שתף קטע נבחר

ראש מועצה דתית: לעמידת דום בצפירה אין ערך

במכתב לסניף יד-לבנים כותב חנניה צפר, הממונה על המועצה הדתית בראש-העין: "תמיד הרבנים אומרים לציבור כי בשעת הצפירה לא יעמדו סתם, אלא יקראו פרק תהילים או משניות - הגיע הזמן לומר את האמת ולעשות שינוי". דורש גם לעצור את "מנהג הגויים" של הנחת פרחים על קברים ואנדרטאות

זמן קצר לפני שמדינת ישראל מציינת את ימי הזיכרון - לשואה ולגבורה ולחללי מערכות ישראל - יוצא הממונה על המועצה הדתית בראש-העין, חנניה צפר, נגד הטקסים המקובלים. במכתב שהעביר ליו"ר סניף יד-לבנים המקומי כותב צפר, שאין לעמוד בדומייה בזמן הצפירה - "זה חסר ערך". לשיטתו, מוטב לקרוא פרקי תהילים בזמן זה ולומר קדיש. בנוסף, דורש צפר מסניף "יד לבנים" המקומי שלא להניח זרי פרחים על הקברים והאנדרטאות, כיוון שמדובר ב"מנהג הגויים".

 

"הנני ממליץ שהמועצה הדתית תימנע השנה מלהצטרף לטקס הנחת זרים ביום הזיכרון למערכות ישראל וביום השואה על הקברים והאנדרטאות, משום שהוברר לנו הלכתית כי הנחת זרים היא מנהג של הגויים ויש על כך איסור משום 'ובחוקותיהם לא תלכו'", כתב צפר. לדבריו, בשנים עברו הניחה המועצה הדתית זר ביום הזיכרון, אולם השנה תעדיף להניח נרות זיכרון, תדליק אותם ואף תורה לציבור לקרוא פרקי תהילים לעילוי נשמת הנופלים.

 

"בכך רואה המועצה חשיבות עליונה להנציח את זכרם של הנופלים במערכות ישראל ובשואה, וזה עדיף מאשר הנחת זר בעלמא. הנני מבקש לקבל בהבנה ובחיוב את אופן ההנצחה שאני ממליץ שהמועצה תעשה ואף חשוב לאמץ את ההזדהות הזו גם לגופים אחרים. מחובתנו לאמור את ההלכה היהודית, שבהנחת זר אין כל תועלת לנשמה מעבר לכבוד הטקסי שמסתיים כעבור חצי שעה - ואילו בהדלקת נרות יש תועלת עצומה ולאורך זמן, היות ונשמתו של האדם נמשלה לנר, ובאמירת משניות וקדיש לנשמה יש נחת רוח לעילוי נשמתה בעולמות העליונים".

 

אבל צפר לא מסתפק רק בעניין הנחת הזרים, ומתייחס גם לנושא הצפירה:

"ידוע שבהדלקת נרות ובאמירת פרקי תהילים בשעת הצפירה, יש תועלת לנשמתם - ולזה הנופלים מצפים. לעמוד בדומייה בלבד זה חסר ערך (ההדגשה במקור). תמיד הרבנים אומרים לציבור כי בשעת הצפירה לא יעמדו סתם, אלא יקראו פרק תהילים או משניות, שזו הנצחה וזיכרון יותר חשובים למעלת הנופלים, ויש לעשות זאת בצנעה כדי לא להרגיז את הציבור החילוני שאינו מבין את משמעות העניין ואת ערכו. אך הגיע הזמן לומר את האמת ולעשות שינוי".

 

הדברים התקבלו במורת רוח אצל יו"ר הסניף המקומי של יד-לבנים, עובדיה שמחי: "אנחנו נוהגים כמו בכל המדינה. בענייניו הפרטיים - שיעשה מה שהוא מבין, אבל במה שקשור לקהל ולציבור - הוא לא יכול להגיד מה לעשות. אף אחד לא העלה את זה חוץ ממנו, ואנחנו לא נהיה יוצאי דופן. לא מכניסים פוליטיקה בטקסים צבאיים ורגישים כמו ביום הזיכרון וביום השואה". באשר לנושא הנחת הזרים, אומר שמחי: "כל המדינה עושה את זה - ומי אנחנו שיכולים לעשות בניגוד למה שעושים?"

 

הסיפור המלא יתפרסם בסוף-השבוע בעיתון "ידיעות פתח-תקוה" מרשת "ידיעות תקשורת"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים