שתף קטע נבחר

ביהמ"ש: שנה וחצי מאסר וקלון לח"כ בניזרי

18 חודשי מאסר בפועל נגזרו על ח"כ שלמה בניזרי מש"ס, לאחר שהורשע בבית המשפט המחוזי בירושלים בעבירות קבלת שוחד מהקבלן משה סלע. בית המשפט קבע כי במעשיו של בניזרי יש קלון וכעת הוא יושעה אוטומטית מחברותו בכנסת. על פטרונו, הרב ראובן אלבז, נגזרו שמונה חודשי מאסר על תנאי וקנס כספי

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר בצהריים (יום א') שנה וחצי מאסר בפועל על ח"כ שלמה בניזרי מש"ס, שהורשע בקבלת שוחד, וקבע כי בעבירותיו יש קלון. בניזרי, שכיהן בעבר כסגן שר הבריאות, שר הבריאות ושר העבודה והרווחה, יושעה אוטומטית מחברותו בכנסת בעקבות החלטת בית המשפט. ח"כ בניזרי הודיע שיערער לבית המשפט העליון.

 

 

על בניזרי הוטל עונש קל יחסית, לאחר שהתביעה דרשה להטיל עליו עונש של שבע שנות מאסר בפועל וקנס כספי גבוה. בית המשפט גזר עליו 18 חודשי מאסר בפועל ושמונה חודשי מאסר על תנאי. בנוסף, על בניזרי לשלם קנס בסך 80 אלף שקלים. על פטרונו הרוחני, הרב ראובן אלבז, שהורשע חלקית בתיווך לשוחד ובקשירת קשר, נגזרו שמונה חודשי מאסר על תנאי וקנס בסך 120 אלף שקלים.

 

יחד עם בניזרי הגיע לאולם הדיונים גם יו"ר ש"ס, השר אלי ישי. השניים סירבו לדבר עם עיתונאים לפני הדיון ונכנסו מיד לאולם בית המשפט. ח"כ בניזרי אמר בצאתו מבית המשפט: "אני מאמין בחפותי המלאה ואערער לבית המשפט העליון". ללא קשר לערעורו של בניזרי, בשל הקלון שהוטל עליו הוא יושעה מחברותו בכנסת. מחליפו של בניזרי יהיה נציג מספר 13 בסיעה, מזור בהיינה.

 

השר ישי אמר לאחר מתן גזר הדין, כי "אתמול בלילה אמרתי לו שאני חש צורך יחד עם חבריי לבוא בשעות אלו להיות עמו. האמת שהוא העדיף שלא, אבל בכל זאת העדפתי להגיע, כי בשעות כאלה צריך להיות לידו. אני מתפלל להצלחתו של בניזרי בערעור ומאמין בחפותו". חברו למפלגה, ח"כ נסים זאב, קרא בעקבות גזר הדין "לשנות את שיטת המשפט".

 

"פגיעה כזו בציבור מטביעה קלון במבצע"

השופט יעקב צבן קבע בגזר הדין כי בניזרי פעל בדרך פסולה.

"דרך נפסדת כזו פוגעת בציבור, במינהל התקין ובאמון שהציבור רוחש לנבחרי ציבור, אנשי ציבור ופקידי ציבור ומערערת יציבות חברתית ושלטונית". עוד כתב השופט: "הכשל של בניזרי אינו מקרי או חד פעמי, אינטרסים הדדיים, פעילות משולבת ומתואמת שנמשכה גם בעת החקירה והובילה למספר מקרים של שיבוש הליכי חקירה".  

 

בעניין הקלון קבע השופט, כי "העבירות שעבר בניזרי אינן מקריות והן נפרשו על-פני מספר שנים, ונעברו על-ידי מי שנשא בכהונה רמה, רבת השפעה המחייבת ניקיון כפיים ושיקול דעת ללא משוא פנים. עבירות של שוחד והפרת אמונים מביאות העושה אותן למשוא פנים ולפעולה לטובת נותן המתנים. פגיעה כזו בציבור מטביעה קלון במבצע".

 

בשיקולים לקולת העונש, התייחס השופט לעובדה שהרשעתו של בניזרי מצומצמת באופן משמעותי מהמיוחס לו בכתב האישום. עוד נכתב, כי "בניזרי עצמו, בצד פעילות ציבורית ענפה, עוסק בפעילות קהילתית, מרצה מבוקש, עורך חוגי בית, מחתן חתנים וכלות והכל ללא תמורה". השופט ציין גם כי רעייתו של בניזרי היא "אשה צדקת, הפועלת למען הקהילה".

 

הורשע, האשים ופונה לביה"ח

בתחילת החודש הורשע בניזרי בעבירות של קבלת שוחד מהקבלן משה סלע. הוא הורשע גם בהפרת אמונים, קשירת קשר לביצוע פשע ושיבוש הליכי משפט, אך זוכה מחלק מהאישומים שיוחסו לו. 

 

לאחר פרסום הכרעת הדין ערך בניזרי מסיבת עיתונאים שבה אמר: "שמונה שנים אני נרדף על לא עוול בכפי. איפה עבירת השוחד הכי גדולה שהיתה מאז קום המדינה? כנבחר ציבור אני מרגיש חובה להביא את גרסתי להכרעת הדין ולא להתחבא בביתי ולקיים שתיקה כהודאה".

  

בשבוע שעבר פונה בניזרי לבית החולים ביקור חולים בירושלים לאחר שחש ברע. מבית החולים נמסר שבניזרי התלונן על כאבים בלבו. מקורביו של בניזרי סיפרו כי כבר כמה ימים שחבר הכנסת חש לא בטוב, ובמהלך החג נמנע מלסור לבית החולים.

 

"ככל הנראה הלחצים מסביב השפיעו עליו", סיפר מקורבו יורם מלכה, על רקע הרשעתו של בניזרי בתחילת החודש בעבירות שוחד ומרמה. "המתח והצער - הוא לא הסכים עם הכרעת הדין וקיבל אותה בצער רב", הוסיף מלכה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ בניזרי בבית המשפט. יש קלון
צילום: גיל יוחנן
בניזרי ועיתונאים בבית המשפט
צילום: גיל יוחנן
מומלצים