שתף קטע נבחר

פרץ לברק: אתה אובססיבי ומנותק מהמציאות

ישיבת סיעת העבודה בכנסת הידרדרה לחילופי האשמות בין עמיר פרץ לאהוד ברק. פרץ תקף: "אתה מנותק מהמציאות. יש לך אובססיה להיות ראש ממשלה, אבל אין לך אג'נדה". ברק השיב: "עמיר, השתכנעתי סופית שאין לי סיכוי להתחרות איתך בפאתטיות"

שר הביטחון לשעבר, ח"כ עמיר פרץ, תקף הערב (יום ב') בחריפות את יו"ר העבודה, השר אהוד ברק. "אתה מנותק מהמציאות", אמר בישיבת סיעת העבודה בכנסת. "יש לך אובססיה להיות ראש ממשלה אבל אין לך אג'נדה. מהי האג'נדה הכלכלית שלך? מהי האג'נדה החברתית שלך? מהי האג'נדה המדינית שלך?" 

 

פרץ הוסיף והטיח בו: "אתה לא השכלת לשמור על ההישגים הקואליציוניים שאני הישגתי. כדאי לך להפסיק להיות מנותק ולהתחיל להיוועץ באנשי השטח הטובים שיש למפלגה הזו ברחבי הארץ". ברק לא נגרר להאשמות, והשיב: "עמיר, השתכנעתי סופית שאין לי סיכוי להתחרות איתך בפאתטיות, ולכן לא אגיב לנאום ולא אחלק ציונים.

כל חבר ישפוט. אני לוקח ברצינות את השליחות שהוטלה עליי להחזיר את המפלגה להובלת המדינה, ואני נחוש לעשות זאת איתך או בלעדיך. יש מעט מאוד אנשים בזירה הישראלית שעשו בשביל להשיג שלום, כולל לקחת סיכונים, ולא רק דיברו".

 

פרץ דיבר לאחר שברק פתח את הישיבה בצורך של המפלגה להתארגן לקראת הבחירות, ולהכין 8,000 נציגים לקלפיות, שיהיו מוכנים ליום פקודה. רבים מחברי הסיעה הרימו גבה ולא הבינו על מה בדיוק מדבר ברק ולמה כוונתו. "הדברים שלו היו תמוהים. הוא דיבר פתאום על ארגון יום הבחירות, כשלאף לא ברור על מה הוא בדיוק מדבר", אמר אחד הנוכחים.

 

אחרים בסיעה הופתעו מעוצמת הדברים של פרץ. אחד מהם תיאר את נאומו "פראי", וסיפר: "פרץ התפרע כל כך הרבה שהיה קשה לעקוב אחריו. הוא התנהג כאילו זה תמות נפשי עם פלישתים, ואחריי המבול". הדיון נועד לדון במשימותיה של המפלגה בקואליציה. ברק לא התייחס במפורש למועד הבחירות. ח"כ דני יתום אמר בישיבה: "צריך לצאת מהממשלה הזו. כל המשא ומתן הזה הוא חרטא ברטא".

 

פינס: ברק, החמצת הזדמנות היסטורית

ח"כ אופיר פינס אמר בישיבה: "אהוד, בחרת להחמיץ הזדמנות היסטורית להצגת מנהיגות שבאה להחזיר את אמון הציבור בפוליטיקה. אנחנו קבלני הביצוע של ראש הממשלה ושל קדימה. מפלגת העבודה צריכה לקבל החלטה שהיא לא בכל מחיר בקואליציה ובממשלה, רק אם הנושאים שלנו יקודמו, ונושאים שסותרים אותם לא יעלו. אני דורש ממך, אהוד, ללכת לראש הממשלה ולהודיע לו על ההחלטה, להבהיר לו אותה, ולהבהיר כי מעתה זה משחק חדש. העבודה תעמוד על דרישותיה ועל ההסכם הקואליציוני".

 

מזכ"ל העבודה, ח"כ איתן כבל, אמר: "עמיר, שמעתי אותך ונחרדתי. יש גבולות שלא חוצים. אמרת דברים שלא אומרים. דיברנו כאן ארבע שעות ואף אחד לא יזכור כלום, יזכרו רק את הדבר הזה. למה? בשביל מה?".

 

במהלך הישיבה סוכם כי הסיעה תדרוש לקבל את ראשות ועדת הכספים. עוד הוחלט רשמית כי מועמד הסיעה לתפקיד היו"ר הוא ח"כ אבישי ברוומן.

 

ברקע הישיבה, התקרית המביכה שאירעה אתמול בישיבת הממשלה שהתקיימה במערה בבית-שערים, שבה נקלטו דברים שאמר השר בנימין בן-אליעזר על יו"ר המפלגה, אהוד ברק, מבלי שידע כי דבריו נקלטים במיקרופונים.

בין השאר אמר בן-אליעזר לשר שלום שמחון שישב לצדו: "אם הוא רוצה לקום ולהתאבד, יקום ויתאבד" בהתייחסו לברק ולמצב המפלגה בהנהגתו.

 

שעות ספורות לאחר מכן, אמר ברק לבני משפחות שכולות שעמם נפגש: "הפרישה מהממשלה קרובה ממה שאתם חושבים". שר הביטחון אמר להורים השכולים בהתייחסו למסקנות ועדת וינוגרד: "אני מסכים איתכם שבגין המסקנות, ראש הממשלה היה צריך לקחת אחריות וללכת הביתה בזמן הקרוב". מקורבי אולמרט לא נשארו חייבים והגיבו: "אם הוא רוצה לפרוש, שיפרוש". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מריח כמו פרישה? ברק
צילום: שלום בר טל
עימות בצמרת. פרץ
צילום: עופר עמרם
מומלצים