שתף קטע נבחר

העסקה בוטלה - המפגינות נגד קצב מחאו כפיים

עשרות נשים שהפגינו בשקט מחוץ לבית המשפט קיבלו את הבשורה על ביטול עסקת הטיעון במחיאות כפיים, וצעקו: "קצב, קצב לכלא ועכשיו". אחת ממארגנות ההפגנה: "אנו מביעות הזדהות עם הנפגעות, גם עם אלה שהתלוננו נגד קצב וגם עם נפגעות תקיפה מינית בכלל"

קיבלו את מבוקשן? עשרות נשים שהפגינו מול בית המשפט בירושלים עברו בתוך שניות אחדות ממחאה לגילוי שמחה ומחיאות כפיים - זאת לאחר החלטתו של הנשיא לשעבר משה קצב לבטל את עסקת הטיעון בעניינו. לעומת זאת, חלק מהפגינים והמפגינות היו מאופקים הרבה יותר.

 

כאשר יצא הנשיא לשעבר מבית המשפט קיבלו אותו המפגינים בקריאות "בוז", "קצב אנס", "כולנו א", "קצב קצב לכלא ועכשיו". 

 

מרים שילר, מנהלת מרכז סיוע לנפגעי תקיפה מינית בתל אביב: "זוהי תחושה מורכבת. עסקת הטיעון הזו אולי היתה צריכה לקרות מלכתחילה. בינתיים בתקופה הזו עשו צחוק מכל הציבור להרבה נפגעים ונפגעות. אנו מקווים שבסופו של דבר יהיה משפט צודק".

 

אחת המפגינות, ליאור: "אני חשה בחילה ועצב בגלל כל ההתנהלות. פשוט עשו צחוק מכולם וממני כאזרחית. אני מקווה להרשעה עם קלון".  

 

פרקליטו של קצב, עו"ד ציון, אמיר פנה אל נציגות ארגוני הנשים ואמר: "ביקשתם את זה, קיבלתם את זה". לאחר מכן ציין כי הוא בטוח שהנשים יצטרפו לברכות בבוא העת - כשהאמת תצא לאור בבית המשפט.

 

בציבור המפגינות נשמעו גם כמה קולות בודדים של תומכי קצב. אחת מהתומכות אמרה: "הכל צביעות, הוא זכאי. כל הכתב אישום הוא מינורי". כשנשאלה מה שקרה למתלוננת א' היה קורה לבתה, השיבה: "הייתי אומרת שיש לו טעם טוב".

 

האווירה השתנתה

ההפגנה, שהתנהלה בשקט עד להחלטה הדרמטית, אורגנה על ידי איגוד מרכזי סיוע לנפגעי תקיפה מינית כאות הזדהות עם המתלוננות. טל קרמר וידעי, מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע אמרה ל-ynet: "אנו עומדות כאן היום במשמרת מחאה שקטה בכדי להביע הזדהות עם הנפגעות, גם עם הנפגעות הספציפיות שהתלוננו נגד קצב וגם עם נפגעות תקיפה מינית בכלל

משום שלפרשה הזו יש השלכה מאוד גדולה על ציבור הנפגעות והנפגעים".

 

 טדי ויינברג, אחד המפגינים הוסיף: "אני מתבייש להיות אזרח במדינה בה נשיא אנס ומטריד מינית וזוהי הסיבה שהיה לי חשוב להגיע לכאן ולמחות. אני גם נגד עסקת טיעון ואני מקווה שזה לא ייצא לפעול בסופו של דבר. הוא פושע וחייב לקבל את עונשו".

 

ענת (שם בדוי), שהייתה קורבן להטרדה סיפרה לקראת תחילת המשפט ל-ynet, כי היא מבינה ללבן של המתלוננות: "אני בעיקר מרחמת עליהן, כואב לי כי אני יודעת עד כמה נורא זה להיות שם. אני פשוט יודעת עד כמה הן מסכנות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשים המפגינות
צילום: יעל ברנובסקי
מומלצים