שתף קטע נבחר

רק השבוע: סיורים בעקבות סופרים בירושלים

במסגרת פסטיבל הסופרים הבינלאומי הראשון שיתקיים השבוע במשכנות שאננים, תקיים יד בן צבי סיורים מודרכים בעקבות סופרים בירושלים. אל מחוזות אהבה וחושך של עמוס עוז, על יאיר מנדלסון ואימו רעיה - גיבורי "יונה ונער" ועוד

השבוע יתקיים פסטיבל הסופרים הבינלאומי הראשון בישראל במשכנות שאננים. במסגרת האירוע תקיים יד בן צבי סיורים בעקבות סופרים בירושלים.

 

הפסטיבל שיימשך שבוע יכלול אירועים פתוחים לקהל ואירוע סגורים, ובהם מפגשי הקראה, סדנאות תרגום וכתיבה, מפגשים עם סופרים ישראלים, מפגשים עם תלמידים, הרצאות, סיורים בעקבות ספרים,סרטים, מופעים,יריד ספרים ועוד.

 

להלן הסיורים המודרכים שיתקיימו בעקבות סופרים: 

 

אל מחוזות אהבה וחושך: בספרו האוטוביוגראפי "סיפור על אהבה וחושך" מרגש אותנו הסופר עמוס עוז, כשהוא מתאר את מחוזות ילדותו בכרם אברהם. נלך לבית הספר בו למד אצל המורה זלדה ונשמע על השפעתה עליו, לבית המרקחת ממנו צלצלה המשפחה לתל-אביב - מחוז האור, נבקר בבית בו גדל ועוד (לבוש צנוע). מדריכה: נורית בזל. מועד: 12.5, משעה 13:00 עד 16:00.

 

נתיבות חיים (באר) בירושלים: עם "נוצות" ו"חבלים" בעקבות הסופר חיים באר במסלול העובר מבית הספר בו למד עד לביתו בשכונת גאולה. אמא רציונליסטית שהאמינה לנבואת מקובל, סבתא פנטזיונרית המספרת סיפורי אמת, ואבא שאינו מאמין באלוהים, אך שומר מצוות ומקים בית כנסת מיוחד במינו. על אלה ועל השפעתם על נער רגיש ומוכשר שיהיה לסופר.

(לבוש צנוע) מדריכה: נורית בזל. מועד: 13.5, משעה 9:00 עד 12:30.

 

בעקבות הסופר דויד גרוסמן וגיבורי ספריו: בבית הכרם גדלו הסופר דוד גרוסמן וגיבורי חלק מספריו, שילדותם משיקה לילדותו. בסיור נעקוב אחר חיי היומיום של אהרון קליינפלד, גיבור "ספר הדקדוק הפנימי", ילד רגיש ומיוחד, שגילה בגיל ההתבגרות שיש לו "בעיה", אותה ננסה להבין בלכתינו עמו ועם חבריו מבית הספר בו למד לביתו בשכונת הפועלים. נכיר גם את גיבור "דו קרב", דויד, ילד חמוד ו"אחר", שנקלע להרפתקה מוזרה, היות ואהב זקנים. נספר על נונו, גיבור "יש ילדים זיג זג", שרצה להיות טרובדור, ומה קרה לו בשל כך. מדריכה: נורית בזל. מועד: 15.5, משעה 14:00 עד 17:00. 


על אהרון קליינפלד ונונו, גיבוריו של דויד גרוסמן (צילום: קובי קלמנוביץ')

 

בעקבות הסופר מאיר שלו וגיבורי ספריו: מאיר שלו ואף רפאל - גיבור ספרו "בביתו במדבר", גדלו בשכונת קריית משה. אמא של רפאל, כותבת לא פעם: "זאת ירושלים, עיר של עיוורים ושל יתומים ושל משוגעים" ורפאל עצמו מזכיר, שבין בכיים של אלה לצווחותיהם של האחרים גדל. אנו נטייל בעקבותיו, בעקבות "האישה הגדולה" שגידלה אותו ובעקבות הסופר. נספר על ילדותם, ועל אנשים ואירועים שעיצבו את חייהם. מה אמת ומה דמיון בסיפור, היכן שינה הסופר מעט את המציאות כדי להתאימה לצרכיו? נזכיר גם את יאיר מנדלסון ואימו רעיה - גיבורי "יונה ונער" - ספרו האחרון של מאיר שלו (לבוש צנוע). מדריכה: נורית בזל. מועד: 15.5, משעה 9:00 עד 12:00.

 

מקפה רחביה לקפה וינה: בעקבות ספרו של אהרון אפלפלד: "עוד היום גדול", בין בתי הקפה שהיו לסופר, בראשית דרכו בירושלים כמקור השראה, כבית וכמחוז געגועים אל הבית שכבר איננו... קפה רחביה, קפה חרמון, עטרה ובית אנה טיכו - בית הקפה בו הוא כותב היום. מדריך: ראובן גפני. מועד: 15.5, משעה 14:00 עד 17:00.

 

  • מחיר כל סיור: 60 שקל. לפרטים והרשמה: 02-5398855.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
בעקבות "יונה ונער" ו"בביתו במדבר" של מאיר שלו
צילום: אלי אלגרט
בית אנה טיכו של אהרון אפלפלד
מומלצים