שתף קטע נבחר

אמא מטריפה

יותר ויותר סדנאות מציעות כיום לאמהות ובנות ללמוד יחד כיצד לעבור את גיל ההתבגרות בלי צלקות לכל החיים. מומחית: "הרבה פעמים האם מקנאת בבת שמוצפת מחזרים, כשהיא עצמה מזדקנת ונשואה כבר עשרים ומשהו שנה"

קשרים בין אמהות ובנות תמיד היו ותמיד יהיו עניין סבוך. לא משנה בת כמה הילדה שלך ועד כמה את מגניבה, נראית צעירה מגילך ומשוחררת בנפשך- פער הדורות תמיד נמצא שם. בהתחלה הן עוד מעריצות אותנו, אבל לקראת גיל 11, עם ניצני בגרות וחזה, הן כבר טורקות את הדלת בעצבנות.

 

לא פלא שסדנאות אמהות-בנות לחיזוק הקשר, להתגברות על ההתבגרות ולתיקון נזקי עבר, צצות בשנה האחרונה ללא הרף. פסיכולוגיות ויועצות חינוכיות כרו אוזנן וגילו שכמה שנשים מקטרות על הבעלים שלהן, כך הן מלינות יותר על האמא שלהן, גם כשהאם כבר בת 98, תשושה במשכנה הסיעודי.

 

"הרבה אמהות לא יודעות למשל שאין כבר אחות בבית הספר ואין מי שיסביר לנערות על המחזור החודשי", מתריעה ענת זפרני, מרצה לפסיכולוגיה שמעבירה ערבי 'אמהות-בנות פוגשות את גיל ההתבגרות'. "היועצת לא מדברת על שינויים פיזיולוגיים, כי היא לא יודעת אנטומיה, ובסוף יוצאת ילדה קטנה שלא יודעת שצריך לשים תחבושת".

 

גיל ההתבגרות מספק אינספור נקודות חיכוך. "בדיוק כשהאם נפרדת מהמרכזיות של המיניות שלה מתרחש שיא נשי מקביל אצל הבת. ואוי ואבוי מה שזה עושה ליחסים!", אומרת ד"ר שרה ברסלרמן, מטפלת משפחתית. "הרבה פעמים האם מקנאת בבת שמוצפת מחזרים, כשהיא עצמה מזדקנת ונשואה כבר עשרים ומשהו שנה. האמא מביטה על הילדה שלה בהערצה ורוצה גם היא ג'ינס מידה 36, ואז מתחילה להתלבש כמו הבת, או לשבת עם החברות שלה ונעשית פאתטית".

 

  • הסיפור המלא – בגיליון סוף השבוע של "ידיעות אחרונות"

אי אפשר לחמוק מפער הדורות
צילום: index open
מומלצים