חירום ומתן מענה למצבים אלו. כחלק מהתרגיל תשתתף גם הממשלה וגם הקבינט כמתורגלים במספר תרחישים. בהמשך יתורגלו עיריות ומועצות מקומיות, בתי ספר, כלל משרדי הממשלה, פיקוד העורף וארגונים ציבוריים דוגמת מד"א, כבאות וכדומה.

 

בשבוע שעבר הוצגה בפני השר תוכנית התרגיל על-ידי סגן שר הביטחון, ראש רשות החירום הלאומית (רח"ל), תת-אלוף (מיל') זאב צוק-רם. בישיבה השתתפו גם אלוף פיקוד העורף יאיר גולן, ממלא מקום ראש משק לשעת חירום (מל"ח), אבי בכר, וראש מנהל השלטון המקומי במשרד הפנים, רני פינצי.

 

לפני כמה ימים נערך בתל-אביב תרגיל שדימה טיפול בעת נפילת טיל כימי בבית החולים "איכילוב" בתל-אביב. בפיקוד העורף ובמשרד הבריאות הדגישו: "חשוב להתכונן לכל תרחיש".

 

במהלך החודש סיים צה"ל תרגיל רחב היקף המדמה את השתלטות הצבא על עזה, כך פרסם "ידיעות אחרונות". התרגיל, שזכה לכינוי קפיץ דרוך , היה אחד הגדולים מסוגו שבוצעו בשנים האחרונות. מדובר בתרגיל מפקדות שנועד לדמות מבצע קרקעי רחב ברצועה. השתתפו בו מפקדים מכל היחידות הלוחמות בסדיר ובמילואים המיועדות לבצע את ההשתלטות על הרצועה - אם יוחלט על יציאה למבצע כזה.  

 

בחודש אוקטובר אשתקד ערך צה"ל תרגיל רחב היקף בצפון הארץ. מטרת התרגיל, ששמו "שילוב זרועות 2", היה לבחון את תהליכי קבלת החלטות לשורה של תרחישים בפיקוד בצפון, תוך שילוב של חילות האוויר והים ויתר אגפי וזרועות צה"ל. תרגיל דומה נערך כחודש לפני מלחמת לבנון השניה. התרגיל, שחלקו תוכנן להתקיים ברמת הגולן, הועבר לגליל לאחר דיון בצה"ל, מחשש שבסוריה יתפרש הדבר כאיום או כפעולה תוקפנית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אישר את התרגיל. ברק
צילום: אריאל חרמוני
מומלצים