שתף קטע נבחר

"שחרור שליט מתעכב בגלל אסירים ישראלים"

מאות הגיעו לעצרת בכפר מנדא, שבה קראו מנהיגי הציבור הערבי לכלול את האסירים הביטחוניים הערבים-ישראלים בכל עסקת שחרור שבויים. ח"כ ג'מאל זחאלקה: "זה אחד המכשולים הגדולים היום לביצוע עסקת חילופי שבויים"

עד היום ידענו שעסקת שחרורו של גלעד שליט מתעכבת בשל אי הסכמה בין ישראל לחמאס על זהות האסירים הפלסטינים שישוחררו. הערב (שבת) אמר ל-ynet יו"ר תנועת בל"ד, חבר הכנסת ג'מאל זחאלקה, כי "אחד המכשולים הגדולים לקיום עסקת גלעד שליט והעסקות עם השבויים בלבנון, הוא הדרישה לשחרור אסירים הערבים הישראלים - ובכך הממשלה מסרבת לדון".

 

זחאלקה דיבר בשולי עצרת לרגל יום האסיר הערבי שהתקיימה בכפר מנדא שבגליל התחתון. לעצרת הגיעו מאות בני אדם, בהם מנהיגי הציבור הערבי, משפחות האסירים ואסירים משוחררים. האירוע עמד בסימן המשך המאבק, ודרישה לכלול את האסירים הערבים-ישראלים בכל עסקה לחילופי שבויים.


בני משפחות האסירים הביטחוניים ממתינים לשחרורם (צילום: חגי אהרון)  

 

זחאלקה, שעומד בקשר עם משפחות האסירים הישראלים, ונוהג לבקרם מעת לעת בבתי הכלא, אומר כי הם נופלים בין הכיסאות. "הממשלה לא מוכנה להתייחס אליהם כאסירים ישראלים שווי זכויות, אך גם לא מכירה בהם כאסירים פלסטינים המועמדים לשחרור במהלך משא ומתן. זה אחד המכשולים הגדולים היום לביצוע עסקת חילופי שבויים. ישראל מסרבת לדון בכך, אני יודע שהם כלולים ברשימה שהגישה הרשות הפלסטינית, אך ישראל היא זו שמסרבת".

 

תגריד סעדי, תושבת סכנין בת 25, השתחררה מהכלא לפני שלושה חודשים. סעדי ריצתה עונש מאסר בן שש שנים, לאחר שלדבריה נטען כי קשרה קשר עם פלסטינים שהשתתפו בפיגועים רצחניים נגד ישראל. סעדי אומרת היום כי בכלא דיברו לא אחת על הכללתם של אסירים ערבים-ישראלים בכל מו"מ: "אני יודעת שאנחנו נכללים בכל עסקה, מי שלא רוצה בכך זו מדינת ישראל".

 

מוחמד סרחאן מהכפר ריינה, ששני בניו נמצאים בכלא הישראלי, ביקש לפנות לא רק לממשלת ישראל, אלא גם לראש הרשות הפלסטינית. "אדון עבאס", אמר, "קח בחשבון את הבנים שלנו, כמו כל הבנים האחרים, ושחרר אותם הביתה. יש להם ילדים ומשפחות".


המציאות בשטחים בעיני ילדי האסירים (צילום: חגי אהרון)

 

חבר הכנסת אחמד טיבי אומר כי האסירים הערבים הישראלים נענשים פעמיים. "השלטונות מענישים אותם גם במתן גזר הדין וגם לאחר מכן, באי-הכללתם בעסקאות. תמיד מבקשים את שחרורם, כל גוף באשר יהיה, גם חמאס וגם פתח. תמיד ישראל היא זו שמסרבת בטענה שהם ישראלים, ולכן לא ניתן להתייחס אליהם כאל פלסטינים ולכלול אותם ברשימות המוגשות. הגיעה העת לשנות את המדיניות כלפיהם".

 

"הרעבת בנינו לא תהפוך אותנו לנתיני המשטר"

לעצרת, שאורגנה על-ידי ועדת המעקב לענייני האסירים הערבים בראשותו של השייח ראאד סלאח, הגיעו מאות ערבים שביקשו לחזק את 150 האסירים הביטחוניים הנמצאים בבתי הכלא ברחבי ישראל. ילדי האסירים העלו הצגה ובה תיארו כיצד מתייחס הממשל הישראלי לפלסטינים, הן בשטחי ישראל והן בשטחיי הרשות. בין היתר, הציגו חייל ישראלי מכוון נשק אל ראשו של האסיר.

 

השייח סלאח קרא לאחרונה לכלול את האסירים הערבים-ישראלים בכל עסקת חילופי שבויים. הוא אמר בעצרת בכפר מנדא: "המסר שלנו הוא לכבד את האסירים ומשפחותיהם, שיידעו שהם חזקים יותר מכל עוצריהם ומהמעצר עצמו. הסורגים הם אלימים מאוד ואנחנו אומה ששואפת לחופש, אך אם ניתן לנו לבחור בין המסר האיתן שלנו לבין המעצר, אנו מעדיפים את המעצר. לא נפסיק את אמונתנו ולא נפסיק לעשות את מה שאנחנו חייבים לעשות. אנחנו אומרים היום לממסד הישראלי - הרעבת בנינו בעזה ובירושלים לא תהפוך אותנו לנתיני המשטר. העם הפלסטיני לא יפסיק את התנגדותו למען חופש עמו".

 

הוא הפנה פנייה ישירה לשב"כ: "אנחנו יודעים שאתם קוראים בימים הללו להרבה אנשים לבוא לחקירות וגם חוקרים מנהיגים. אתם מבקשים להרתיע אותם, אך אל תשלו את עצמכם. אנחנו לא נזוז מעמדתנו, אנחנו חזקים יותר מכל הטרור שאתם מכוונים אלינו. אנחנו בגליל, במשולש ובנגב, יש לנו את האיתנות והרצון לחיות על אדמתנו ולהיקבר בתוכה. הנכבה של 48' לא תעבור עלינו שוב, היכינו שורש באדמתנו, ואף משטר לא יוכל לעקור אותנו. מי שזה לא מוצא חן בעיניו, נאמר לו - קום ולך. אני אומר לכם מתוך אחריות, אני נשבע. אני לא מפחד מהטרור. מתיישבים יהודים מנסים להיכנס לכפרים שלנו כדי להרתיע אותנו. האיומים מגיעים לכל מנהיגינו. אתם, שמאיימים עלינו, אל תשלו את עצמם - האיומים שלכם יחזרו לפח האשפה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יום האסיר בכפר מנדא
צילום: חגי אהרון
צילום: חגי אהרון
ג'מאל זחאלקה
צילום: חגי אהרון
סעדי. השתחררה מהכלא לפני 3 חודשים
צילום: חגי אהרון
צילום: רפרודוקציה
שליט. עדיין בשבי
צילום: רפרודוקציה
מומלצים