שתף קטע נבחר

סוריה: מו"מ לשלום - רק אחרי ממשל בוש

בעוד טורקיה פועלת לקיים מפגש בין בכירים ישראלים וסורים, אומר מקור סורי לעיתון המצרי "אל-אהראם" כי אין סיכוי למפגש שכזה. לדבריו, משא ומתן רציני בין הצדדים יוכל להתחיל רק בשנה הבאה תחת ממשל אמריקני חדש

טורקיה מעוניינת להחתים בכירים ישראלים וסורים על הצהרה משותפת, במהלך מפגש קרוב, שיתקיים אולי באיסטנבול - כך מדווח היום (יום ה') העיתון אל-חיאת היוצא לאור בלונדון. ההצהרה הזו אמורה להיות הפרי הראשון של התיווך החשאי. אבל האופטימיות מוקדמת מדי. מקור סורי אמר לעיתון המצרי "אל-אהראם" כי המשא ומתן יוכל להתקדם רק כאשר יחלוף ממשל בוש.

 

טורקיה דחתה את המפגש לאחר שדמשק הכריזה על הצעתה של ישראל לסגת מכל רמת הגולן. לדבריהם, המתווך הטורקי העדיף לחשוף את מהלכיו רק לאחר החתימה על הצהרה משותפת. למרות שטורקיה הביעה זעם על חשיפת המהלך, היא גילתה הבנה לעמדה הסורית המעוניינת לוודא מהן עמדותיו של אולמרט ולבחון את התגובה ברחוב הישראלי, בטרם תיכנס להרפתקת שלום חדשה ופומבית, ובטרם יצולמו בכירים סורים עם בכירים ישראלים. לדבריהם, תגובת ישראל הניחה את דעתם של הסורים משום שאולמרט לא חזר בו מהצהרתו ולא הכחיש אותה.

 

במקביל ממשיכה אנקרה להתעקש על איפול מוחלט במגעים שנמשכו כשנה. המקורות אמרו לעיתון "אל חיאת" כי הבכירים הטורקים סבורים שהחשאיות היא הסיבה העיקרית להצלחת השיחות וליצירת האמון בין הצדדים. לכן נמנעים הבכירים הטורקים מלשוחח על הנושא ולהרחיק חשדות בנוגע לכוונותיה של טורקיה בעצם התיווך.

 

מה באשר לקשריה העתידיים של סוריה עם חמאס, חיזבאללה ואיראן, אם ייחתם הסכם שלום? על כך סירבו אותם מקורות להתחייב, אולם העריכו כי תהליך שלום בין ישראל לסוריה יצטרך להתקיים במקביל לתהליך בין ישראל ללבנון. נסיגה ישראלית מחוות שעבא תסיר את התרוץ לקיום "התנגדות" נפרדת מצבא לבנון.

 

מקור סורי אמר לעיתון המצרי "אל-אהראם" כי לא ניכרת הזדמנות של ממש לקיים מפגש בין בכירים סורים לישראלים. לדבריו, ישראל קיבלה לאחרונה מסר מההנהגה הסורית באמצעות המתווך הטורקי ובו פורטו אופן העברת המסרים בין שני הצדדים בצורה הקרובה.

 

המקור הוסיף כי לא ניכרת הזדמנות של ממש לקיים מפגש בין בכירים סורים לישראלים, בשל העובדה שממשל בוש עדיין שולט בוושינגטון. לדבריו, משא ומתן רציני בין הצדדים יוכל להתחיל רק בשנה הבאה תחת ממשל אמריקני חדש.

 

המקור הוסיף כי המתווך הטורקי עוסק בהכשרת הדרך למשא ומתן ולא לפתיחתו. במקביל הכחיש את הדיווחים כי דמשק פרסמה על התיווך הטורקי כדי להרחיק את תשומת הלב מהמצב הפנימי בסוריה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים