שתף קטע נבחר

ביירות בוערת: חיזבאללה השתלט, הצבא מתפרש

צבא לבנון החל להתפרש בשכונות בבירה ביירות, לאחר שגורם ביטחוני מסר כי חיזבאללה השתלט על כל השכונות הסוניות. רשת "אל-ערביה": אנשי הארגון צרים על מבנה הממשלה במרכז העיר ועל ביתו של ראש המחנה האנטי-סורי. לפחות 11 בני אדם נהרגו. הושבתה פעולתם של כלי תקשורת אנטי-סוריים

אש ותמרות עשן בביירות: צבא לבנון החל להתפרש בצהריים (יום ו') בשכונות ברחבי ביירות, לאחר שגורם ביטחוני בכיר מסר כי אנשי חיזבאללה השתלטו על שכונות במערב העיר, וגבר על מעוז ההתנגדות האחרון בבירה. עד כה דווח על 11 הרוגים בקרבות. הנמל הימי עצר מפעילות וגם הדרכים לנמל התעופה של ביירות חסומות זה יומיים.

 

רשת "אל-ערביה" דיווחה כי הצבא פרש כוחות בכמה מבנים ומטות, השייכים לפעילי המחנה האנטי-סורי וחלקם אף מסרו את כלי הנשק שלהם לצבא. זאת, לאחר דיווחים מוקדמים כי אנשי חיזבאללה השתלטו על רבעים סונים במרכז ביירות. לפי שעה שורר שוקט מתוח בבירה, כאשר מדי פעם פורצים חילופי אש ברובעים שונים. במקביל, התכנסו ראשי ההנהגה האנטי-סורית בכפר מעראב שבהר הלבנון, במטהו של מנהיג תנועת הימין של הפלנגון הנוצריות, סמיר ג'עג'ע.

 

 

"אל-ערביה" דיווחה הבוקר כי אנשי הארגון צרים על מבנה הממשלה במרכז ביירות. אנשי חיזבאללה התמקדו בשכונת מגוריו של סעד אל-חרירי, קריטם, ולפי מספר דיווחים - הם כיתרו את ביתו של אל-חרירי, בנו של ראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי, שנרצח בהתנקשות, וכן את ביתו של מנהיג הדרוזים, ווליד ג'ונבלאט. חרירי נמצא בביתו, ועליו מגנים כוחות גדולים של צבא.

 

אנשי חיזבאללה השביתו את פעילותם של כלי התקשורת של אל-חרירי. העובדים פינו את המשרדים בעקבות איומים. האש זולגת למקומות נוספים בביירות ובלבנון. תחנת הטלוויזיה הלבנונית והעיתון "אל-מוסתקבל" ורדיו "א-שרק" השייך לקבוצה של אל-חרירי הפסיקו לפעול. עדי ראייה סיפרו כי עשן מיתמר ממשרדי "אל-מוסתקבל" וכי חיילי צבא לבנון פינו את העובדים עקב איומים מצד חיזבאללה. תחנת הטלוויזיה הוחשכה ולא ברור לפי שעה מתי תשוב לשדר.


חיילי צבא לבנון ברחובות ביירות (צילום: AFP)

 

"קצין צבא, שהיה מלווה בפעילים של ארגון חיזבאללה נכנס לתוך משרדי התחנה והבהיר לנו כי עלינו להפסיק את השידורים. כעת אנו כבר לא משדרים", אמר בכיר בתחנה שביקש לא להזדהות בשמו. איש המחנה האנטי-סורי ומנהיג הפלנגות הנוצריות, סמיר ג'עג'ע, קרא להגיע לכינוס דחוף בביתו. 

 

הסיבה למשבר: מערכת הטלפוניה של חיזבאללה

ערוצי טלוויזיה המשדרים מלבנון מסרו כי חמושי חיזבאללה ואמל הצליחו לגבור בקלות על כוחות הצבא הנאמנים לממשלה הפרו-מערבית. הצבא נמנע תחילה מלהתערב בקרבות, וגורמים בלבנון מסרו כי בשעות הבוקר העדיפו החיילים שלא להיקלע לעימותים על רקע פוליטי בין המחנות השונים.  


תומכי ממשל כפותים לאחר השתלטות החיזבאללה (צילום: AFP)

 

במספר צירים בצפון לבנון, בדרומה ובמזרחה חסמו פעילי המחנה האנטי-סורי את הדרכים. מקצת הדיווחים טוענים כי במקומות אחדים הם "נכנעו" עד מהרה ללחץ מצד חיזבאללה ונאותו למסור את כלי הנשק שלהם ולפנות את הדרכים.  

 

במדינות ערב מודאגים. סעודיה קראה הבוקר לכנס פסגה דחופה של חברות הליגה הערבית בדרג של שרי חוץ, כדי לדון בנעשה בלבנון. נשיא תימן, עלי עבדאללה סאלח, הציע מצידו כי מפקד צבא לבנון, מישל סולימאן, יוביל דו-שיח בין שני המחנות הניצים.


מערכת עיתון אל מוסתקבל השרופה (צילום: רויטרס)

 

המשבר החדש פרץ לאחר שממשלת לבנון החליטה ביום שלישי להטיל על מנגנוני הביטחון של המדינה לחקור את סוגיית רשת הטלפוניה הנפרדת שמקים חיזבאללה בלבנון, בתואנה שהרשת נועדה להאזין לכל מי שתחפוץ בתוך לבנון - ולפיכך אינה חוקית.

 

המשבר הגיעו לשיאו אתמול כשחילופי אש עזים פרצו במוקדים שונים ברחבי הבירה בביירות. תומכי האופוזיציה הפרו-סורית ותומכי הממשלה ניהלו קרבות בעקבות הוצאתה אל מחוץ לחוק של מערכת הטלפוניה של חיזבאללה.

 

מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, מיהר לטעון כי ההחלטה מהווה הכרזת מלחמה נגד ארגונו. מאז פרצו קרבות במוקדים שונים בין תומכי האופוזיציה הפרו-סורית לתומכי הממשלה.


פורסם לראשונה 09/05/2008 11:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מבנים עולים באש בביירות
צילום: רויטרס
תומכי הממשל כפותים
צילום: רויטרס
ניסיון הפיכה? נסראללה
צילום: AP
מומלצים