שתף קטע נבחר

זעם ההומואים: "כבוד השופט, איפה אתה חי?"

פסיקת בית המשפט לענייני משפחה בת"א, שדחה תביעת גבר שטען כי בן זוגו התעלל בו, עוררה כעס רב בקהילת החד-מיניים. "זה פסק דין חשוך, חמור ונבער. אין ספק שערכאות גבוהות יתקנו את המסר הקיצוני והחמור"

ראשי הקהילה ההומו-לסבית בישראל מתרעמים על החלטת בית המשפט לענייני משפחה בתל-אביב מאתמול (א'), לדחות תביעת גבר שטען כי בן זוגו התעלל בו, לאחר שקבע כי החוק למניעת אלימות במשפחה אינו חל על בני זוג חד-מיניים. "יש שופטים שחושבים שהם עדיין בשנות ה-50", אמר ל-ynet סער נתנאל, מראשי הקהילה.

 

בנימוקיו לפסיקה קבע בין היתר השופט גרשון גרמן: "אין חכמה, אין עצה ואין תבונה כנגד חוק הטבע. זוג זכרים לא יילדו ילדים מעצם הוויתם כזכרים ועל כן מעולם ולעולם לא ייצרו יחסיהם ההומוסקסואלים יחסי משפחה. ההשוואה לעניין זה כלל לא מתחילה".

 

השופט גרמן הוסיף כי "פרשת איסורי העריות כוללת גם משכב זכר. מרכזיותו, חשיבותו ומעמדו בסולם הערכים של עולמה של היהדות של איסור זה באים לידי ביטוי בכך שהוא אחד משלושת האיסורים הבלעדיים שלגביהם מצווים על פי תורת ישראל בייהרג ובל יעבור".

 

איתי פנקס, חבר מועצת עיריית תל-אביב ומראשי הקהילה ההומו לסבית, סבור כי מדובר בפסיקה שערורייתית. "אמונה דתית היא חלק מתפיסת עולם של אישיות ציבורית, אך לא ייתכן שתשבש שכל ישר. אדם יושב על כס המשפט, רואה משפחה לפניו ואמור להתבסס על חוקים ותקדימים משפטיים. לא ייתכן שהוא בוחר לפתוח את ההלכה ולפסוק על פיה", אמר.

 

לדברי פנקס, מדובר באפליה בוטה של החד-מיניים בישראל. "הוא לא חייב לאהוב את המשפחה החד-מינית, אבל הוא צריך לקבל את המציאות - שהוכרה על ידי בתי המשפט. החלטתו מנוגדת לשכל הישר. אני ממליץ לשופט שיפתח עיניים ויראה איפה הוא חי".

 

"המאה ה-21 לא הגיעה לכל הערכאות"

חבר מועצת עירית ירושלים מטעם סיעת מרצ, סער נתנאל, הגיב ביתר חריפות. "זה פסק דין חשוך, חמור ונבער. קשה לי להבין איך השופט הגיע למסקנה כל כך מופרכת שבה החליט שערך חשוב כמו מניעת אלימות לא חל על הומוסקסואלים. זוהי אפליה בוטה כלפי בני זוג מאותו המין", אמר.

 

נתנאל מקווה שערכאות משפטיות גבוהות יותר יעמידו את השופט גרמן על טעותו. "כנראה שהשופט לא למד פסקי דין של ערכאות גבוהות יותר שכבר הביעו דעתן על זוגיות מאותו המין ואסרו אפליה. אני מאמין במערכת המשפט ואין לי ספק שערכאות שיפוטיות גבוהות יותר יתקנו את המסר החמור והקיצוני שעולה מפסק הדין.

 

"היועץ המשפטי לממשלה, בג"ץ ובתי משפט מחוזיים קידמו את זכויות הקהילה והתבטאו נגד אפליה.

כנראה שהבשורה הזו והמאה ה-21 לא הגיעו לכל הערכאות המשפטיות בישראל, ויש שופטים שחושבים שהם עדיין בשנות ה-50", הוסיף נתנאל.

 

מנכ"ל "הבית הפתוח", המרכז ההומו לסבי, טרנסג'נדרים ובי סקסואלים, יונתן גר, הביע אף הוא זעזוע מפסק הדין. "בקהילה הגאה רגילים מעת לעת לפסקי דין מסוג זה בערכאה זו. תלוי על איזה שופט נופלים. אנחנו מעודדים לבני זוג לחתום על הסכמי זוגיות שמצמצמים את אפשרויות התמרון של שופטים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אסנת קרס
פנקס. "שהשופט יפתח עיניים"
צילום: אסנת קרס
צילום: אוריאל הרשקו
נתנאל. "מסקנה מופרכת"
צילום: אוריאל הרשקו
מומלצים