שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "המפקד אמר, תירה בעצמך". קבילות החיילים
  מפקד ביחידה קרבית התייחס בזלזול להצהרות אובדניות שהשמיע אחד מחייליו, ואמר לו: "אתה בן אדם חלש, אם אתה רוצה לירות לעצמך ברגל כדי לצאת מכאן - תעשה את זה". במקרה אחר דרשו מפקדים מנהגים לנסוע בכלי רכב לא תקינים כדי "לא לפגוע בפעילות המבצעית". על מה קבלו החיילים ב-2007?

  חייל נענש בקפיצה למימי נמל שטען כי הם מזוהמים, קצין זעם על פקודו שהביע נטיות אובדניות ואמר לו "אם אתה רוצה לירות לעצמך ברגל כדי לצאת מכאן - תעשה את זה, וחייל שסבל משברים בידו במהלך טירונות נדרש לאחוז מכשיר קשר כבד.  אלה הם רק חלק מ-6,404 קבילות החיילים שהוגשו אשתקד נגד מפקדים בצה"ל.

   

  מהדו"ח השנתי של נציב הקבילות החיילים, שמתפרסם היום (ב'), עולה כי 59% מהקבילות נמצאו מוצדקות. בשנה שחלפה נרשמו כ-300 קבילות יותר מ-2006, ואולם עדיין מדובר בנתון שרחוק מאוד משיא הקבילות שנרשם ב-1993, אז נרשמו 8,938 קבילות. חלק ניכר מהקבילות עוסקות באי-התחשבות בהנחיות רפואיות, ובפגיעה במערכת האמון בין מפקדים לבין

  פקודים.

   

  עיון בנתונים הסטטיסטיים מגלה כי לאחר שבשנים האחרונות כמעט ונמנעו אנשי המילואים להגיש קבילות, השנה נרשם גידול של 87 קבילות לעומת 2006. רוב הקובלים (63.5%) הם חיילים בשירות חובה.

   

  דוגמה לקבילות על אי-התחשבות בהנחיות רפואיות נרשמה כשחייל שסבל משברים בידו במהלך טירונות, ואף היו בידיו אישורים רפואיים, נדרש לאחוז מכשיר קשר כבד. המפקדים דרשו מהחייל לספור עד 300, להעמיד פנים שהוא אוחז נשק דמיוני בידיו ולתפעל אותו. בתוך כך אמרו לו: "אל תשחק אותה חולה".

   

  במהלך בירור הקבילה המשיכו המפקדים להתייחס לעניין בזלזול, וטענו שמדובר ב"קבילה הזויה" - זאת על אף שהפרופיל הרפואי של החייל ירד בגין הבעיה ממנה סבל. הנציב קבע כי כל הדרג הפיקודי כשל באופן חמור. לדבריו, המפקדים לא בדקו את האישורים הרפואיים שבידי החייל, סיכנו והשפילו אותו. הוא הורה לנקוט צעדים פיקודיים נגדם.

   

  קבילה אחרת הוגשה על ידי חייל בשירות חובה שקבל נגד מפקדו, שהורה לו לקפוץ, לנגד עיני חבריו, למימי נמל שבו נעים כלי שייט - דבר שעשוי לסכן את בריאותו. מבדיקת הקבילה עולה כי החייל נענש בדרך חריגה זו לאחר שאמר לחבריו כי מימי הנמל אינם נקיים ואין מקום להיכנס אליהם, אלא לפעילות מבצעית בלבד. נציב הקבילות קבע שטענת החייל מוצדקת ומצא פגם חמור בהתנהלות המפקד והמליץ לנקוט נגדו צעדים פיקודיים.

   

  ביורוקרטיה של שנה וחצי

  במקרה אחר, קצין בדרגת סרן חייב את פקודו לתרום דם - על אף שזה כבר תרם דם במסגרת אזרחית. המפקד לא ויתר ואף פנה לבנק הדם כדי לבדוק אם אכן טענת החייל נכונה, תוך הפרת פרטיותו. נציב קבילות החיילים קבע כי נפל פגם חמור בהתנהלות הקצין.

   

  אחד המקרים שמעיד על חוסר רגישות קיצוני מצד מפקדים נרשם כשלוחם ביחידה קרבית, שהצהיר על כוונות אובדניות, זכה ליחס משפיל במיוחד. מפקדו, קצין בדרגת סרן, פנה אליו ואמר: "בן אדם חלש... ריתוק קטן שובר אותך; אל תזיין בשכל, אם אתה רוצה לירות לעצמך ברגל, וזה מה שיגרום לך לצאת מכאן, תעשה את זה". הקצין הסורר נשפט וננזף.

   

  בדו"ח נציב הקבילות מתוארת גם קבילתה של חיילת בשירות חובה שטענה שחלפה שנה וחצי מהיום בו ביקשה לקבל תשלומי משפחה - אך לא קיבלה כל מענה. עיון בבקשותיה חשף עשרות בקשות לגורמים הרלוונטים והנציב קבע שהטיפול בה היה לקוי ביותר. הוא המליץ להעביר לה את כל הכספים לה היא זכאית רטרואקטיבית ממועד הבקשה.

   

  נסיעה בכלי רכב לא תקינים

  חיילי מילואים טענו שבמהלך פעילות מבצעית הם נדרשו על ידי מפקד הפלוגה לנהוג בכלי רכב שאינם תקינים. הם תיארו שורה של ליקויים בכלי הרכב, וכן שני אירועים שבמהלכם אירעו תאונות במהלך נסיעה בג'יפ "סופה" בשל התקלות.

   

  בהתייחסותו לקבילה ציין המג"ד כי "אסור שמצב כלי הרכב ישפיע בצורה ניכרת על המשימה המוטלת על הגדוד". הסבר דומה סיפק המ"פ. המפקדים אף אמרו כי עדיפה נסיעה בג'יפ ממוגן שאינו תקין לחלוטין, מאשר בג'יפ תקין אך לא ממוגן.

  הנציב מצא פגם חמור בהתנהלות המפקדים, דחה את הסבריהם והמליץ על נקיטת צעדים פיקודיים נגדם.

   

  בדברי הסיכום לדו"ח כתב נציב הקבילות, תא"ל (מיל') אבנר ברזני, כי ההשלכות הכרוכות בחוסר אמון במפקדים והיחס המזלזל בענייני הרפואה הן קשות ביותר. "הדברים עלולים להגיע אף לפגיעה גופנית חמורה ובלתי הפיכה בחייל שלא זכה לטיפול רפואי".

   

  הנציב העריך כי אחד הגורמים לחוסר האמון כלפי חיילים טמון בירידה בנכונות של מתגייסים וחיילים לשרת במערכים מסוימים, מה שמביא מפקדים לחשוש לאבד את כוח האדם שלהם. "לדאבוני", הוא פוסק, "לא אחת בוחרים מפקדים בדרך

  התמודדות נפסדת עם קשיים בתפקודם של פקודיהם". 

   

  מדובר צה"ל נמסר כי "צה"ל קיבל לידיו את הדו"ח והוא מחויב ללמוד את תכניו ולהפיק את הלקחים המתבקשים". עוד נמסר כי הרמטכ"ל גבי אשכנזי נפגש השבוע עם נציב הקבילות ושמע ממנו על המגמות העיקריות העולות מן הדו"ח, ועל הסיבות המיוחסות לעלייה בכמות הפניות לנציבות, "הנובעות מהיקף הפעילות של צה"ל בשנה האחרונה ומשינויים בחקיקה". הרמטכ"ל הנחה שנציגים בכירים מנציבות קבילות חיילים ישולבו בקורסים הפיקודיים, ברמות השונות בצה"ל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חוסר רגישות מצד מפקדים. ארכיון
  צילום: AP
  להיכנס למים המלוכלכים?!
  צילום: משה מילנר, לע"מ
  מומלצים