שתף קטע נבחר

זירת הקניות

ארגון הבריאות העולמי: שינוי האקלים כבר גורם נזק

לא רק דובי הקוטב סובלים מהתחממות כדור הארץ: לדברי מומחים בארגון הבריאות העולמי, התחממות כדור הארץ גורמת להתרבות של יתושים נושאי מחלות, ריבוי משקעים ושטפונות במדינות נחשלות ללא תשתית עלול לגרום להתפרצות מגיפות ותופעות מזג אוויר קיצוניות, יחד עם זיהום האוויר, מגבירות תחלואה

יתושים נושאי מלריה החלו להופיע בשנים האחרונות באזורים בהם מעולם לא היו יתושים בעולם. המומחים מציינים כי הסיבה לכך היא התחממות כדור הארץ וריבוי המשקעים, שאיפשרו ליתושים להתרבות גם באזורים גבוהים וקרים בדרך כלל. מלריה, מזהירים המומחים, גורמת למותם של כמאה אלף איש מדי שנה ברחבי העולם.

 

בארגון הבריאות העולמי, שמציין היום (ב') את יום הבריאות העולמי בסימן ההתמודדות עם שינוי האקלים, מציינים כי ההשפעות של התחממות כדור הארץ כבר ניכרות בשטח, ומשפיעות לרעה על בריאותם של בני האדם. לדברי המומחים, שינוי האקלים צפוי להחריף בעיות בריאות קיימות, ולגרום להתפשטות מחלות ומגיפות במדינות בהם אין תשתית בריאותית נאותה.

 

"שינוי האקלים מאיים על יסודות בריאות הציבור - מים נקיים, ביוב,אוויר נקי וביטחון תזונתי", אמר דייויד היימן, המשנה למנהל ארגון הבריאות העולמי. "אנו רואים 'קדימונים' של מה שיקרה כששינויים גדולים יותר באקלים ייתרחשו במלואם".

 

במזרח אפריקה למשל, החלו יתושים נושאי מחלות להתרבות במספרים גדולים מאוד ולהעביר מגיפות שפגעו בפרות לבני אדם. באירופה, גלי חום כבדים גרמו בשנים האחרונות למותם של רבבות קשישים וחולים כרוניים.

 

אסיה היא דוגמא נוספת על פי דו"ח שפרסם ארגון הבריאות העולמי לרגל יום הבריאות הבינלאומי, יבשת אסיה נתונה בסכנה של הצפות ושטפונות כתוצאה מעלייה בכמות המשקעים, מחסור בתשתית ניקוז ראויה ואירועי מזג אוויר קיצוניים. שינוי מחזורי האקלים ומקרים תכופים של בצורת צפויים לגרום לפגיעה בחקלאות ולרעב, שיחריפו את העוני, האבטלה והתחלואה - בעיקר בקרב ילדים.

 

בארגון אמרו כי בעוד שעליית הטמפרטורות תשפיע על כל תושבי כדור הארץ, אנשים במדינות מתפתחות חשופים לפגיעה החמורה ביותר משום שאין להם המשאבים להתמודד עם השינויים. כדוגמא ציינו בארגון את הפיליפינים, שם גרמו ההתחממות מזג האוויר וריבוי המשקעים להתפשטות של יתושים הנושאים את מחלת המלריה. בעיות תשתית וניקוז גרמו לזיהום מים שהוביל למחלות מעיים ולתת-תזונה בקרב ילדים.

 

"מגיפות הרגישות לשינויי אקלים כבר גורמות לבעיות חמורות במדינות רבות, והשפעות שינוי האקלים יכולות לשמש כמגבר לבעיות קיימות", אמרו בארגון. לדברי המומחים, כדי להילחם בבעיות הבריאות הנגרמות כתוצאה משינוי האקלים יש לחזות את השינויים הצפויים, להאבק בהתפשטות מזיקים וחרקים נושאי מחלות, לחלק תרופות וחיסונים ולהרחיב את כיסוי הטיפול הרפואי.

 

"קשה יהיה להפוך את מגמת שינוי האקלים בעוד כמה שנים או עשורים אולם את ההשפעות שלה ניתן לצמצם או למנוע כבר כיום", אמרו בארגון. בארגון קוראים למדינות העולם לפעול נגד התחממות כדור הארץ בשיטות שונות, בין היתר על ידי הפחתת פליטת מזהמים. באופן אירוני, הארגון קורא למדינות המתפתחות - שם עלתה רמת החיים ואיפשרה לעבור מאופניים למכונית - לחזור ולהעדיף כעת שימוש באופניים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שטפונות יפגעו בבריאות ויגבירו מגיפות. ארכיון
צילום: איי פי
התרבות יתושים נושאי מחלות. ארכיון
צילום: רויטרס
מומלצים