שתף קטע נבחר

קליפורניה: ביהמ"ש התיר נישואי הומואים ולסביות

בית המשפט העליון בסן-פרנסיסקו הפך החלטה שהתקבלה בערכאה נמוכה יותר וקבע כי האיסור על נישואי בני זוג מאותו המין - אינו חוקתי. בכך צפויה קליפורניה להפוך למדינה השנייה אחרי מסצ'וסטס המתירה נישואים להומואים ולסביות

בית המשפט העליון במדינת קליפורניה, ארה"ב, פסק היום (ה') כי האיסור על נישואי הומואים ולסביות במדינה - אינו חוקתי. ההחלטה, ההופכת את זו שהתקבלה בערכאה נמוכה יותר, התקבלה ברוב של ארבעה תומכים מול שלושה מתנגדים.

 

אב בית הדין, השופט רון ג'ורג', כתב בפסק הדין כי בית המשפט לא מצא כי ההגדרה של 'שותפות' מהווה תחליף הולם להגדרת ה'נישואים'.

 

"עקב כך, איננו מוצאים כי שמירה על הגדרת הנישואים המסורתית היא אינטרס עקרוני למדינה ולפיכך אנו קובעים כי המצב במדינת קליפורניה, לפיו ניתן להתחתן רק עם מין אחר - אינו חוקתי.

 

"בביטול האיסור, בשונה מזמנים שעברו, מדינת קליפורניה מכירה בזכותו של הפרט למסד קשרי אהבה עם אדם אחר הכוללים את האחריות לדאג זה לזה ולגדל ילדים, ללא קשר לנטייתו המינית. נטייתו המינית של האדם, בדומה לגזעו או למגדרו, איננה מהווה בסיס לפסילת זכויותיו החוקיות", נכתב בהחלטת בית המשפט.

 

החלטת בית המשפט העליון צפויה להפוך את קליפורניה למדינה השנייה בארה"ב המתירה נישואי הומואים ולסביות. מדובר בניצחון משפטי גדול לקהילה הגאה שייתכן שתהיה לו השפעה בפסיקות הצפויות להתקבל בעתירות דומות במדינות אחרות בארה"ב.

 

"בית המשפט עשה היום צעד ענק להבטיח שכולם, לא רק במדינת קליפורניה, אלא בכל ארה"ב יהיו שווים תחת החוק", אמר עו"ד דניס הררה, שייצג בדיון עשרות זוגות הומואים ולסביות, ארגונים המייצגים את הקהילה ההומוסקסואלית ואת עיריית סן-פרנסיסקו.

 

מדינות ניו אינגלנד, בצפון מזרח ארה"ב, מובילות את המאבק למתן זכויות שוות להומאים ולסביות. מדינת מסצ'וסטס היא היחידה בארה"ב המכירה בנישואים מלאים של הומואים ולסביות. ניו-המפשייר, ורמונט וקונטיקט מעניקות זכויות אזרחיות חוקיות לזוגות מאותו מין.

 

מדינת מיין, שגם היא בניו אינגלנד, מעניקה לזוגות מאותו מין הגנה חוקית חלקית ואילו מדינת רוד איילנד הודיעה כי בכוונתה לכבד כל טקס נישואין של זוגות בני אותו מין שייערך במדינות אחרות בארה"ב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים