שתף קטע נבחר

איראן: מתווך הגרעין לשעבר יהיה יו"ר הפרלמנט

עלי לריג'אני נבחר היום כמועמד המחנה השמרני לראשות הפרלמנט האיראני (המג'לס). מאחר שאיש אינו מתמודד מולו על התפקיד, צפוי לריג'אני - לשעבר ראש צוות המשא ומתן בנושא הגרעין מטעם איראן - להיבחר רשמית ליושב ראש הפרלמנט מחרתיים, אז יתכנס הפרלמנט החדש לראשונה

עלי לריג'אני, לשעבר ראש צוות המשא ומתן בנושא הגרעין מטעם איראן, נבחר היום (א') כמועמד המחנה השמרני לראשות הפרלמנט האיראני (המג'לס). כך דיווחה סוכנות הידיעות האיראנית איסנ"א.

 

לרגי'אני גבר ברוב של 161 קולות על יו"ר הפרלמנט הנוכחי, גולאם-עלי חדאד-עאדל, שקיבל רק 50 קולות מקרב נציגי המחנה השמרני בפרלמנט.

 

בעקבות תוצאות ההצבעה היום, צפוי לריג'אני להיבחר רשמית לתפקיד יושב ראש הפרלמנט עם כינוס הפרלמנט החדש ביום שלישי הקרוב. זאת, לנוכח העובדה כי איש אינו מתמודד מולו על התפקיד מטעם המחנות האחרים.

 

בבחירות לפרלמנט שנערכו בחודש מרס השנה זכו השמרנים לרוב של 229 מתוך 290 המושבים בפרלמנט - בעוד שהמחנה הרפורמיסטי זכה ל- 43 מושבים, ומועמדים עצמאיים זכו ב-18 מושבים.

 

המג'לס החדש, השמיני מאז המהפכה האיסלאמית, צפוי על פי ההערכות להיות ביקורתי יותר כלפי מדיניותו של הנשיא מחמוד אחמדי-נג'אד, במיוחד בכל הנוגע למדיניות הפנים והמדיניות הכלכלית. לכך תהיה חשיבות והשפעה רבה - במיוחד על רקע הבחירות הבאות לנשיאות, שייערכו בקיץ 2009.

 

המחנה השמרני בפרלמנט נחלק לשני מחנות עיקריים. המשמעות של בחירת לריג'אני היא חיזוק מחנה השמרנים שהינם מבקרי הנשיא, על פני מחנה השמרנים-מסורתיים, שאליו משתייך גם הנשיא אחמדי-נג'אד. בחירתו של לריג'אני מצביעה גם על חיזוק כוחו של המנהיג העליון, האייתוללה עלי חמינאי, שלריג'אני שימש עד כה כנציגו במועצה העליונה לביטחון לאומי, הגוף המרכזי במדינה בקבלת החלטות בנושא מדיניות חוץ וביטחון.

 

מחנה מבקרי הנשיא מתח בשנה האחרונה ביקורת נוקבת על התנהלותה של הממשלה וחוסר יכולתה להצעיד את איראן להישגים בתחום הכלכלי. חצי הביקורת הופנו בעיקר לכיוונו של אחמדי-נג'אד כמי שעומד בראש הממשלה. מחנה השמרנים-מסורתיים שהיווה רוב במג'לס האחרון מאמין בחזרה לעקרונות המהפכה האסלאמית ונחשב לקיצוני יותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
לריג'אני. חיזוק למחנה מתנגדי הנשיא
צילום: איי פי
מומלצים