שתף קטע נבחר

סקר עולמי: רק איראן מפריעה יותר מישראל

בסקר מקיף של רשת בי-בי-סי, בו התבקשו הנשאלים לקבוע עבור כל מדינה אם השפעתה "שלילית" או "חיובית", ניצבת ישראל במקום השני מהסוף - עם שיפור קל במעמדה. גרמניה ויפן מובילות את רשימת המוצלחות. גם לארצות-הברית ולרוסיה יש סיבה לחייך

בשנת ה-60 להיווסדה, ניצבת ישראל במקום הלפני-אחרון, בכל הנוגע לתדמיתה העולמית - כך עולה מסקר מקיף של רשת בי-בי-סי. על פי הסקר השנתי, שנערך בקרב 17 אלף משתתפים ב-34 מדינות ומתפרסם היום (ד'), רק איראן "נהנית" מדימוי שלילי יותר.    

 

מעט נחמה יכולים אולי למצוא גורמי ההסברה בירושלים, בכך שלעומת סקר דומה מהשנה שעברה - אז נקבו 57 אחוזים בשמה של ישראל, והביאו אותה ל"מקום הראשון" - הפעם, "רק" 52 אחוזים השיבו כי השפעתה על העולם שלילית. איראן כאמור מובילה מהסוף, עם 54 אחוזים. פקיסטן מופיעה במקום השלישי.  

 

גרמניה, שלראשונה השתתפה בסקר, דורגה בראש רשימת "המדינות החיוביות", כאשר 56 אחוזים מהנשאלים סברו כי יש לה השפעה חיובית על העולם. אחריה ניצבת יפן, עם מניין זהה של קולות תומכים - אבל גם עם 21 אחוזים שחושבים שהשפעתה שלילית. רוסיה רשמה את ההתקדמות המרשימה ביותר, כאשר תדמיתה החיובית זינקה ל-37 אחוזים, לעומת 29 אשתקד.  

 

בתדמיתה של ארצות-הברית, אחרי שלוש שנים של ירידה תלולה, חל הפעם

 שיפור: 35 אחוזים מהנשאלים סברו כי השפעתה על העולם חיובית - עלייה של 4 אחוזים לעומת אשתקד; מנגד, מספר הנשאלים הסבורים כי לאמריקה יש דווקא השפעה שלילית, ירד ב-6 אחוזים ועומד כעת על 47 אחוזים.

 

בוושינגטון הכירו ב"ציונים" הנמוכים מהשנים הקודמות. בכיר במחלקת המדינה האמריקנית, קורט וולקר, העריך כי הדבר נובע מהמלחמה בעיראק: "אנחנו מעצמה. יש לנו אחריות גדולה, השפעה דיפלומטית וכלכלית. על כן העולם מסתכל על ארצות-הברית בתשומת לב גדולה ביותר". סטיבן קול, מנהל אחת החברות שערכו את הסקר, העריך כי אפשר שהשיפור השנה נובע מהבחירות הקרובות לנשיאות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
מקום שני מהסוף
צילום: איי אף פי
מומלצים