שתף קטע נבחר

2009: מיקרוסופט תתמוך בפורמט קוד פתוח ב-Office

לאחר שקיבלה קנסות כבדים מנציבות האיחוד האירופי בשנים האחרונות, הודיעה מיקרוסופט כי תפעל למען תאימות של חבילת התוכנות המשרדיות Office עם תקנים פתוחים ומתחרים

ענקית התוכנה מיקרוסופט הודיעה אתמול  (ד') כי במהלך שנה הבאה תוסיף לחבילת התוכנות Office 2007 תמיכה בפורמט הפתוח ODT, בו נעשה שימוש בחבילת OpenOffice המבוססת על קוד פתוח ומתחרה בחבילה של מיקרוסופט.

 

בנוסף, אומרים במיקרוסופט, יאפשרו למשתמשים ל-Office לשמור מסמכים בפורמטי PDF ו-XPS. התמיכה תתווסף עם חבילת העדכונים SP2 שמתוכננת לצאת במהלך המחצית הראשונה של 2009. כרגע, ניתן לפתוח קבצים בפורמט ODF הפתוח, אך נדרשת התקנה של תוספת ל-Office. בהודעה של מיקרוסופט עוד נכתב כי החברה תמשיך לשתף פעולה עם הקהילה בפרוייקט המרה של Open XML-ODF, וכן תצטרף לוועדה הדנה בתקן ה-ODF.

 

ההכרזה של מיקרוסופט מגיעה מיד לאחר שבברטניה התלוננו כי מיקרוסופט מסכלת תוכניות חינוכיות משום שהיא לא תומכת בסטנדרטים פתוחים. מחלוקת נסובה סביב חוסר התאימות של חבילת התוכנות הפופולרית של מיקרוסופט, Office 2007, לתקן הפתוח OpenDocument (או ODF). ה-ODF הוא תקן מתחרה לזה של מיקרוסופט, שאומץ על ידי מוסדות חינוך וממשלות ברחבי העולם. עם זאת, בהכרזה של מיקרוסופט לא התייחסו לתלונה של בריטניה.

 

ראשי מיקרוסופט הצהירו בחודש פברואר השנה על שורה של צעדים המיועדים לפתוח את התוכנה שלה ולהקל על חברות מתחרות ומפתחים לייצר תוכנות הפועלות בתאימות עם Windows, Office ומוצרים אחרים. בין הצעדים האלה API חופשיים, פרוטוקולים פתוחים וניידות מידע, כמו גם רישיונות נוחים יותר עבור פטנטים. כמו כן, החברה התחייבה לא לתבוע מפתחים שישתמשו בקוד התוכנה עבור מטרות לא מסחריות.

 

בנציבות האיחוד האירופי אומרים כי "הנציבות תברך כל צעד של מיקרוסופט המקדם תאימות, יותר אפשרויות ללקוח, ופחות חסימה למשווק בודד". עוד אמרו בנציבות כי יבדקו "אם ההכרזה של מיקרוסופט מובילה לתאימות טובה יותר ומאפשרת ללקוחות לעבד את המסמכים שלהם בתוכנה שהם בחורים".

 

נציבות האיחוד האירופי הטילה בעבר קנסות על מיקרוסופט בסכום של 1.68 מיליארד אירו בין השאר בשל העובדה שמיקרוסופט לא סיפקה אפשרות לתאימות בין Windows השולטת בשוק לבין תוכנות ומערכות הפעלה אחרות. מיקרוסופט עירערה על חלק מהקנסות הללו, והודיע כעת כי תשתף פעולה עם הנציבות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים