שתף קטע נבחר

אחמד טיבי: "אסע ללבנון מתי שאחליט"

בימין זעמו לאחר שחבר הכנסת הערבי שהה בבירת לבנון, המוגדרת כמדינת אויב. ליברמן: "אין לי בעיה שייסע, יש בעיה שיחזור". בתגובה אמר טיבי: "זו הייתה בסך הכל חניית ביניים, אם היו יודעים שאני שם היו מקבלים יפה את פניי. לא אפעל לפי צעקות הימין"

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) חולל היום (ה') סערה, לאחר שעצר לנחיתת ביניים בביירות, אבל הוא עצמו אינו מתרגש: "הימין מת לראות אותנו מחוץ לכנסת באמצעות חוקים פשיסטיים. זו הייתה בסך הכל חניית ביניים למשך שעה. ביקרתי בלבנון ואוסיף לבקר בה בעתיד", אמר ל-ynet.

 

טיבי נסע לפני שבוע לתימן בהזמנת עמותת "כנען למען פלסטין" כדובר המרכזי בכנס לרגל יום האדמה באוניברסיטה של צנעא. אמש הוא המריא לעמאן שבירדן. "ישנה טיסה אחת מתימן לעמאן, ונתיבי האוויר התימנים לשם עוברים בביירות. ידענו שאנחנו צריכים לעצור שם. ברור שהייתי מעדיף לטוס ישירות לעמאן, זה היה חוסך לי ארבע שעות".

 

טיבי ושלושת העיתונאים שליוו אותו - מ"רדיו שאמס", "כול אל ערב" ו"א-סינארה" - נחתו סמוך לשעה 22:00 על אדמת לבנון לתידלוק והעלאה והורדה של נוסעים. "ישבנו במטוס במשך 50 דקות. אני לא התרגשתי, אבל העיתונאים היו בפעם הראשונה על אדמת לבנון ולכן התרגשו. אני בטוח שאם חבריי הלבנונים היו יודעים שאני במטוס, הם היו מקבלים את פניי בחום וברוחב לב".

 

"מה יקרה כשאבקר באמת בביירות?"

רק השבוע דנה ועדת הכנסת בקידום תיקון לחוק יסוד הכנסת, שימנע בחירת מועמדי מפלגות שביקרו במדינת אויב. ח"כ טלב א-סנע אמר כי החוק המוצע "גרוע מחוקי נירנברג". בעקבות הפרסום הבוקר, הודיעו חברי הכנסת זבולון אורלב (איחוד לאומי - מפד”ל) ואסתרינה טרטמן (ישראל ביתנו) כי יאיצו את הליכי החקיקה בנושא. 

 

ח"כ טרטמן אמרה כי "מוטב לאחמד טיבי להשאר בין רגליו של נסראללה בלבנון כי שם מקומו הטבעי". יו"ר מפלגתה, ח"כ אביגדור ליברמן, אמר: "אין שום בעיה עם היציאה שלו ללבנון, יש בעיה עם חזרתו לארץ. הפרובוקציה הנוצצת של טיבי מוכיחה שהוא גיס חמישי, ותקוותי היא שביום מן הימים הוא יחבור לחברו עזמי בשארה".

 

בהתייחסו למתקפה של אנשי הימין עליו, ענה טיבי בבדיחות הדעת: "אם על נחיתת תידלוק של 50 דקות יוצאים עליי במתקפה רבתי, מה ייקרה כשאבקר באמת ביירות? ואני לא פוסל את האפשרות הזו בעתיד.

 הימין נתפס למתקפת התלהמות חסרת בסיס, אסע ללבנון מתי שאני אחליט, ולא על פי צעקות הימין".

 

על שורת פגישותיו בתימן סיפר טיבי: "הפגישה עם הנשיא היתה החשובה מכולן, דיברתי איתו על היוזמה התימנית לאחדות ברשות הפלסטינית ואמרתי לו שאני תומך ביוזמה על שבעת סעיפיה". בעבר נחקר טיבי במשטרה בשל ביקור שערך בלבנון, שהכניסה אליה עבור ישראלים אסורה שכן היא מוגדרת כמדינת אויב.

 

בהכנת הידיעה השתתף אמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רונן בוידק
טיבי. "העיתונאים היו נרגשים"
צילום: רונן בוידק
ליברמן. "מוכיח שהוא גיס חמישי"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים