שתף קטע נבחר

בועז יונה מבקש סליחה

"עשיתי הכל כדי שהרוכשים יקבלו את דירותיהם. נכשלתי, אבל בטח לא גנבתי", מסביר בועז יונה מהכלא באיטליה, וחושף לראשונה את גרסתו לפרשת חפציבה

במשך ארבעה שבועות נדד מנכ"ל חפציבה בין מדינות באירופה, מתעדכן ממרחק בפרטי הכאוס הנוראי שהותיר מאחוריו בישראל, שומע על זעקת הפולשים המיואשים לדירות, על קריסתה האימתנית של אימפריית הנדל"ן שהותיר לו אביו. "הייתי כמו חיה נרדפת", מספר בועז יונה בראיון ראשון ל"ידיעות אחרונות". "לא הייתה לי תוכנית. לא חשבתי, הייתי חרד. אם הייתי מתכנן משהו הייתי מתכנן את זה כך שאי אפשר יהיה להסגיר אותי. תפסו אותי בקלות כי ידעתי בוודאות שיודעים איפה אני".

 

כבר שבעה חודשים יושב יונה בכלא בוורונה שבאיטליה. בשבועות האחרונים חלה הידרדרות במצבו הבריאותי, והוא נזקק לתרופות. בערך פעם בשבוע הוא רואה את אשתו לביקור של שעה; חוץ ממנה ומעורכי דינו, הוא לא נפגש עם איש. עם אביו מרדכי - מייסד חפציבה - לא החליף מילה מאז שקרסה החברה. משום שלא ניתן לפגוש אותו ולהקליטו בכלא הסכים יונה לענות בכתב לשאלות "ידיעות אחרונות" ולספק לראשונה את גרסתו לפרשה: מדוע קרסה חפציבה, כיצד ניסה להציל אותה ומה עבר עליו בזמן חודש ההימלטות.

 

בוא נחזור לשבוע של ה-2 באוגוסט 2007, היום בו פלשו הלקוחות החרדיים לדירות בקריית ספר. איפה שמעת על זה?

"הייתי ברומניה לסגור עיסקה למכירת קרקעות, כדי לסייע להמשך הפעילות של החברה. בפגישת עסקים ברומניה קיבלתי ידיעה על פלישת הדיירים בקריית ספר, ושהתקשורת החלה במסרים של לינץ' חסר תקדים ציבורי כלפיי. איבדתי את שיקול דעתי, הייתי מבולבל, בפאניקה. הבנתי שמפעל חיי קורס ואת המשמעויות לגבי הדיירים. לא חשבתי ברור, ולא הייתה לי שום תוכנית לברוח. נכנסתי לפאניקה, עד כדי איבוד עשתונות".

 

איך הרגשת כשהכריזו עליך כמבוקש מהאינטרפול?

"אי אפשר לתאר במלים. יום אחד אני מנהל חברה ענקית עם מוניטין, למחרת אני מבוקש על ידי האינטרפול. אני? אינטרפול? המוח לא תופס את זה. היו לי מחשבות איומות. מה שהחזיק אותי בחיים זו המחשבה על אשתי והילדים. אתה יודע, היו לא מעט קבלנים שהתמוטטו והתאבדו, כמו גינדי ז"ל ועוד. גם היום אני יודע שהחיים הקודמים שלי נגמרו, אין לי כלום, ואינני יודע מה צפוי לי בהמשך. עזוב, החיים שלי נהרסו לחלוטין.

 

אתה מרגיש שאכזבת את אביך?

"בהחלט, אך קודם כל אכזבתי את עצמי, ולאחר מכן אכזבתי את אבי ואמי, שייבדלו לחיים ארוכים. אני מקווה שאבי יבין שלא שיתפתי אותו במצב כי הרגשתי שעלי להציל את החברה ולעמוד במבחן הזה בעצמי, ובשום אופן לא לצער אותו. אבא שלי מכיר אותי ואני בטוח שהוא יסלח לי על כך שלא הצלחתי לכלכל את מעשיי נכון בחברה שהוריש לי, שבנה בעשר אצבעותיו.

 

  • מה יש לבועז יונה לומר לנפגעי חפציבה? קראו בראיון המלא, בגליון החג של "ידיעות אחרונות"
בועז יונה. מפעל חיים קרס
באדיבות חדשות ערוץ 2
עם אביו. הלוואי שהוא יבין
צילום: בועז אופנהיים
מומלצים