שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  סקירה: נגן מדיה נייד Cowon D2

  נגן הפלאש של Cowon הוא ידידותי מאוד ומציג איכות קול גבוהה במיוחד, אבל המסך שלו פחות נוח לצפיה באור יום מלא

  כחברה מוכרת ומוערכת בשוק נגני הפלאש וה-PMP (נגני מדיה ניידים), מנסה Cowon לראשונה להטביע את חותמה בעולם הנגנים הקטנים. לצד תכונות בסיסיות סטנדרטיות, מציע ה-D2 שלל אפשרויות מתקדמות להאזנה ולצפייה ומגוון תכונות לניהול מידע. היותו מבוסס על זיכרון פלאש ומצויד במסך מגע, מעניקים לו נקודת פתיחה אטרקטיבית במיוחד.

   

  איכות הצליל

  לאחר האזנה לקובצי מוזיקה שונים, מגוון סגנונות מוזיקליים ובאיכויות דגימה (bitrate) משתנות, ניתן לומר כי ה-D2 הוא נגן מוזיקה מהטובים שנתקלנו בהם, הן באיכות הצליל והן בעוצמתו. בין היתר, הודות ליחס אות לרעש גבוה ומצוין של 95dB, ולהספק אדיר של 37mw לכל ערוץ.

   

  הצליל היה חד וצלול גם בעוצמות גבוהות מאוד, ולנגן לא הייתה כל בעיה להתמודד עם סביבה רועשת במיוחד. התרשמנו לטובה בעיקר מאופציות ה- MP enhance להדגשת הצלילים הגבוהים והנמוכים, ומאופציית ה-mach3bass להוספת נפח ועומק לצלילים הנמוכים – האופציה יעילה, ושימוש בה אכן החמיא לצליל.

   

  ה-D2 מציע אופציות רבות למניפולציה על הקול באמצעות תכונה ש-Cowon מכנה Jeteffect, שכולל איקוולייזר מהמפורטים שנתקלנו בהם. הנגן מאפשר שמירה של עד 10 תבניות קול אישיות של המשתמש.

   

  נוחות השימוש

  ל-D2 מראה פונקציונאלי וסולידי, שמזכיר במבט ראשון מצלמה קומפקטית. ניתן להשיגו בצבעי שחור, לבן ואדום, ובנפחי אחסון של GB2 ו-GB4. ממדיו ומשקלו (91 גרם) מאפשרים להחליק אותו בקלות לכיס האחורי של מכנסי הג'ינס.

   

  בחזיתו של הנגן מסך מגע בגודל 2.5 אינץ', המשמש לצפייה ולשליטה על מרבית הפעולות בנגן. בראשו של הנגן ממוקמים לחצני עצמת השמע וביניהם לחצן ה-Menu, משמאלו המיקרופון המובנה, ולצדו לחצן ה-,Hold שמשמש גם לכיבוי והדלקה – מיקום סביר והגיוני. ניתן לנעול את כל המקשים פרט ללחצני העוצמה. עוד אהבנו את האפשרות לקבוע איזו פעולה (קדימה, אחורה נגן, השהה) תתרחש בעת לחיצה ממושכת על לחצן התפריט.

   

  בצדו הימני של הנגן חריץ יעודי לעגינת הסטיילוס הנלווה, שלאחר הכנסתו לחריץ מתפקד כרגלית צפייה לנגן (בזויות צפייה של 50 מעלות ו- 75 מעלות), פונקציה שימושית רק במצב שהנגן ממוקם בגובה העיניים.

   

  מיד לאחר הדלקת הנגן מופיע התפריט הראשי בעברית, שכולל 8 אייקונים גדולים וברורים. הניווט בין התפריט הראשי למצב הנבחר ידידותי מאוד והתפעול

  קל: נגיעה אחת מבליטה את האייקון הנבחר, נגיעה נוספת מובילה למצב הנבחר (מוזיקה, וידיאו, תמונות וכו'). נגיעה נוספת במסך תגרום למסך השליטה להופיע כמעין טפט על התצוגה הקיימת, מה שמאפשר לראות את פרטי הקובץ המתנגן בלי מעבר מיותר לתפריט נפרד לגמרי.

    

  בדומה לדגמים אחרים של Cowon, גם ב-D2 ניתן ליצור בקלות רשימת השמעה תוך כדי האזנה, אך לא ניתן לבצע רשימה חדשה תוך כדי שמירת הרשימה הישנה יותר. גם אופציית הסימנייה שימושית מאוד, בעיקר בעת האזנה ל-audio book, אך רצוי היה שהנגן יספק מספרים סידוריים נוחים לכל פעולת סימניה למציאה קלה יותר של נקודה מבוקשת.

   

  ה-D2 מתחבר למחשב באמצעות כבל מיני USB. הנגן מזוהה ככונן חיצוני ואם יש בו כרטיס זיכרון חיצוני, מזוהה גם זה ככונן נפרד, יעיל למדי להעברה ישירה של קבצים בין הנגן לכרטיס הזיכרון.

   

  העברת הקבצים נעשית בצורה פשוטה, באמצעות פעולת גרירה וזריקה (פרט לקובצי וידיאו). ה- D2 יכול לתפקד גם כיחידת זיכרון ניידת (במצב MSC). ניתן לאחסן בו כל סוג קובץ, כיוון שאינו מציב מגבלה על סוג או נפח הקבצים המאוחסנים בו. באמצעות תוכנה חיצונית, נבדקו מהירויות העברה והקריאה של הנגן של קובץ בגודל 5MB, והן עומדות על Mbps34.43 ו-Mbps42, בהחלט תוצאות טובות, הנאמנות להצהרת היצרן.

   

  עוד ב-WiseBuy: סקירה של הסלולרי המוזיקלי החדש של נוקיה 5610 XpressMusic

   

  תצוגה ומולטימדיה

  הנגן מצויד במסך בגודל 2.5 אינץ' בעל 1.6 מיליון צבעים וברזולוציה של 240x320. הצפייה בו מצוינת, גם כאשר הוא מרוחק יחסית. הגרפיקה והכיתוב נוחים וברורים גם בתפריטי המשנה. ב- D2 ניתן להציג מסמכי טקסט (txt) באנגלית, בעברית ואף מסמך משולב. את גודל הטקסט וצבע הרקע ניתן לשנות, כמו גם האפשרויות לכוונון מהירות הגליל וניווט ישיר לעמוד הרצוי – פעולה נוחה במידה שהטקסט ארוך. ניתן לצפות במסמך בקלות, גם באור יום מלא, לאחר הגברת עוצמת רמת הבהירות (אך על חשבון משך פעולת סוללה כמובן).

   

  התמונות (בפורמט Jpeg בלבד) מוצגות ברמת חדות גבוהה מאוד, הצבעים נאמנים למקור ואין כל בעיה להבחין גם בפרטים הקטנים ביותר. אפשרויות תצוגת התמונה מגוונות: מצגת תמונות אוטומטית (slide show) או כטפט, סיבוב התמונה וכן כמה דרגות של זום. אך באופן כללי, צפייה בתמונות בעייתית באור יום, שכן גם לאחר הגברת רמת הבהירות לערך הגבוה ביותר, היה קשה מאוד ליהנות ממנה. נקודה חלשה נוספת היא שלא ניתן למחוק תמונות דרך הנגן, אלא באמצעות המחשב.

   

  על מנת לצפות בוידיאו בנגן, יש להמיר תחילה את הקובץ בתוכנה jetaudio המצורפת בדיסק. ההמרה נעשית לפורמט AVI או WMA ומומלץ לבחור באיכות הגבוהה ביותר. המרת קובץ וידיאו באורך שעתיים ארכה לנו כ-17 דקות ל-AVI (איכות מרבית) וכשעה ל-WMA (איכות מרבית), זמן סביר בהחלט לפעולה מסוג זה, אך לא מאפשר טעינה מיידית של הנגן בקובץ וידיאו מהמחשב.

   

  אפשרות נהדרת היא האפשרות להצגת כתוביות בעברית, במידה שאלו קיימות בקובץ. הקובץ המומר הוצג בצורה טובה. אמנם רמות החדות והצבע אינן זהות באיכותן לקובץ המקורי, אך אין זה פוגם בצפייה. הנקודות החלשות יותר התגלו בדמות זווית צפייה מעט מוגבלת, והפרדה לא מספיק טובה בגוונים הכהים בסצנות חשוכות. בדומה להצגת התמונות, גם צפייה בוידיאו באור יום מלא בעייתית.

   

  עוד מציע הנגן אופציה לשדר וידיאו אל מסך חיצוני באמצעות כבל TV OUT (אודיו-וידאו, ניתן לרכישה בנפרד), אולם התמונה שהוצגה על מסך חיצוני, לא הצטיינה בחדותה, וסבלה מתופעת פיקסול קשה, כמו גם ממריחות צבע לא מעטות.

   

  ב-D2 טייפ מנהלים ומיקרופון מובנים. ההקלטה מתבצעת בצורה קלה, הקובץ המוקלט נשמר בפורמט WMA - 32-256kbps בתת תיקיית Voice, הממוקמת בתיקיית ההקלטות. בדומה לנגנים אחרים של Cowon, גם ב-D2 המיקרופון המובנה סופר רגיש, ויש להימנע מלהזיז את הנגן בעת ביצוע ההקלטה. הרחש (hiss) המתקבל בהקלטה הוא סביר להקלטות מסוג זה.

   

  ה-D2 מאפשר הקלטה ממקור שמע חיצוני (,CD נגן אחר וכו') ושימוש במיקרופון חיצוני. על מנת לבצע הקלטות כאלה יש להצטייד בכבל ייעודי, מעביר line-in, הניתן לרכישה בנפרד. ההקלטות שביצענו באמצעות המיקרופון החיצוני היו ברורות וטובות, פרט לרחש רקע מעט גבוה, שנכח גם לאחר הורדת עוצמת ההקלטה. ההקלטות ממקור השמע החיצוני היו טובות מאוד, וההקלטה שהתקבלה שמרה על נאמנות גבוהה למקור, הודות לאפשרות לכוון את רמת עוצמת הכניסה ואת קצב הדגימה של הקובץ המוקלט.

   

  ב-D2 יש רדיו FM, כשכבל האוזניות משמש כאנטנה. ניתן לשמור עד 24 תחנות בצורה אוטומטית ומהירה או בצורה ידנית. איכות קליטת הרדיו טובה מאוד במבנה סגור וגם תוך כדי הליכה ברחוב. הקלטת תחנת רדיו מושמעת ניתנת לביצוע בקלות, התוצאה טובה ועוצמת האות חזקה ויציבה.

   

  כיאה ל-PMP כולל ה- D2 שעון ושעון מעורר, פנקס רשימות, מחשבון, מחשבון מדעי ונגן Flash. בנוסף, מאפשר ה-D2 אפיון מערכת אישי ועמוק, כלומר, כל פונקציה בנגן מכילה מספר אפשרויות לתפעול על פי בחירת המשתמש. לדוגמה, הקלטה במספר עוצמות ואיכויות דגימה, וברדיו – בחירה בין סטריאו או מונו ועוד ועוד.

   

  עמידות וחיי סוללה

  ב-D2 סוללת ליתיום פולימר נטענת. הצהרת היצרן מדברת על משך פעולה של 10 שעות בצפייה בסרטים, ו-52 שעות של האזנה למוזיקה, בפועל נמדדו 7 שעות של צפייה בסרטים, ו-41 שעות בהאזנה למוזיקה. נתון מרשים מאוד גם אם לא זהה בנתונים להצהרות היצרן.

   

  הטעינה מתבצעת באמצעות כבל ה- USB (כ-7 שעות בממוצע), או באמצעות מטען המתחבר לרשת החשמל הביתית, המצורף לנגן (3.5 שעות בממוצע). נקודה מעניינת היא שב-PDF בשפה העברית, הכלול בדיסק הנלווה, נכתב כי הנגן מגיע ללא מטען וכי חברת Cowon אינה מספקת אחריות על טעינה דרך המטען. בפועל מצורפים לנגן מטען וחוברת הפעלה בעברית, המציינת כי מטען מסופק עם הנגן.

   

  על מנת לחסוך באנרגיה ניתן להגדיר כיבוי אוטומטי, הגדרות משך זמן התצוגה וכוונון אופציית השינה, אך חשוב לזכור כי כל קריאת מידע מכרטיס הזיכרון החיצוני מקצרת את משך פעולת הסוללה.

   

  לחצניו הפיזיים של ה-D2 שבולטים רק במעט, והפלסטיק האיכותי שממנו הוא בנוי ודאי תורמים לעמידותו, אולם היעדרו של משטח קשיח בגבו והיותו של מסך המגע חשוף למכות ושריטות, מאלצות לשאת אותו בנרתיק שוודאי יגן עליו קצת יותר.

   

  ידידותי מאוד

  ה-D2 מוכיח כי יש בסיס מאחורי הצהרותיה של Cowon, כי מדובר בנגן MP3 פרימיום. הנגן הקומפקטי והסולידי הזה הציג ביצועים טובים ואף טובים מאוד כמעט בכל פרמטר שנבדק. הוא מציג נתוני האזנה מעולים ותמונות איכותית כולל אפשרות לצפייה ממשית בקטעי וידיאו. הוסיפו לכך זמן פעולת סוללה מרשים ותמיכה מלאה בעברית – והרי לכם נגן אטרקטיבי במיוחד.

   

  בעד: איכות ועוצמת קול מהגבוהות בשוק , ממשק ידידותי למשתמש,  תמיכה מלאה בעברית,  אפשרות לשדרוג, אפשרות להרחבת זיכרון, זמן פעולת סוללה ארוך.

  נגד: נפח אחסון קטן (גרסת ה-2G), אינו מאפשר שמירת רשימות השמעה מרובות, צפייה מוגבלת בוידיאו ובתמונות באור יום מלא.

  שורה תחתונה: מומלץ למי שמחפש נגן PMP קומפקטי עם נפח מצומצמם, ידידותי מאוד למשתמש ובעל איכות קול מעולה. 
   

  מחיר: 689 שקלים ומעלה (בהתאם לדגם)

  ציון:

   

  קראו עוד ב-WiseBuy

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נפח אחסון קטן, אבל ביצועים טובים
  בשיתוף עם WiseBuy
  מומלצים