שתף קטע נבחר

למרות הירי - החקלאים בעוטף עזה קצרו חיטה

תחת אבטחה של חיילי צה"ל, יצאו חקלאים לשדות סמוך לקיבוץ בארי כדי לקצור חיטה. החקלאים אומרים כי בנוסף לירי מהרצועה לעבר החקלאים, הפלסטינים מציתים שדות בתחומם - והאש מתפשטת לשטח ישראל. "אנחנו לא נפסיק לעבד את אדמתנו בשום מחיר", אמר אחד הקוצרים

קוצרים תחת אש: חלקאים ביישובי עוטף עזה יצאו אתמול (ד') בליווי צה"ל לקצור חיטה בשדות הקרובים לגדר הרצועה סמוך לקיבוץ בארי. בזמן הקציר פתחו פלסטינים באש לעבר הקוצרים והמאבטחים, איש לא נפגע ולא נגרם נזק. החקלאים שלא מוכנים לוותר על השטחים שלהם אומרים: "אם לא נקצור את השדות במהירות, הפלסטינים ישרפו לנו אותם".

 

ביום חמישי שעבר נשרף שדה חיטה באזור גבול הרצועה. החקלאים מספרים שהפלסטינים הציתו שטח שלהם בסמוך לגבול והאש התפשטה לשטחים החקלאים בישראל - ולשדות נגרם נזק רב. היום, למרות הירי הבלתי פוסק לעברם, עבדו החקלאים בשטח הצמוד לגבול.


טנק וקומביין יחדיו בשדות החיטה (צילום: יונת אטלס)

 

אביגדור כלפא, מנהל העבודה בשטח, סיפר לynet: "עבדנו בתאום מלא עם הצבא, שנכנס לתוך שטח הרצועה על מנת לאבטח אותנו. כשסיימנו את הקציר, הפלסטינים ירו לעברנו, אז התקפלנו מהשטח והלכנו לעבוד במקום מרוחק יותר. יורים עלינו בכל יום. אנחנו לא נפסיק לעבד את אדמתנו בשום מחיר, חבל לנו על כל מילימטר של שטח. אין לנו יותר מדי שטחים חקלאיים במדינה הזו ואין בכוונתנו להיכנע למצב הביטחוני. אנחנו קוצרים עכשיו, בעקבות הצתת השדה בשבוע שעבר על ידי הפלסטינים".

 

מנכ"ל "מושבי הנגב", אילן פרץ, הוסיף: "למושבי הנגב יש אלפי דונמים של גידולים שונים שצמודים לגדר המערכת. למרות הירי והטרור אנחנו נמשיך לעבד את אדמתנו בכל מצב". לדבריו, "מצד אחד אנו נאבקים למרות כל הקשיים הביטחוניים ומצד שני אנו נאלצים להתמודד מול בירוקרטים, שלא מודעים למצב ושאוסרים עלינו לדוגמה, לרסס מהאוויר - כי הם אומרים שזה מסוכן. הם לא מבינים שאנחנו מרססים את הגידולים בכל מקרה, אבל במקום שזה ייקח שעה אחת בריסוס מהאוויר, זה לוקח לנו כמה ימים ואנחנו מסכנים לשווא את חיינו לאורך זמן".

 

בחודש ינואר נהרג מתנדב מאקוודור מירי פלסטינים, בשעה שעבד בשדות קיבוץ עין השלושה, סמוך לגדר המערכת ברצועת עזה. מאז אירעו עוד מספר תקריות של ירי מהרצועה לעבר חקלאים, שרובם הסתיימו ללא נפגעים.


פורסם לראשונה 30/04/2008 22:33

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קוצרים ליד גבול עזה
צילום: יונת אטלס
מומלצים