שתף קטע נבחר

חשוד בטרור: חוקרים אמריקנים הטביעו והכו אותי

אסיר לשעבר בכלא גואנטנמו העיד בפני פאנל של מחוקקים אמריקנים על ההתעללויות שעבר. הוא סיפר על "טיפול במים" שבמהלכו הוכנס ראשו לתוך דלי מים בזמן שהחוקרים הכו אותו בבטנו

פאנל של חברי ועידת החוץ בבית הנבחרים האמריקני האזין הלילה (ד') לעדותו של מוראט קורנאז, אסיר לשעבר בבית הכלא האמריקני במפרץ גואנטנמו, שטוען כי חוקרים אמריקנים התעללו בו ועינו אותו.

 

קורנאז, אזרח טורקי שנולד בגרמניה, נעצר ב-2001 בפקיסטן והועבר לידי צבא ארה"ב. בית דין צבאי הגדיר אותו "חייל אויב" בהסתמך על טענות שלפיהן היה בקשר עם מחבל שביצע פיגוע התאבדות ועם קבוצות דתיות שעוינות את ארה"ב. מסמכים שפורסמו בשנה שעברה הוכיחו כי כבר ב-2002 הרשויות האמריקניות גילו כי הוא חף מפשע, אולם הוא שוחרר מגואנטנמו רק בשנת 2006 בעקבות בקשתה של קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל.

 

מחלקת המדינה: ארה"ב לא מענה 

בעדות, שהועברה באמצעות לוויין, סיפר קורנאז כי ב-2002 חוקרים אמריקנים הכו אותו, תקפו אותו בשוקים חשמליים ועינו אותו באמצעות טכניקה שנקראת "טיפול במים" - במהלכו הוכנס ראשו לדלי מים,

בזמן שהחוקרים הכו אותו באגרופים בבטנו, כדי לגרום לו לבלוע מים. הוא סיפר כי אסירים אחרים מתו כתוצאה מה"טיפול". במקרה אחר, לטענתו, נתלה מידיו במשך חמישה ימים.

 

קורנאז סיפר כי בזמן שהייתו בגואנטנמו הוכה, הוכרח לקבל תרופות והיה קורבן להתעללות מינית ודתית. "סיפרתי להם שוב ושוב את הסיפור שלי, שוב ושוב את השם שלי". דובר מחלקת המדינה האמריקנית, שון מקורמק, הכחיש כי ארצות הברית מענה אסירים. "אני לא יכול לנסח את זה בצורה יותר פשוטה מהניסוח של נשיא ארצות הברית, שאומר שארצות הברית לא מענה", אמר.

 

קורנאז טען כי גם עבר התעללות על-ידי חוקרים גרמנים. מוקדם יותר השנה נסגר תיק חקירה נגד שני חיילים גרמנים שעל פי החשד התעללו בו.

 

לפנייה לכתב/ת
עצירים בגואנטנמו. ארכיון
באדיבות אמנסטי ישראל
צילום: איי פי
בית הכלא בגואנטנמו. ארכיון
צילום: איי פי
מומלצים