שתף קטע נבחר

קזחסטן: נדחה שיגור לווין התקשורת "עמוס 3"

הנשיא פרס נאם בחגיגיות ומעמד השיגור שולב בחגיגות ה-60 למדינה, אבל בשל תקלה טכנית בתהליך הפרדת הזרוע התומכת - לווין התקשורת המתקדם ביותר שנבנה בישראל לא ימריא בינתיים מבסיס השיגור בבייקונור. הלווין מתוכנן לשהות בחלל 18 שנה ועתיד להחליף את הדגמים הקודמים של ה"עמוס"

עיכוב בשיגור לווין התקשורת "עמוס 3". לוויין התקשורת המשוכלל שהיה אמור להיכנס הבוקר (ה') למסלול בחלל באמצעות טיל נושא מאתר השיגור בעיר בייקונור שבקזחסטן, במעמד נשיא המדינה שמעון פרס, לא ישוגר בינתיים - בשל תקלה.

 

דקות ספורות לפני השיגור המיועד, בשעה 8:00, אותרה תקלה טכנית בתהליך ההפרדה של הזרוע התומכת בלווין - שלא בוצע לשביעות רצון המהנדסים. הוחלט לבצע מספר בדיקות, ולפי שעה נדחה השיגור למועד לא ידוע. יש להדגיש שהתקלה אינה בלווין עצמו.


התקלה אינה בלווין עצמו (צילום: חלל תקשורת)

 

מדובר בגרסה המשוכללת והעדכנית מבין לוויני התקשורת של חברת "חלל תקשורת" עד כה. "עמוס 3" היהיה אמור להמריא על גבי טיל לאותה נקודה בחלל בה מצויים "עמוס 1" ו-"עמוס 2". לפי התכנון, הוא ימוקם בגובה כ-36 אלף ק"מ מעל קו המשווה.

 

הלווין תוכנן ונבנה על ידי התעשייה האווירית עבור החברה המפעילה אותו, שהגדירה את הביצועים המשופרים הנדרשים מהלווין. זאת, בעקבות הצלחת הלווינים הקודמים. בניית הלווין ערכה כשלוש שנים, במהלכן לקחו חלק בפרויקט כמאה עובדים של מפעל "מבת חלל" של התעשייה האווירית.

 

בחודשים הקרובים מתוכנן הלווין החדש להחליף את אחיו הבכור, "עמוס 1", שיסיים את חייו לאחר 12 שנות פעילות. עם זאת, הלווין "עמוס 2" ששוגר בדצמבר 2003 ימשיך לשייט בחלל.

  

ההכנות לשיגור הלווין קיבלו תחילה מימד ממלכתי, כאשר הארוע שולב במסגרת החגיגות הרשמיות של שנות ה-60 לישראל וקיבל את חסותו של הנשיא, שמעון פרס. בהתאם לכך,

הוחלט לעטר את החופה שבראש הטיל בלוגו של אירועי שנות השישים. העיכוב הנוכחי מעיב במשהו על האווירה החגיגית.

  

עלותו של הלווין עומדת על כ-170 מיליון דולר, משקלו 1.3 טונה, וציוד התקשורת בלווין שוקל 250 ק"ג (לעומת 160 ק"ג בלווין הקודם). אורך חייו של "עמוס 3" יהיה 18 שנה במקום 12 שנה של קודמו. ההכנות לשיגור בקזחסטן החלו כבר במארס השנה וכללו הבאת משגר מיוחד באמצעות רכבת משא. הבוקר, חמש שעות לפני השיגור, החלה הספירה לאחור ובשעה 6:30 תודלק המשגר - אך לא הופעל בסופו של דבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עמוס 3 והטיל על כן השיגור. יחכה
צילום: חלל תקשורת
צילום: AFP
עמוס 3 לפני השיגור
צילום: AFP
מומלצים