שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  עין גדי: הזאב שתקף ילדה נלכד והושב לטבע
  במהלך חג הפסח תקף זאב צעיר ילדה בת שלוש בחניון לינת הלילה בנחל צאלים ופצע אותה באופן קל. פקחי רשות הטבע והגנים הצליחו ללכוד אותו ולאחר שהתברר כי אינו נגוע במחלת הכלבת, הוא שוחרר בחזרה לטבע עם קולר בעל משדר רדיו למטרות מעקב. "מדובר באירוע נדיר. החניון יגודר בגדר חשמלית כדי לשנות את דפוסי הזאבים שילמדו לא להתקרב למקום", אומרים ברשות
  משפחה מהיישוב גרופית בערבה שהגיעה לטיול באזור עין גדי ולנה בחניון הלילה בנחל צאלים בחג הפסח, לא ציפתה כי הטיול יסתיים בפציעתה הקלה של ילדתם בת השלוש על ידי זאב מקומי. 
   
  "המשפחה נוהגת להגיע מדי שנה לטייל באזור נחל צאלים וללון באוהל בחניון הלילה לפני החג. ככל הידוע לי, הם הבחינו לראשונה בזאב באור יום שהסתובב בסמוך לחניון", אומר ל-ynet דודי גרינבאום, מנהל שמורת עין גדי. " למחרת, בשעת ערב, כשהילדה שיחקה מספר מטרים מההורים, הם שמעו רעש חזק וראו זאב גוהר על הילדה. האב רץ לכיוונו והזאב שיחרר אותה וברח מהמקום".
   
  לדברי גרינבאום, הילדה נפצעה באופן קל מאוד. "למזלה, הסיפור הסתיים בסימני נשיכה של שתי שיניים שלא הצליחו לחדור, שטף דם ושריטות מהנפילה", הוא אומר. לאחר שהמשפחה הביאה את הילדה לטיפול רפואי בבית חולים בירושלים, היא קיבלה סדרת זריקות נגד כלבת ושוחררה לביתה.
   


  הזאב המורדם לאחר הלכידה (צילום: רשות הטבע והגנים)

   

  למחרת יצר אב המשפחה קשר עם גרינבאום ודיווח לו על האירוע. במשך שלושה לילות ארבו גרינבאום ופקחי הרשות לזאב באזור, אך ללא הצלחה. "החשד הראשוני היה כי הזאב חולה בכלבת או שהוא סובל ממחלה כלשהי, שגרמה לו להתקרב לבני אדם ולתקוף אותם", מסביר גרינבאום. "הזאבים לא מתקרבים בדרך כלל לבני אדם, מדובר ביונקים חכמים מאוד ובתקופה הזו בעקבות המלטות רבות, הם סובלים ממחסור במזון. ברור לנו כי היה צורך דחוף בלכידתו כדי לברר בהקדם את מצבו הבריאותי".  
   
  בסיוע של ראובן אפנר, מומחה לזאבים ויונקים ברשות, הוחלט לנסות ולהציב מלכודות המכילות פיתיון בדמות של פגרי עגלים. "באותו לילה הצלחנו ללכוד זאב זכר בן שנתיים בסמוך לאזור החניון והוא נשלח להסגר בן עשרה ימים בשרותים הווטרינריים כדי לשלול את מחלת הכלבת", הוא מגלה. "מצבו הבריאותי היה תקין ובסוף השבוע, לאחר ששמנו לו קולר עם משדר רדיו על הצוואר, הוא שוחרר בחזרה לטבע".
   
  לאחר דיון ברשות הוחלט לנסות לשנות את דפוסי הזאבים כדי שלא יתקרבו לחניון באמצעות גידורו ."זהו חניון הלילה הראשון בישראל שיהיה מגודר בנוסף עם גידור חשמלי, כך שאם חיית בר תכניס את האף פנימה, היא תזכה לזרם חשמלי שירחיק אותה", מציין גרינבאום. "הגידור החשמלי יופעל רק לאחר ההקמה ובנוכחות פקח".
   
  פקחי הרשות עוקבים אחר תנועות הזאב באזור ולטענת גרינבאום, "אין במקום בעיה של תקיפת זאבים או כלבים משוטטים. המטיילים ימשיכו ליהנות מטיולים ומלינה בחניון הלילה מבלי להסתכן. אנו נמשיך לעשות מאמצים במטרה לשמור על שלום המטיילים ועל חיות הבר".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הזאב לפני השחרור לטבע
  צילום: רשות הטבע והגנים
  רגעים לאחר לכידת הזאב
  צילום: רשות הטבע והגנים
  מומלצים