שתף קטע נבחר

ביהמ"ש: משה טלנסקי יעיד ביום שלישי בבוקר

נשיאת בית המשפט המחוזי בירושלים, השופטת מוסיה ארד, ביקשה מפרקליט המדינה, משה לדור, ומפרקליטיו של ראש הממשלה להגיע להסכמה על מועד עדותו של משה טלנסקי. לאחר שנסיונותיהם נכשלו, נקבע כי העדות תידחה ביומיים ותישמע ביום שלישי

בית המשפט המחוזי בירושלים דחה הבוקר (יום ו') את עדותו המוקדמת של משה (מוריס) טלנסקי ביומיים, ועדותו בפרשת "מעטפות הכסף" תחל ביום שלישי בבוקר, במקום ביום ראשון הקרוב. פרקליטי ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ביקשו לדחות בשבועיים את עדותו המוקדמת, כדי להיערך בהתאם ולהספיק לעבור על חומרי החקירה שקיבלו לידיהם. השופטת קבעה כי אולמרט ושולה זקן לא צריכים להגיע לעדות. עדותו של טלנסקי צפויה להימשך גם ביום רביעי וחמישי.

 

נשיאת בית המשפט המחוזי בירושלים, השופטת מוסיה ארד, ביקשה בתחילת הדיון מהצדדים להתפשר ביניהם ולהגיע להסכמה על מועד העדות המוקדמת. בדיון השתתפו פרקליט המדינה, משה לדור, המייצג את המדינה, ומנגד, עמדו פרקליטיו של אולמרט, עו"ד אלי זהר ועו"ד רועי בלכר, וכן פרקליטה של שולה זקן, עו"ד מיכה פטמן. בדיון השתתף גם פרקליטו של טלנסקי, עו"ד ז'ק חן.


עורכי הדין בבית המשפט (צילום: דודי ועקנין)

 

לאחר שהתדיינו ביניהם במשך יותר משעה, הגיעו הצדדים למסקנה כי אין ביכולתם לקבוע מועד מוסכם למתן העדות. כשהתחדש הדיון, החלה דרמה משפטית שכללה אף כמה רגעים מביכים. תחילה, הציע פרקליטו של אולמרט, שטלנסקי יעיד ביום ראשון בבוקר, המועד המקורי, וכי החקירה הנגדית תיערך כמה חודשים לאחר מכן. עו"ד זהר אף אמר כי "אנחנו מוכנים לקחת את הסיכון שלא יחזור".

 

לעומתו, דווקא פרקליט המדינה לדור הציע לדחות את מתן העדות בעשרה ימים. לדור טען כי אם העדות תישמע ביום ראשון, "אנחנו נשמע עדות חסרת משמעות. אחר-כך פרקליטי אולמרט וזקן יטענו שהם לא יכלו להערך לחקירה, ולכן הלקוח שלהם נפגע באופן דרמטי". עו"ד זהר הגיב בכעס ואמר "לא נחקור חקירת סרק. עוד לא קיבלתי את כל החומר. מעולם לא הייתה התנהלות כזו בבית משפט בישראל. אני מבטל את הבקשה - שיהיה כבר דיון בראשון. אני כועס מבפנים".

 

בתגובה אמר לדור: "הם מנסים להציב את עצמם במצב קשה יותר. הם מוכנים לקלוע את עצמם במצב מלאכותי חמור יותר, כדי שמשקלה של העדות יהיה חסר ערך". במהלך הדיון אמר עו"ד זהר כי בפעם הראשונה שעתר לבית המשפט היו בידיו שני קלסרים של חומר החקירה - וכיום הוא קיבל כבר 23.

 

לאחר שבית-המשפט העליון דחה את ערעורם על העדות המוקדמת של טלנסקי, ביקשו פרקליטי ראש הממשלה מבית משפט המחוזי בירושלים - שאישר מלכתחילה את ההליך המשפטי החריג - לדחות אותו בשבועיים. הם הסבירו כי הדחייה נועדה לאפשר לצוות ההגנה לעיין בחומר שמצוי בידי המשטרה והפרקליטות, ולהתכונן לחקירה הנגדית בבית-המשפט.


ארגזי המסמכים שהועברו לפרקליטי אולמרט (צילום: עטא עוויסאת)

 

גורמים בפרקליטות המדינה מסרו ל-ynet כי יביעו התנגדות לדחייה ממושכת,

אך יסכימו למתן העדות בעיכוב של כמה ימים. את בקשת הדחייה והתגובה לה מגישים לבית-המשפט פרקליטי אולמרט ואנשי פרקליטות המדינה במשותף. צו עיכוב היציאה נגד טלנסקי, שנחקר לאחרונה שוב במשרדי יחא"ה, הוארך עד יום שני, בהסכמת המשטרה ופרקליטו של טלנסקי.

 

בפשיטות שערכה המשטרה נאספו מסמכים המחזקים את עדותו של טלנסקי, לפיה חלק מהכספים שהעביר לאולמרט מימנו נסיעות פרטיות לחו"ל.


פורסם לראשונה 23/05/2008 09:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
עו"ד זהר. ביקש לדחות
צילום: דודי ועקנין
צילום: דודי ועקנין
עו"ד חן. פרקליטו של טלנסקי
צילום: דודי ועקנין
טלנסקי. רוצה לשוב לארה"ב
צילום: גיא אסיאג
מומלצים