שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  יאכטות שיצאו מישראל עוכבו שבוע בסואץ
  11 יאכטות שיצאו בתחילת השבוע שעבר מתל-אביב עוכבו במשך שבעה ימים בפורט סעיד, ולשייטים לא הורשה לעבור בתעלת סואץ. שייט ישראלי: "בכל יום המצרים נתנו לנו תירוצים אחרים. לדעתי, הסיבה היחידה לכך היא בגלל היותי ישראלי". שגרירות מצרים: ליאכטות לא היו אישורי מעבר

  משט היאכטות "מד רד ראלי" (Med-Red Rally) שהתחיל לפני תשעה ימים בתל-אביב, ואמור היה לעבור בתעלת סואץ, הסתיים בחלקו במפח נפש. המצרים עיכבו 11 יאכטות יותר משבוע בפורט סעיד, ומנעו את מעברן בתעלת סואץ. היום (ג') יצאו היאכטות בחזרה לישראל, מבלי שהשלימו את המסע. השייטים הזועמים - שבשנים קודמות התקבלו במצרים בזרועות פתוחות - הודיעו כי יפנו לנשיא מצרים.

   

  ה"מד רד ראלי" נחשב למשט היאכטות הגדול ביותר במזרח התיכון והוא מתקיים זו השנה הרביעית. המסלול מתחיל בטורקיה, עובר בישראל וממשיך דרומה למצרים ולים סוף. המשט הנוכחי יצא לדרך ביום ראשון שעבר, מהמרינה בתל אביב לעבר פורט סעיד. חלק מהיאכטות, שהשתתפו בחלק הקצר של המסע המשיכו לאלכסנדריה, וחזרו למרינה בתל אביב אחרי ארבעה ימים. יתר היאכטות היו אמורות להמשיך דרך תעלת סואץ לכיוון האי טאווילה, ובסופו של דבר להגיע לשארם א-שייח'. 11 יאכטות, בהן זו של קומודור השיט, איזי סוויסה, נשארו בפורט סעיד.


  היאכטות בפורט סעיד בשנה שעברה (צילום: אחיה ראב"ד)

   

  לדברי השייטים, בתחילה טענו המצרים כי בתעלה צריכות לעבור ספינות מלחמה ובשל כך העיכוב, אולם הזמן חלף והיאכטות לא הורשו להמשיך במסען. "פשוט נתקענו בפורט סעיד. בכל יום המצרים נתנו לנו תירוצים אחרים. פעם אוניה גדולה שעוברת, פעם עומס תנועה, פעם פשוט אי אפשר, כי אין יציאה. לדעתי מדובר באמתלות שווא והסיבה היחידה היא בגלל היותי ישראלי, וזה חבל מאוד".

   

  סוויסה אגב, היה הישראלי היחיד במשט שאמור היה להמשיך בהפלגה. שאר היאכטות הגיעו ממדינות שונות בעולם. "מטרת המשט היא לעודד ולפתח את התיירות הימית בין ישראל והמדינות השכנות ולפתוח נתיב שיט וקשר בין המדינות. אך השנה לצערי המצרים החליטו לגרום לנו למפח נפש. לא רק שהם לא אפשרו לנו להמשיך במסע, אלא גם לא לחזור לארץ", הוא אמר.

   

  רק היום התקבלה הודעה: ממשיכים לשוט

  השייטים סיפרו כי המצרים איפשרו להם לצאת מהמרינה לעיר, על מנת להצטייד במזון וציוד. באחד הימים, אף נסעו ברכבת לטיול בקהיר ולוקסור. היום, סמוך לשעה 13:00, הודיעו המצרים לשייטים כי הם רשאים לחזור לישראל.

   

  "כאשר נגיע ארצה בכוונתי לפנות במכתב חריף לנשיא מובארק ולשר התיירות המצרי", אמר סוויסה.

  "אני לא מבין למה הם נהגו כפי שנהגו, מלבד בגלל היותי יהודי בעל אזרחות ישראלית. אני דורש התנצלות. אחרי שלוש שנים שתמיד קיבלו אותנו בחום ובחביבות, השנה לצערי הם החליטו לנהוג אחרת. הנהלת ה'מד רד ראלי' תשקול את דרכה בשנה הבאה. אולי נחליט להעביר את יעד המשט למדינה אחרת".

   

  משגרירות מצרים בישראל נמסר ל-ynet כי השגרירות אינה צד בעניין ואינה מעורה בכל הפרטים, אולם מבדיקה שנערכה עולה כי לחלק מבעלי היאכטות היו בעיות בסידור המעבר בתעלה, מה שהביא לעיכוב, "לראיה העובדה שחלק מהיאכטות שלא היתה להן בעיה בהסדרת המעבר, עברו ללא בעיה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מסע היאכטות בשנה שעברה
  צילום: אחיה ראב"ד
  מומלצים