שתף קטע נבחר

פרשנות: בניזרי יצא בזול

פרופ' עמנואל גרוס, מומחה למשפט פלילי, סבור שבית המשפט הקל בעונשו של חבר הכנסת שלמה בניזרי. הוא מעריך שאם בניזרי יערער, תערער התביעה על קולת העונש, "בשל העבירות הקשות והעובדה שהוא נכשל באופן סדרתי בעבירות, ולא מדובר במעידה חד-פעמית"

"יחסית לעבירות בהן הורשע - גזר דינו של בניזרי קל". כך קובע פרופ' עמנואל גרוס, מומחה למשפט פלילי. הוא סבור כי בית המשפט המחוזי בירושלים, שגזר 18 חודשי מאסר בפועל על שלמה בניזרי מש"ס, הקל מאוד עם השר לשעבר: "קשה מאוד ליישב את גזר הדין עם העובדה ששנה וחצי מאסר בפועל הוא עונש שאינו הולם את חומרת העבירות".

  

פרופ' גרוס מעריך כי אם אכן יאתגר בניזרי את בית המשפט ויערער על גזר הדין, תערער גם התביעה על קולת העונש. "הגם שהתביעה דרשה שבע שנות מאסר, לא בטוח שהיתה מערערת על העונש אילו בניזרי היה מקבל את גזר הדין. ייתכן מאוד שבמצב הזה, התביעה תדרוש החמרה בעונש בשל העבירות הקשות בהן הורשע והעובדה שמדובר בנאשם שנכשל באופן סדרתי בעבירות, ולא מדובר במעידה חד-פעמית".

 

גרוס מזכיר את פרשת דרעי, שבה נגזר על יו"ר ש"ס לשעבר עונש כבד יותר, בגין עבירות דומות. "דרעי היה שר במדינת ישראל שכמו בניזרי, לא עשה למען עצמו אלא למען קהילתו ובכל זאת - נשלח בסופו של דבר לשלוש שנות מאסר. השופט הנוכחי נשען בגזר הדין על העונש שקיבל ראש עיריית חדרה לשעבר, ישראל סדן, אך בניגוד לסדן - כאן מדובר בשר בממשלת ישראל ולא בראש עיר. הציבור מצפה משר בממשלה לא רק להיות שליח נאמן לציבורו, אלא דוגמה נאותה".

 

בית המשפט, לדעת גרוס, מציין לחומרה את העזרה העקיפה שהעניק בניזרי לחברו סלע. "בית המשפט מציג מסכת של עזרה הדדית - מרקם מסוכן של חברות אישית המאפשרת ניצול השררה על-מנת להטיב עם החבר, תוך ניגוד אינטרסים וניצול מעמדו המיוחד של בניזרי כדי לפתוח שערים לטובתו של סלע. בתמורה, מיטיב סלע עם פטרונו של בניזרי ותורם לישיבתו. בכך הוא האדיר את כוחו של בניזרי עצמו. דברים אלו שבית המשפט מציין לחומרה, עשויים בהחלט להביא את התביעה לשקול ברצינות הגשת ערעור".

 

למרות קולת העונש, טוען גרוס כי עצם הענישה והקלון המתלווה אליה, הם המסר החשוב שמעביר בית המשפט למלחמה בשחיתות בישראל. "אין לזלזל בעובדה שמדובר בכל זאת בשנה וחצי בפועל, ומי שעד היום היה רם, אדם נשוא פנים שכולם כיבדו ופתחו לו דלתות, נשלח למאסר ולא יוכל לחזור לכנסת. זו נפילה מאיגרא רמה לבירא עמיקתא ועצם ההרשעה היא הבושה בפני עצמה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלמה בניזרי
צילום: גיל יוחנן
צילום: צביקה טישלר
עמנואל גרוס
צילום: צביקה טישלר
מומלצים