שתף קטע נבחר

אובאמה: לא לדבר עם חמאס, כן לדבר עם איראן

בפגישה פומבית ראשונה עם מנהיגים יהודים בפנסילבניה, הביע הסנאטור באילינוי המתמודד במרוץ לבית הלבן התנגדות נחרצת לפגישתו המתוכננת של הנשיא לשעבר קרטר עם מנהיג החמאס חאלד משעל. הוא שב על עמדתו לפיה יש לקיים דיאלוג עם איראן. ההבדל, הסביר, נעוץ ב"עמדה הבינלאומית"

המתמודד על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארצות-הברית הביע הערב (יום ד') לראשונה התנגדות נחרצת ופומבית למפגש המתוכנן של הנשיא לשעבר ג'ימי קרטר עם ראשי החמאס בדמשק, עם זאת הבהיר שהוא עדיין תומך בקיום שיחות דיפלומטיות עם איראן.

 

במפגש עם יהודים במדינת פנסילבניה טען הסנאטור מאילינוי שהמדיניות הנוכחית של בידוד איראן אינה נושאת פרות ויש לעבור ל"דיפלומטיה אגרסיבית" כצעד ראשון במאמץ לפתור את משבר הגרעין האיראני.

 

מדובר בפעם הראשונה שבה אובאמה התבטא בפומבי נגד המפגש הצפוי של קרטר עם מנהיג הלשכה המדינית של החמאס, חאלד משעל. עם זאת, בימים האחרונים מטהו כבר הביע ביקורת מטעמו בתגובה לידיעות על המסע המתוכנן של קרטר בסוריה. יש בינינו "חילוקי דעות בסיסים" בנושא - הבהיר אובאמה.


ברק אובאמה נואם בפני מנהיגים יהודים בפנסילבניה (צילום: AP)

 

אובאמה נפגש בעבר עם מנהיגי הקהילה היהודית בארה"ב, אך מאחורי דלתיים סגורות. הפעם, בפגישה עם עשרות מנהיגים יהודיים מקומיים ורבנים בבית הכנסת "רודף שלום" בפילדלפיה, איפשר מטהו לתקשורת ולמצלמות הטלוויזיה לסקר את האירוע.

 

אובאמה חזר על עמדתו, לפיה יש צורך לפגוש מנהיגי מדינות עוינות מסוגו של נשיא איראן מחמוד אחמדי-נ'גאד והוא נשאל מדוע להיפגש עם מנהיגי איראן ולא עם ראשי החמאס, שעמם עומד להיפגש הנשיא לשעבר קרטר. אובאמה הסביר את ההבדל גם בנימוקים מעשיים. הוא הבהיר כי משא ומתן עם איראן הוא בשלב זה "הדרך הטובה ביותר להשגת המטרה העליונה שלנו".

 

אובאמה הביע התנגדות לפגישה המתוכננת של קרטר בדמשק והבהיר ש"יש הבדל ברור בעמדה הבינלאומית". הקהיליה הבינלאומית מנהלת מגעים עם איראן, אבל לא עם מנהיגי החמאס. "אסור לנו לנהל משא ומתן עם ארגון טרור שתכליתו השמדת ישראל", אמר אובאמה וקבע את התנאים לדיאלוג עם החמאס. "נוכל לשבת עם החמאס אם הם יוותרו על הטרור, יכירו בזכותה של ישראל להתקיים ויצייתו להסכמי העבר", חזר אובאמה על עמדת הממשל האמריקני והקוורטט.

 

אובאמה הופיע בפני היהודים בפילדלפיה במסגרת מאמצי החיזור שלו אחר קולות המצביעים היהודים בבחירות שייערכו ביום שלישי הבא במדינת פנסילבניה. הוא נשאל וחזר והסביר את יחסו להתבטאויותיו של הכומר שלו, ג'רמיה רייט על אמריקה, הלבנים וישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובאמה בפגישה עם יהודים, היום
צילום: AP
ג'ימי קרטר בקברו של ערפאת
צילום: AP
מומלצים