שתף קטע נבחר

פיתוח: זיכרון מחשב ששומר מידע לאחר הכיבוי

בגיליון החדש של המגזין המדעי Nature הציגו חוקרי HP את ה"ממריסטור" - מעגל חשמלי בסיסי חדש, המסוגל לשמור על המידע שאצר גם ללא זרם חשמלי. האם זוהי תחילת הסוף של ה-boot?

במאמר שהתפרסם אתמול בגיליון החדש של כתב העת המדעי Nature, הציגו ארבעה חוקרים ממעבדות HP את המודל המתמטי ואבטיפוס של ה"ממריסטור" - פיתוח אשר עשוי לשמש בעתיד כבסיס ליצירת זכרונות מחשב "חכמים", שאוצרים את המידע שעליהם - ושיחליפו את זכרונות המחשב הנוכחיים.

 

ה"ממריסטור" נחשב למעגל הבסיסי הרביעי בהנדסת חשמל, שאת היתכנותו התיאורטית הגה פרופ' ליאון צ'ואה, מתמטיקאי מהפקולטה למדעי המחשב והנדסת חשמל באוניברסיטת קליפורניה בברקלי. במאמר שפורסם לפני 37 שנים, טען צ'ואה כי ה"ממירסטור" הוא מעגל חשמלי בעל תכונות ייחודיות, אשר אינן ניתנות לחיקוי על ידי שילוב של המעגלים החשמליים הבסיסיים האחרים (קבל, נגד וסליל).

 

כעת החוקרים מ-HP הופכים את התיאוריה שלו למציאות, על ידי שימוש בפיסות טיטניום דיאוקסיד, המשנות את ההתנגדות שלהן לפי כמות הזרם שמועברת בהן. כאשר מפסיקים את הזרם, המידע נשאר.

 

המשמעות: המחשב יעלה מהר

הבעיה העיקרית כיום של זכרונות RAM הנפוצים היא העובדה כי הם זכרונות נדיפים - כאשר נפסק זרם החשמל, המידע שעליהם אובד. התהליך שבו אנו ממתינים כל פעם שאנחנו מפעילים את המחשב, ה-Boot-Up הוא תהליך שבו המחשב טוען את המידע מאמצעי אחסון בלתי-נדיף כמו הכונן הקשיח אל תוך הזיכרון הנדיף, ה-RAM. ממריסטור עשוי לייתר את התהליך הזה, והדבר משמעותי במיוחד בשרתים ובמערכות עיבוד מידע גדולות - ויכול גם להוביל לחיסכון לא מבוטל באנרגיה.

 

האבטיפוס של הממריסטור כרגע הוא רק בגדר תרגיל אקדמי. אך סטנלי ויליאמס, שמוביל את הפרויקט, טוען כי הוא יעשה את דרכו במהירות לתעשיה, וזכרונות מסחריים ראשונים המבוססים עליו, צפויים תוך חמש שנים.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוקרי HP ותמונה מוגדלת של הממריסטור. ויליאמס משמאל
צילום: AP
מומלצים