שתף קטע נבחר

עקבות ראשונים של דינוזאורים בחצי האי ערב

בצפון תימן נמצאו עקבות של זאורופודים, הדינוזאורים הגדולים ביותר שחיו בעולם

 

עקבותיהם של 11 דינוזאורים, מסוג זאורופוד(Sauropod), נתגלו במישור בוצי, 47 ק"מ צפונית לבירת תימן צנעא. אלה עקבות ראשונים של דינוזאורים שהתגלו בחצי האי ערב. הזאורופודים, הם חיות היבשה הגדולות ביותר שחיו אי פעם. אורכם הגיע עד 30 מטרים, בעיקר בזכות צווארם הארוך. הם הלכו על ארבע וניזונו מצמחים.

 

העקבות נתגלו לראשונה על ידי עיתונאי תימני, מוחמד אל –דהרי, שיצר קשר עם מוחמד אל-ווסאבי, גיאולוג מקומי. אל-ווסאבי חקר את העקבות בצוותא עם עמיתו, אנה שולף (Anne Schulp), פליאונטולוג מאוניברסיטת מסטריך שבהולנד.

 

"מה שנחמד הוא שסוף סוף מילאנו משבצת ריקה במפת ההתפשטות של הדינוזאורים" אמר שולף לכתב סוכנות 'רויטרס'. "עד לפני 10 שנים לא היו לנו אפילו מאובנים מחצי האי ערב ועכשיו יש עקבות". עד כה נמצאו רק מספר מאובנים המעידים על נוכחות של דינוזאורים בחצי האי ערב.

 


העקבות בתימן (צילום:רויטרס) 

 

בדיקות שונות שנערכו לעקבות העלו כי גילם 150 מיליון שנה בקירוב. הם נוצרו על ידי זאורופודים שצעדו בקצב אחיד, ככל הנראה בחיפושם אחר מזון. העקבות במצב שימור מצוין, גודלם נע בין 43 ל-70 סנטימטרים והם מעידים על צעדים בגודל של 2.5 מטרים. "מה שיפה בעקבות זה שעל בסיסם אתה יכול לשער במה עסקו החיות" אומרת שולף. "זה מכניס קצת חיים לתמונה שמציירים המאובנים".

 

שולף ואל-דהרי מדדו את גודלם, צורתם ושטח פניהם של העקבות והסיקו מהנתונים כי הם שייכים לזאורופודים ארוכי הצוואר. הזאורופודים החלו להלך על פני כדור הארץ לפני כ- 228 מיליון שנים ונכחדו לפני כ-65 מיליון שנים. העקבות שנתגלו עשויים לשפוך אור נוסף על אורחות חייהם ותולדותיהם של היצורים הגדולים ביותר שחיו אי פעם על היבשה.

 

"אנחנו מנסים עכשיו להבין מתי חיו היצורים שטבעו את טביעות הרגל הללו. איפה הם הסתובבו ומה הכתיב את נתיב תנועתם" אמר שולף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עקבות דינזאורים בתימן
צילום: רויטרס
מומלצים