שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  רמון: יש מו"מ עם חמאס, בניגוד להחלטת ממשלה
  המשנה לראש הממשלה מודה בפעם הראשונה, כי מתנהלים מגעים עם חמאס, בניגוד לדרישה שהארגון יכיר תחילה בתנאי הקוורטט. הוא מתח ביקורת על כך וקרא לחבריו לסיעת קדימה: "לא להשלים עם מדינת חמאסטן בגבולנו הדרומי, כמו שמצרים לא משלימה עם מדינה כזאת בגבולה הצפוני". השר דיכטר התייחס לפגיעת הגראד בקניון באשקלון: "אמרתי לאמא שהמרפאה מבוטלת"
  ישראל מודה בפה מלא בניהול משא ומתן עם חמאס. "אנו מנהלים משא ומתן עם חמאס בניגוד להחלטת הממשלה שקבעה שאפשר יהיה לנהל איתם מו"מ רק לאחר שיקבלו את תנאי הקוורטט". כך הודה בצהריים (יום ב') המשנה לראש הממשלה, חיים רמון, בדיון המדיני בסיעת קדימה על רצועת עזה. השר רמון מתח ביקורת על המגעים הללו.

   

  בדבריו, פרץ רמון גדר מילולית שנפרשה עד כה בידי כל שרי הממשלה, אשר טענו שהמשא ומתן על

  הסכם הרגיעה מתנהל מול מצרים בלבד. זאת, כדי לא להודות שהם מפרים את הצהרת ראש הממשלה עצמו, וכל אחד משריו, שטענו שאין לנהל כל משא ומתן עם ממשלת חמאס.

   

  עד כה, העמדה הרשמית היתה כי שיח שכזה יפרוץ למעשה את המצור המדיני שהוטל על הנייה וממשלתו בשנה החולפת, מאז השתלט חמאס על הרצועה. ואולם, רמון אינו מסתפק בכך ורומז שהוא מתנגד גם למדיניות שהתווה המטבחון המדיני, ערב ביקורו של המתווך המצרי, השר עומאר סולימאן.  מדיניות זאת קבעה שיש לכרוך את שחרור החייל החטוף גלעד שליט בהסכם רגיעה ברצועת עזה.

   

  "שליט אינו קשור לנושא הטרור"

  רמון אמר לחבריו לסיעה, כי "בדיונים על שחרור גלעד שליט, אני מייצג את הקו המתון מאוד. בעיית החייל החטוף הינה בעיה הומניטארית, שאנו מוכנים לשלם מחיר כבד מאוד כדי לפתור אותה. אין לכרוך את זה במלחמה בטרור, זה אינו קשור לנושא הטרור המופעל לעברינו מעזה".

    

  המשנה לראש הממשלה דחה התקפה מצד חברת הכנסת מרינה סולודקין על תוצאות ההתנתקות, ואמר שהבעיה היא עם מימוש המשוואה שאמורה הייתה ליישם חופש פעולה כמעט בלתי מוגבל בעזה. "צריך להבין שאנו לא נלחמים נגד ארגון טרור, אלא מול מדינת טרור בשם חמאסטן. אנו לא יכולים להשלים עם מדינה כזאת בגבולנו הדרומי, כמו שמצרים לא משלימה עם מדינה כזאת בגבולה הצפוני.

   

  "צריך לעצור בעזה את מצעד הניצחון של האיסלאם הרדיקאלי. אני מקווה מאוד שבשבוע הבא נקבל הכרעה אסטרטגית, והיא שאנו לא משלימים עם מדינת חמאס בגבולנו הדרומי. אז צה"ל כבר יידע מה לעשות", אמר השר רמון, המשמר לעצמו חופש דעה גם בניגוד לעמדת ראש הממשלה ושרי המטבחון - לבני וברק. שרת החוץ, ציפי לבני, התייחסה גם היא לפתרון הצבאי לבעיה ברצועת עזה, לצד החיוניות בהמשך מו"מ מול הנהגת הרשות הפלסטינית. "המו"מ לא אמור ולא נותן את המענה למצב בעזה", אמרה.

   

  שר התחבורה והבטיחות בדרכים, שאול מופז, אמר כי יש לקבל הכרעה בעניין הטרור הפלסטיני. "אנחנו יודעים מי הכתובת, אנחנו יודעים מי מוביל את זה, ואני מקווה מאוד שהגיעה שעת שינוי המדיניות או שינוי המצב. אנחנו לא צריכים לעשות דילים או עסקאות עם ארגוני טרור. ארגון שרוצה לדבר איתנו ניצב בפני תנאים ברורים".

   

  השר דיכטר: אמא, המרפאה מבוטלת

  גם השר לבטחון פנים, אבי דיכטר, התייחס בישיבת הסיעה לסבל היומיומי של תושבי עוטף עזה. דיכטר הציג את הדברים מנקודת מבט של תושב הדרום: "אנחנו חיים בין טרגדיות לבין נסים", אמר.

  "200 אלף איש נכנסו למשטר של סירנות ואנשים חיים בין סירנה לסירנה. אנשים שנוסעים מתל-אביב דרומה לא נוסעים דרך אזור עזה. זה משפיע אפילו על תושבי המרכז".

   

  דיכטר סיפר על הערב שבו פגעה רקטת גראד בקניון באשקלון וגרמה לנפגעים רבים. "הייתי צריך לקחת את אמא שלי למרפאה בקניון למחרת היום בו פגע בו הטיל", סיפר. "בערב צלצלתי אליה ואמרתי לה שלא הולכים מחר. היא שאלה האם התור התבטל, ואמרתי לה: המרפאה מבוטלת".

   

  בהכנת הידיעה השתתף אמנון מרנדה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רמון. פרץ את הגדר
  צילום: סבסטיאן שיינר
  דיכטר. "חיים בין טרגדיות לבין נסים"
  צילום: צפריר אביוב
  הגראד בקניון. "המרפאה מבוטלת"
  צילום: אמיר כהן
  מומלצים