שתף קטע נבחר

דיווח סורי: אולמרט הסכים לסגת מכל הגולן

אתר האינטרנט "שאם פרס" מדווח כי ראש הממשלה, אהוד אולמרט, הודיע לעמיתו הטורקי, רצ'פ טאיפ ארדואן, כי הוא מסכים לנסיגה כוללת מרמת הגולן, בתמורה לשלום עם סוריה

גורמים דיפלומטיים בדמשק מסרו לאתר האינטרנט הסורי "שאם פרס" כי ראש ממשלת ישראל, אהוד אולמרט, הודיע לראש ממשלת טורקיה, רצ'פ טאיפ ארדואן, כי הוא מסכים לנסיגה מלאה מרמת הגולן, בתמורה לשלום עם סוריה. אתר האינטרנט שדיווח על הדברים מוגדר אמנם כ"אתר אינטרנט עצמאי", אך הוא פועל מדמשק בחסות סורית.

 

גורמים מדיניים בירושלים אמרו: "איננו מגיבים לפרסום זה. אבל בהחלט אפשר להסתכל על ראיונות החג של ראש הממשלה, שאמר שאנחנו יודעים מה הסורים רוצים מאיתנו - והם יודעים מה אנחנו רוצים מהם". הגורמים הזכירו שהיום מתחיל דיון בקונגרס האמריקני על הפצת ידע גרעיני על-ידי צפון קוריאה, בין היתר לסוריה. לדברי הגורם, "לא בכדי צץ הפרסום הסורי בעניין".

 

לפני ימים ספורים אישר הנשיא הסורי את דברי ראש הממשלה, אהוד אולמרט, כי מתנהלים מגעים ישראל דרך צד שלישי במאמץ לבחון את חידוש המשא ומתן. "יש מאמצים שנעשים בכיוון הזה. זה לא דבר חדש, ודיברנו על כך בעבר". עם זאת, אסד הביע התנגדות למשא ומתן חשאי: "סוריה מתנגדת לשיחות או מגעים חשאיים עם ישראל. כל דבר שנעשה בהקשר הזה יהיה פומבי".

 

לדבריו, "סוריה מביעה בכל הזדמנות את נכונותה לכונן שלום צודק וכולל בהתאם להחלטות הבינלאומיות... אבן הבוחן בקבלה של כל משא ומתן יהיה שהם יתנהלו ברצינות ושתהיה מחויבות לביצוע החלטות האו"ם. זאת, במיוחד שהצד הישראלי יודע היטב מה מקובל ומה בלתי מקובל על הצד הסורי".

 

בראיון החג ל"ידיעות אחרונות", התייחס ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לנושא הסורי. הוא נשאל אם הוא מוכן לאשר את ה"פיקדון" שנתנו רבין, פרס, נתניהו וברק, לפיו ישראל תהיה מוכנה להחזיר את כל רמת הגולן תמורת שלום: "מה שאני יכול לומר הוא שאני מאוד מעוניין בתהליך שלום עם הסורים, אני פועל בעניין ואני מקווה שהמאמצים שלי יבשילו לקראת מהלך בעל משמעות. אני מבטיח לכם שבנושאים שעומדים ביננו לבין הסורים הם יודעים מה אני רוצה מהם, ואני יודע היטב מה הם רוצים מאיתנו".

 

שלשום הצהירה השרה הסורית לענייני מהגרים, בות'ינה שעבאן, כי טורקיה היא המדינה שמתווכת בין ישראל לסוריה. בראיון לתחנת BBC בערבית, הוסיפה שעבאן כי בינתיים לא הייתה פגישה בין נציגי שתי המדינות "אולם ישנם מהלכים מצד גורם ידידותי מתווך – טורקיה".

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אסד. מתנגד לחשאיות
צילום: AFP
גורם שלישי מעורב. אולמרט
צילום: פלאש 90
מומלצים