שתף קטע נבחר

זירת הקניות

מחקר: התחממות כדור הארץ תיעצר לכמה שנים

מדעני אקלים מגרמניה טוענים במחקר חדש כי שינויים בזרם הגולף, שיגרמו לירידה בטמפרטורת האוקינוס האטלנטי והשקט, יגרמו לעצירה של כמה שנים במגמת ההתחממות של כדור הארץ, אולם מדובר רק בהפוגה קלה במגמה הכוללת, ושהתחזיות באשר לשינוי האקלים שרירות וקיימות

תופעת התחממות כדור הארץ תיפסק לכמה שנים בעשור הבא, הודות לשינויים טבעיים במחזורי הזרימה של האוקינוסים,  אך מגמת התחממות כדור הארץ תימשך בטווח הארוך - כך מגלה מחקר חדש שפורסם אתמול (ה') בירחון הבריטי "נייצ'ר".

  

מדענים גרמנים מבססים את הערכותיהם על שינוי שצפוי בקרוב בזרם הגולף - תופעת טבע עצומת מימדים שמזרימה מים חמים בגובה רדוד מהאזור הטרופי לעבר צפון האוקינוס האטלנטי, ומחזירה מים קרים מהצפון דרומה בעומק הים.

 

על פי תחזיות המדענים, זרם הגולף צפוי להחלש בעשור הבא כחלק ממחזוריות טבעית המתקיימת זה שנים רבות. שינוי זה יגרום לירידה קלה בטמפרטורת המים בצפון האוקינוס האטלנטי ובצפון אמריקה ואירופה, וגם יסייע לטמפרטורות באזורים הטרופיים באזור האוקינוס השקט להישאר יציבות.

 

את ההערכות מבססים המדענים על מודל ממוחשב שבחן את שינויי הטמפרטורה הגלובליים בהתאם לשינויים בזרם הגולף במשך 30 השנים האחרונות, ואז על פני 20 השנים הבאות. הממצאים גילו כי השינויים בזרם הגולף אכן מצליחים לקרר את הטמפרטורה הגבלובלית, אולם מדובר על שינוי שאינו קבוע אלא זמני.

 

אשתקד חזו מדענים של האו"ם כי ב-2100 הטמפרטורה הממוצעת של פני כדור הארץ צפויה לעלות ב-1.1 עד 6.4 מעלות צלזיוס לעומת הטמפרטורה הממוצעת של 1980-1999. על פי ההערכות, ב-20 השנים הקרובות לבדן, צפוי האקלים להתחמם ב-0.2 מעלות צלזיוס לכל עשור. התחממות זו משפיעה בסופו של תהליך על חום המים והקרקע, ומשפיעה על האקלים בכללותו.

 

התחזית הקרירה תואמת את הערכות המדענים שאמרו לא פעם שתופעת התחממות כדור הארץ לא תהיה הדרגתית ורציפה אלא תכלול עצירות ותנודתיות. הסיבה העיקרית לכך היא שהאוקינוסים - מצברי החום הגדולים של כדור הארץ - חווים מחזוריות טבעית של התחממות והתקררות. להתקררות האוקינוסים עשויה להיות השפעה ניכרת על הטמפרטורה הגלובלית, ולפיכך הם יכולים לעכב את מגמת התחממות כדור הארץ בכמה עשורים.

 

אך המדענים הגרמנים מזהירים כי תופעת התחממות כדור הארץ שרירה וקיימת, ושתחזיותיהם אינן סותרות את ממצאי המדענים של האו"ם (IPCC). הם אומרים שאם העולם לא יגביל את פליטת גזי החממה, לא תוכל ההתקררות הקצרה להסתיר את המגמה הכוללת של ההתחממות.

 

"רק כדי להבהיר את התמונה, איננו טוענים ששינוי האקלים שהוא מעשה ידי אדם לא יהיה חמור כפי שהעריכו בעבר. אנו רק אומרים שבנוסף על מגמת ההתחממות העולמית, תיתכן בעשורים הקרובים תנודתיות איטית, שככל הנראה תגרום להתחממות איטית ומתונה יותר מכפי שאפשר לצפות במגמה הכוללת", אמר פרופ' מוג'יב לאטיף, מהמכון למדעי הים באוניברסיטת לייבניץ'.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התקררות לכמה שנים. ארכיון
צילום: איי פי
מומלצים