שתף קטע נבחר

"חוק חפציבה" אושר בקריאה שנייה ושלישית

מליאת הכנסת אישרה שתי הצעות חוק - ממשלתית ופרטית - שמטרתן להגן על רוכשי דירות מפני קריסת חברות בנייה דוגמת פרשת חפציבה. כל פרויקט בנייה שייבנה בליווי פיננסי על ידי הבנקים, יחויב בחשבון ליווי סגור, אליו יעברו הכספים של רוכשי הדירות. הבנקים יעניקו ערבות בנקאית החל מ-7% משווי הדירות

מליאת הכנסת אישרה היום (ב') בקריאה שנייה ושלישית שתי הצעות חוק - ממשלתית ופרטית - שמטרתן להגן על רוכשי דירות מפני משברים נוספים דוגמת משבר חפציבה. את הצעת החוק הממשלתית יזם שר הבינוי והשיכון, זאב בוים, ואת הצעת החוק הפרטית יזמו ח"כים סטס מיסז'ניקוב (ישראל ביתנו) וראובן ריבלין (ליכוד).

 

על פי הצעות החוק, כל פרויקט בנייה שייבנה בשיטה של ליווי פיננסי על ידי הבנקים, יחויב בחשבון ליווי סגור, אליו יעברו הכספים של רוכשי הדירות. הבנקים יעניקו ערבות בנקאית החל מ-7% משווי הדירות. רוכשי הדירות יוכלו לרכוש אותן רק באמצעות השוברים המיוחדים שינפיקו הבנקים ויעבירו לקבלנים, זאת בעקבות יוזמתו של בנק ישראל. בנקים שיפרו את הוראות החוק יהיו צפויים לקנס של מיליון שקלים.

 

עוד קובע החוק כי יוקם ממונה על עסקאות מכר במשרד השיכון, שבין תפקידיו יהיה לנהל רישום של כל עסקאות מכירה ורכישת דירות, לקבל מידע מלא מן הבנקים המלווים את פרוייקטי הבניה, וכן להעביר תיקים לבדיקת המפקח על הבנקים במקרים בהם יתברר כי קיימת הפרת לשון החוק מצד הבנקים.

 

ח''כ מיסז'ניקוב אמר לאחר ההצבעה כי "חובה על המחוקק להבטיח באופן מוחלט את השקעת הציבור ברכישה המשמעותית ביותר בחייו - רכישת דירת מגורים".

 

ח"כ ריבלין הוסיף כי "הכנסת אחזה את השור בקרניו, ומנעה ממנו לנגוח שוב. החוק משקף נכונה את טובת הציבור, ומאזן היטב בין הגורמים המעורבים בעסקאות מכר דירות. אני מאמין שהרפורמות החדשות מסוגלות למנוע הישנות של משברי חפציבה למיניהם".

 

השר בוים הדגיש ואמר כי "אין ספק שמהיום רוכשי הדירות יכולים להיות יותר רגועים באשר להשקעתם הכספית. סברתי שיש מקום להדק עוד יותר את מערכת ההגנות המוענקות בחוק לרוכשי הדירות, והחוק שעבר היום ייתן הגנה ובטחון נוסף לרוכשים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שנית חפציבה לא תיפול?
צילום: צביקה טישלר
צילום: גיל יוחנן
בוים. "רוכשי הדירות יכולים להיות רגועים יותר"
צילום: גיל יוחנן
ח"כ ראובן ריבלין. מיוזמי החוק
צילום: דן בלילטי
מומלצים