שתף קטע נבחר

אשכנזי באושוויץ: לוקח ברצינות האיום להשמידנו

הרמטכ"ל נאם בטקס שנעל את מצעד החיים בפולין: "מתוך תחושת אחריות להמשך קיומנו כעם במדינה זו - נמשיך להיאבק. לא נירתע מאף סכנה". רב-אלוף אשכנזי פנה אל מדינות העולם ודרש מהן לעשות הכל כדי למנוע שואה שנייה: "לא נוכל לומר - לא שמענו, לא נוכל לומר - לא ראינו. הכתובת כתובה על הקיר והיא ברורה וחדה"

"את הלקח למדנו ואנו לוקחים ברצינות איומים של מנהיגי מדינות הקוראים להשמדת ישראל". כך אמר אחרי הצהריים (יום ה') הרמטכ"ל, רב אלוף גבי אשכנזי, בטקס המרכזי בסיום "מצעד החיים" באושוויץ בירקנאו.

 

אשכנזי ציין עוד כי "מתוך תחושת אחריות להמשך קיומנו כעם במדינה זו - נמשיך להיאבק. לא נירתע מאף סכנה". הרמטכ"ל אף פנה בהמשך דבריו למשתתפים שהגיעו מרחבי העולם ואמר כמה משפטים בשפה האנגלית. "אנו זוכרים ולא שוכחים כי מתוך ההרג והחורבן, מתוך האפר והייאוש קמנו והקמנו את כוח המגן של העם היהודי", אמר הרמטכ"ל.

 

ארועי יום השואה:

 

רב-אלוף אשכנזי אמר כי הוא מצדיע לנספים בשואה. "כאן, במקום שאין נורא ממנו, אני ניצב ביום הזיכרון לשואה, לגבורה ולמרד כמפקד צבר ההגנה לישראל. אני מצדיע בשפתיים קפוצות, בגרון ניחר ובעין דומעת אך זקוף קומה, לאפרם של בני עמנו ונשבע לעולם לא עוד. אנחנו מפקדי צה"ל, שליחיהם של עם ומדינה, ניצבים כאן היום במדים, ונושאים בגאון את דגל מדינת ישראל, בשמם של החיילים הרואים עצמם מגשימי צוואתם וחלומם של ששת מיליוני אחינו ואחיותינו היהודים, שקיומם נגדע באכזריות על ידי הצורר הנאצי".


בני נוער מישראל במצעד החיים (צילום: AP)

 

הרמטכ"ל ציטט את דבריו של רב-סרן בניה ריין ז"ל, שנהרג במלחמת לבנון השנייה - שכתב ביומנו: "הגעתי הביתה, לבית הקברות של העם היהודי, לבית הקברות של המשפחה של סבא, לבית הקברות של המשפחה של סבתא, בכל שהותי בפולין המוות הלך איתי, אך אני יודע שהמוות הזה הוליד חיים, והחיים האלו הם אני אתם, הם ואנחנו". אשכנזי אמר כי שש שנים לאחר ביקורו בפולין נפל בנייה ריין במלחמה.

 

הוא קרא למדינות העולם לפעול כדי שהשואה לא תחזור על עצמה. "מכאן, על אדמת אושוויץ, אנו קוראים לעמי תבל ולממשלותיהם - לימדו את ליקחי הנוראה שבזוועות ואל תיתנו לזרעיה לשוב ולנבוט. עשו כל הדרוש למנוע את תבערת האלימות המתנוססת שוב ושוב ועל ראש כולנו. לא נוכל לומר - לא שמענו, לא נוכל לומר - לא ראינו. הכתובת כתובה על הקיר והיא ברורה וחדה".


(צילום: AFP)

 

בסיום דבריו הוא אמר: "אנו, שבידינו הופקד גורל המדינה, יודעים כי אילו היתה לנו אז מדינה, בימים האפלים ההם, שואת העם היהודי כפי שקרתה, אולי לא הייתה מתרחשת. אנו זוכרים ולא שוכחים כי מתוך ההרג והחורבן, מתוך האפר והיאוש, קמנו והקמנו את כוח המגן של העם היהודי. כוח זה שם לו למטרה להשיב מחלמה לכל אוייביו ויותר מכך לשמר את הרוח, את האמונה, את התקווה ואת הביטחון על מנת שנממש את נדרינו - שיבוא יום ומצעדינו עוד ירעים אנחנו פה. ואנחנו פה.

 

"לעולם לא תבטנה עיניים מבועטות של ילדים יהודים באימה ובחוסר אונים מבעד לגדרות תייל של מחנות ריכוז. לעולם לא. אנו בני הדור השני והשלישי שזכינו לראות את תקומתה ואת פריחתה של מדינת היהודים, נושאים בגאווה ובעוז את צוואת הגיבורים ההם - בנייתה של מדינת ישראל ושמירה על ביטחונה".

 

צועדים מ-52 מדינות

במצעד החיים משתתפים השנה בני נוער מ-52 מדינות. כמה שעות לפני שהגיעו לאזור שבו מתקיימת העצרת המרכזית - עמדו הקבוצות בשורה מתחת לשלט "העבודה משחררת", ואז יצאו לדרך.  

 

הרב הראשי לשעבר, ישראל מאיר לאו, דיבר על חשיבות המצעד: "כשנשאלתי אחרי המצעד הראשון, לפני 20 שנה, מה הטעם במצעד? עניתי שקיבלתי את הרושם שהיהודים שהיו במצעד - ילכו חזרה לבתיהם בתפוצות ויהיו יותר ישראלים. למדנו הרבה מאוד. הרווחנו והשגנו את הסולידריות והאמפטיה, את ההזדהות ואת הרגשות של הנוער היהודי מהארץ ומהתפוצות גם יחד. השאלה היא האם למדנו את המסר - בכך אינני בטוח".

 

יו"ר מצעד החיים, ד"ר שמואל רוזנמן, אמר ל-ynet: "אני יו"ר מצעד החיים 20 שנה, ב-1988 היה המצעד הראשון. אני מרגיש שהרצון להשתתף בפרויקט הזה עולה. לפני 10-15 היו 1,500-2,000 משתתפים. השנה היינו צריכים לדחות משתתפים בגלל חוסר מקום, כי הגיעו בין 11 ל-12 אלף, בהם 3,500 שאינם יהודים. יש פה תחושה אדירה. אנשים הגיעו אפילו מקובה ומפרו".

  

המצעד הגדול ביותר היה ב-2005 עם ראש הממשלה דאז, אריאל שרון, עם 20 אלף משתתפים. השנה נערך המצעד השני בגודלו. "ההרגשה היא הרגשת שליחות", אומר ד"ר רוזנמן, "כל אחד מהמשתתפים כאן מעביר את הלפיד לדור הבא. בחור בן 18 או אדם בן 30 שעוזב את המצעד הוא זה שהופך להיות עד. התחושה של המשתתפים חזקה מאוד. כ-5,500 בני נוער שאינם ישראלים, יגיעו לארץ בתום המצעד, ויהיו פה ביום הזיכרון לחללי צה"ל".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אשכנזי. לוקח ברצינות
צילום: דובר צה"ל
הרב לאו באושוויץ
צילום: AP
מצעד החיים
צילום: AP
מומלצים