שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  איראן לסוריה: הגולן חייב לחזור לרשותכם
  סוריה מנסה להרגיע את איראן, לנוכח המשא ומתן עם ישראל. שר ההגנה הסורי, הגנרל חסן תורכמני, הגיע לטהרן והיום ייפגש עם עמיתו ועם צמרת המשטר האיראני. שר החוץ האיראני: "הגולן חייב לחזור לסוריה"

  האם ציר הרשע ינותק? שר ההגנה הסורי, הגנרל חסן תורכמני, ייפגש היום (יום א') בטהרן עם שר ההגנה האיראני, מוסטפה מוחמד נג'אר, ועם אישים נוספים בצמרת השלטון האיראני, בהם כנראה גם הנשיא מחמוד אחמדי-נג'אד. סוריה שיגרה את שר ההגנה שלה בניסיון להרגיע את טהרן בעקבות חידוש המשא ומתן עם ישראל. הוא ידון בין היתר בהסכמי ההגנה של איראן וסוריה ובשיתוף הפעולה הביטחוני. 

   

  בפגישה שקיים אתמול שר החוץ האיראני, מנושהר מותקי, עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, הוא התייחס לראשונה באופן פומבי לסוגיית המשא ומתן בין ישראל לסוריה: "הגולן שייך לסוריה וחייב לחזור לרשותה. המשטר הציוני חייב לסגת מהגולן, ואנחנו תומכים במאמצי סוריה להחזיר את הגולן". לדבריו, איראן סבורה שבנסיבות הקיימות ישראל אינה מסוגלת להציב תנאים לסוריה.

   

  משעל עצמו אמר באותה הפגישה כי "ראש הממשלה אולמרט אינו חזק מספיק כדי לבצע את הצעדים הנדרשים לשלום עם סוריה. אנחנו מטילים ספק בכך שישראל מעוניינת להשיב את הגולן לסוריה. היא חלשה מכדי לנקוט צעד למען הזכויות של העם הפלסטיני ושל סוריה".

   

  ביקורו של שר ההגנה הסורי בטהרן הגיע אחרי הדיווחים לפיהם נשיא איראן זועם על המגעים שנפתחו בין ישראל לסוריה. גורמים המקורבים לנשיא איראן סיפרו לעיתון "א-שרק אל-אווסט" כי הוא לא הסתיר את מורת רוחו ותדהמתו לאחר שקיבל מידע מפורט על המגעים החשאיים שניהלה בין סוריה עם ישראל. הוא הגדיר את המגעים בין סוריה לישראל כ"הפרה של דמשק את המחויבויות ההדדיות בין סוריה לאיראן".

   

  סוריה שבה והביעה התנגדות לדרישת ישראל כי תנתק את קשריה עם איראן, חיזבאללה וחמאס, כתנאי להסכם שלום. כך נכתב בעיתון הסורי הממשלתי "תישרין". במאמר המערכת של העיתון נכתב כי תנאים מקדימים להסכם השלום העתידי משמעותם "קשירת העגלה לפני הסוסים" וכי יחסיה של סוריה עם מדינות אחרות אינם עומדים על הפרק בשולחן המשא ומתן.


  פורסם לראשונה 24/05/2008 23:35

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אחמדי-נג'אד
  צילום: AFP
  אסד וראש ממשלת טורקיה, ארדואן
  צילום: AP
  מומלצים