שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ישראל תרכוש עשרות מטוסי חמקן מארה"ב
  נציג חברת לוקהיד-מרטין המבקר בישראל סיפר כי ישראל ביקשה לרכוש 25 מטוסי החמקן (F-35) ושלושה מטוסי הרקולס. עלותו של כל מטוס חמקן כ-80 מיליון דולר. המטוסים יגיעו לישראל בין שנת 2012 ל-2014

  הצטיידות אווירית. ישראל הגישה בקשה רשמית לממשלת ארצות-הברית לרכוש 25 מטוסי קרב מסוג חמקן (F-35) - כך גילה היום (ה') בוב טרייס, נציג חברת אמצעי הלחימה לוקהיד-מרטין שמבקר בארץ. על פי תוכנית "תפן", להצטיידות חיל האוויר, ישראל תוכל לרכוש עוד 50 מטוסי קרב בעתיד.

   

  טרייס ציין כי להערכתו אספקת המטוסים תחל בסוף 2013 או בתחילת 2014. בדומה לעסקאות קודמות מסוג זה, ישראל תשלב במטוסים אמריקניים טכנולוגיות כחול-לבן לאחר הגעתם לארץ. הרכישה החדשה כוללת גם שלושה מטוסי הרקולס שהראשון מבניהם יגיע לארץ ב-2012. בעתיד עשויה ישראל לרכוש עוד שני מטוסי הרקולס.

   

  נציג לוקהיד-מרטין סירב להתייחס לעלויות של כלי הטיס, אך ההערכה היא כל מטוס חמקן עולה כ-80 מיליון דולר. עלותו של מטוס הרקולס היא בין 50 ל-60 מיליון דולר.

   

  רכישת המטוסים היא חלק מתוכנית צה"ל לחמש השנים הקרובות. במערכת הביטחון סבורים כי ישנה חשיבות עליונה לצייד את חיל האוויר במטוסי הקרב המתקדמים ביותר בעולם. נושא רכישת המטוסים עלה בדיונים בדרגים הבכירים ביותר של ארצות-הברית וישראל.

   

  בתחילת שנות האלפיים התנהל בארצות הברית מכרז על מטוסי העתיד של הצבא האמריקני. חברת "לוקהיד-מרטין", שהציעה אז את מטוס ה-F-35, גברה על חברת "בואינג" וכך נכנס החמקן לתהליך פיתוח.

   

  בשנת 2003 יצא צוות ישראלי לארצות-הברית במסגרת הסכם שיתוף פעולה סביב ה-F-35. לישראלים ניתנה האפשרות לבצע שינויים במטוס, על מנת להתאים אותו לצרכים הייחודיים של חיל האוויר. התעשיות הביטחוניות בישראל יכלו להתמודד על פיתוח וייצור מערכות שיותקנו במטוס.

   

  החמקן הוא מטוס קרב משוכלל עם יכולות מתקדמות יותר ממטוס ה F-16. במסגרת תוכנית "תפן", אמור חיל האוויר לשדרג את מערך ההגנה מפני טילים ורקטות, החל ממערכת נגד ירי קסאם ועד המשך פיתוח מערכות נגד טילי קרקע-קרקע ארוכי טווח.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  החמקן יצויד במערכות כחול לבן
  צילום: לוקהיד מרטין
  מומלצים