שתף קטע נבחר

מורה על תלמידה: צורתה החיצונית גורמת לדחייה

מורה בבית ספר בירושלים המליצה בדו"ח רשמי, שהגיע ל-ynet, להעביר את אחת מתלמידותיה לכיתת חינוך מיוחד, כאשר היא כותבת בסופן של הטענות הענייניות: "צורתה החיצונית והתנהגותה בחברה גורמות לדחייה מסוימת". אמה של הילדה: "יש פה התנכלות מכוונת". משרד החינוך: המורה אמרה כי דבריה הוצאו מהקשרם והתנצלה בפני ההורים

פליטת קולמוס או התבטאות קשה ומכוערת? הורים מירושלים התלוננו במשרד החינוך נגד מורה בבית ספר יסודי, שהמליצה במסמך רשמי להעביר את בתם לכיתת חינוך מיוחד. זאת משום שבסיומן של שורת טענות ענייניות, בנושאים חברתיים ולימודיים כתבה המורה על הילדה: "צורתה החיצונית הגורמת לדחייה מסוימת מצד החברה בבית הספר".

 

לידי-ynet הגיע דו"ח של אגודת "ניצן" מה-7.1.08, בעניינה של הילדה. הדו"ח נקרא שאלון למורה וליועצת ובו מועברת המלצה לוועדת השמה, שתפקידה להחליט האם הילד מתאים ללימודים בבית ספר רגיל או בחינוך המיוחד.


קטע מהמסמך שחיברה המורה  

 

בדו"ח תיארה המורה את מצבה של הילדה בתחומים הלימודיים השונים, אך כאשר התייחסה למצבה החברתי כתבה: "קשה לה להשתלב בטבעיות בחברה – אינה קוראת מצבים חברתיים. צורתה החיצונית והתנהגותה בחברה גורמות לדחייה מסוימת. למרות מאמצים גדולים של החברה להתייחס אליה באופן נורמטיבי".

 

האם: "הילדה יפה"

ההורים שקיבלו לידיהם את נימוקיה של המורה נדהמו. "יש פה התנכלות מכוונת לילדה שלנו. כשגילינו שהיא רשמה שיש בעיה עם הצורה החיצונית של הבת שלנו, היינו בהלם", סיפרה ל-ynet אמה של הילדה, "כל מי שהראנו לו את זה, אמר שכנראה יש משהו מעבר לזה. היינו בשיחה עם המורה והמפקחת רמזה לה להתנצל בפנינו, והיא לא התנצלה, אלא חזרה ואמרה שוב שיש בעיה בצורתה החיצונית של הילדה".

 

"אין שום בעיה עם הילדה או עם המראה החיצוני שלה, היא יפה ואומרים לנו שהיא יפהפייה. רק המורה רואה בעיה חיצונית עם הילדה. מילא אם היתה רושמת הערות על ההתנהגות, היינו בודקים את זה, אבל על מראה חיצוני?".

 

הוריה של הילדה, פנו למספר גורמים במשרד החינוך, ביניהם ללשכת השרה יולי תמיר. מלשכת השרה נמסר להם כי קיבלו את הפנייה והיא הופנתה לאיציק תומר, סמנכ"ל מנהל החינוך בירושלים. מאז הם לא זכו להתייחסות נוספת. 

 

במכתב נוסף פנו ההורים למנהלת האגף לתלונות ופניות הציבור במשרד החינוך, עו"ד רבקה לוין, שם מפרטת האם את מה שהיא מכנה "ניצול סמכות לרעה והתעללות נפשית בילדה". היא כתבה עוד כי הוזמנה לבית הספר, כדי לשוחח עם המחנכת וגורמים נוספים ביניהם סגנית המנהלת ופסיכולוגית. לדבריה גם בפגישה הזו המורה אמרה כי המראה של בתה דוחה.

   

הילדה תמשיך ללמוד בבית הספר

יו"ר הנהגת ההורים הארצית, אתי בנימין, גינתה את התנהלותה של המורה: "אם זה אחד הפרמטרים של ועדת השמה, אז משרד החינוך פשט את הרגל. מקורות האלימות רבים הם והמקור הזה הוא אחד מהם. האם ייתכן שחזותה של התלמידה תהווה אחד משיקולי הדעת להעברתה למוסד חינוכי אחר? נראה לי שהמורה עיוותה את צלם אנושיותה ומקצועיותה כמורה בישראל. אנו קוראים למשרד החינוך להשעות מורה זאת לאלתר ממערכת החינוך".

 

ממנהל החינוך בעיריית ירושלים נמסר בתגובה למקרה: "מנהל החינוך בעיריית ירושלים רואה בחומרה את אופן הניסוח כפי שנכתב והנושא מטופל יחד עם ההורים, צוות הנהלת בית הספר,

 הפיקוח ומינהל החינוך. מיד עם קבלת תלונת ההורים הם הוזמנו לפגישה במנהל החינוך בירושלים בה השתתפו מפקחת בית הספר ומנהלת האזור מטעם המינהל. בפגישה נדונו כל הסוגיות וההיבטים באשר להמשך הטיפול בתלמידה. ההורים יחד עם צוות מנהל החינוך בירושלים הסכימו כי התלמידה תחזור לבית הספר ויימשך הטיפול בה באופן מקיף וצמוד".

 

ממשרד החינוך נמסר כי: "בארבעה במאי 2008 קיימה המפקחת על בית הספר יפה דנון ברור בהשתתפות המורה, מנהלת בית הספר, הצוות החינוכי והורי התלמידה. בפגישה עומתה המורה עם הטענות. לטענתה, נדהמה המורה על כך שדבריה הוצאו מהקשרם והתנצלה בפני ההורים והנוכחים. יודגש כי המפקחת העירה למורה וציינה כי להבא עליה לנהוג ולהתבטא ביתר רגישות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההורים טוענים כי המורה סרבה להתנצל. ארכיון
מומלצים