שתף קטע נבחר

"אנשי קונגרס יתודרכו: צ' קוריאה סייעה לסוריה"

הממשל האמריקני יתדרך חברי קונגרס בנושא שיתוף הפעולה הגרעיני בין צפון קוריאה לסוריה, כך דיווחו גורמים בקונגרס. ברקע - פשרה בין ארה"ב לצפון קוריאה בנוגע להצהרה שתספק צפון קוריאה בנוגע לפעולויותיה במסגרת תוכנית הגרעין שלה

הממשל האמריקני יתדרך מחר חברי קונגרס בנושא שיתוף הפעולה הגרעיני, לכאורה, בין צפון קוריאה לסוריה. כך דיווחו אמש (ג') גורמים בקונגרס. על פי דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל", אנשי מודיעין יספרו למחוקקים כי צפון קוריאה סייעה לסוריה לבנות כור גרעיני במדינה, טענה ששתי המדינות הכחישו בעבר. על-פי דיווחים שונים, בספטמבר תקפה ישראל כור גרעיני בסוריה.

 

על פי הדיווח, חברי הקונגרס שיתודרכו הם אנשי בית הנבחרים וחברי סנאט החברים בוועדות הקשורות לביטחון, נושאי חוץ ומודיעין.

ההחלטה לקיים את התדריך התקבלה ככל הנראה על רקע ההתקדמות במגעים בין ארה"ב לצפון קוריאה בנוגע להתפרקותה של האחרונה מגרעין.

 

צפון קוריאה הייתה אמורה לספק לארה"ב הצהרה בנוגע לפעילויותיה הגרעיניות, אך על פי הפשרה שהתקבלה לאחרונה ההצהרה תכלול מידע רק בנושא הפקת הפלוטוניום, ולא בנושא שיתוף הפעולה עם סוריה והתוכנית להעשרת אורניום.

 

בתמורה להצהרה, צפויה ארה"ב להוציא את צפון קוריאה מרשימת המדינות התומכות בטרור – צעד שיוביל להקלת הסנקציות הבינלאומיות כלפיה. אולם, הממשל האמריקני חושש כי ישנם חברי קונגרס שיתנגדו לפשרה וככל הנראה מטרת התדרוך היא לשכנע את המחוקקים כי בידי ארה"ב מספיק מידע, שהושג בדרכים שונות, כדי להסכים לפשרה עם צפון קוריאה.

 

מייקל גרין, איש המועצה לביטחון לאומי לשעבר וכעת חבר במכון המחקר CSIS, אמר כי פרטי ההסכם שהושג בסינגפור

בין ארה"ב לצפון קוריאה פורסמו בתקשורת וכעת ישנם חברי קונגרס שמבינים שההסכם לא מכסה את שיתוף הפעולה עם סוריה או את העשרת האורניום. "על מנת לזכות בתמיכת הקונגרס להסרת הסנקציות, הממשל צריך להסביר עוד פרטים בנוגע לחלקים שלא מכוסים בהצהרה", אמר גרין.

 

דובר המועצה לביטחון לאומי, גורדון ג'ונדרו, אמר כי הממשל האמריקני מתדרך באופן שגרתי חברי קונגרס בנושאי ביטחון לאומי ומודיעין, אבל סירב להתייחס לדיווח על התידרוך בנושא צפון קוריאה וסוריה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סייע לסוריה? מנהיג צ' קוריאה קים ג'ונג איל
צילום: איי פי
מומלצים