שתף קטע נבחר

זירת הקניות

גור: התחממות הכדור - קללה על הדורות הבאים

בנאום בכנס בנושא אנרגיות מתחדשות אמר גור כי המדינות המדבריות בורכו בשפע של שמש - שהיא אנרגיה בחינם. "אנחנו בתחילתו של עידן חדש. ועלינו לבחור בין ברכה או קללה, חיים או מוות. על כל תושבי העולם מוטלת החובה המוסרית לשמור את הבריאה האלוהית עבור הדורות הבאים"

אל גור היה במשך שנים שם נרדף לטיפוס יבשושי וצונן - לבטח לעומת הברק והכריזמה ששפעו מהנשיא ביל קלינטון. מאז התרכך מעט, והוא מנסה לשבץ הומור בדברי התוכחה הסביבתיים שלו. גם את נאומו הערב (ג') באוניברסיטת תל-אביב פתח גור בבדיחה, אם כי מעט מורכבת. השורה התחתונה שלו היא ש-"כן - אנרגיה סולארית טובה ליהודים".

 

בנאום המרכזי בכנס בנושא אנרגיות מתחדשות באוניברסיטת תל אביב אמר גור: "על כל תושבי העולם מוטלת החובה המוסרית לשמור את הבריאה האלוהית עבור הדורות הבאים... ברגע זה בהיסטוריה, שבו לראשונה כל תושבי העולם צריכים לקבל החלטות מוסריות בנוגע לעתידם, תושבי ישראל יכולים להוביל את הדרך לבחירה באנרגיות מתחדשות".

 

"המדינות המדבריות מרגישות לא פעם שהן אינן נהנות מיתרונות רבים, אבל באופן אירוני דווקא האזורים המדבריים משופעים בשמש - שעשוייה לסייע לייצר אנרגיה בחינם", הוסיף גור. 

  

נשיא המדינה שמעון פרס, שנאם לפני גור, התייחס גם הוא בדבריו לנפט ולמקורותיו. "העלייה במחירים משגעת את יצואניות הנפט וגם מממנת טרור. הנפט שיגע את איראן - שכן הוא מאפשר הכנסת מזומנים קבועה בלי צורך לתת דין וחשבון. עדיף למשק האנרגיה של ישראל להסתמך על השמש ולא על נפט ממדינות ערב. זו אנרגיה קבועה, אובייקטיבית, ולא חברה בליגה הערבית", דברי פרס.

 

"זה לא מדע בידיוני"

גור הקדיש את מרבית נאומו לשירטוט "נקודה המפנה ההיסטורית", כהגדרתו, שמולה ניצבת כיום האנושות. "אנחנו בתחילתו של עידן חדש. ועלינו לבחור בין ברכה או קללה, חיים או מוות", אמר. "הקהילה המדעית הבינלאומית הבהירה לנו שאם נמשיך להתבסס על מקורות אנרגיה מזהמים, ונמשיך לחמם את כדור הארץ, זה יסתיים בקללה על הדורות הבאים".

 

הוא ציטט מנתונים של מדעני הפאנל הבין-ממשלתי לחקר שינוי האקלים (IPCC), שחלקו איתו את פרס נובל לשלום, ואמר כי על האנושות להתייחס לתחזיות הקודרות בנושא שינוי האקלים כאל "חוות דעת רפואית", והמלצה מעשית לפעולה - לא כאל "סרט מדע בדיוני".

 

"היום סובל כדור הארץ שלנו מחום", אמר. "לו היה זה הילד שלכם, שסובל מחום, מה הייתם עושים? הייתם פונים לרופא. ואילו הרופא היה אומר לכם שלא מדובר בתופעה חולפת אלא בבעיה קבועה, מה הייתם עושים אז? הייתם אולי מבקשים חוות דעת נוספת. אבל בסופו של דבר, אילו היו ממליצים לכם על דרך פעולה שוודאותה כ-90 אחוזים - הייתם בוחרים בה".  


גור יודע כי שינוי המצב כרוך בקשיים, אך הוא סבור כי קיימת היום "דרך קשה ונכונה" ו-"דרך קלה אך שגויה". "במובנים מסוימים נראה כי ישנו קושי לבחור בדרך החדשה, הקשה והנכונה, שכן היא מסמלת את הלא נודע. אך תוצאותיה יהיו לטובת האנושות", אמר. 


פורסם לראשונה 20/05/2008 21:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
זה לא מדע בדיוני. גור
צילום: רויטרס
מומלצים