שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  המתווה לרגיעה: שני שלבים, כולל סוגיית שליט
  ראש המטה המדיני ביטחוני עמוס גלעד שב אמש מסבב שיחות נוסף בקהיר ויעדכן את ראש הממשלה ושר הביטחון בהתקדמות המגעים לרגיעה. המחלוקת העיקרית שנותרה: זהות האסירים שישוחררו בשלב השני. אתמול מלאו 700 ימים לחטיפת גלעד שליט לרצועת עזה

  אין הכרעה: בירושלים ימתינו לסבב נוסף של שיחות בין האלוף במיל' עמוס גלעד למצרים, ובין אלה לחמאס ולארגוני הטרור, בטרם יכריעו אם לפעול צבאית בעזה, או ללכת להסכם רגיעה. עם זאת, לאחר שובו אמש (יום א') של ראש המטה הביטחוני מדיני במשרד הביטחון מסבב נוסף של פגישות בקהיר, מסתמן מתווה להסכם בעל שני שלבים.

   

  ראש המטה גלעד נועד עם שר המודיעין המצרי עומר סולימאן, והדגיש בפניו כי ישראל תובעת בשלב הראשון שקט מוחלט ברצועת עזה.

  בשלב זה יתחייבו גם ארגוני הטרור, בפיקוח מצרי, למנוע הברחות אמצעי לחימה, כסף ופעילי טרור מסיני לרצועה. בתמורה תתחייב ישראל שלא לבצע פעולה צבאית נרחבת.

   

  בשלב השני תסכים ישראל להפעיל את מעבר רפיח, לאספקת סחורות ומעבר אנשים בין מצרים לרצועת עזה. זאת בתמורה להתקדמות משמעותית בעסקה לשחרור החייל החטוף גלעד שליט. שלב זה אמור להיות בעייתי יותר, לאור המחלוקת בנושא זהות האסירים הפלסטיניים שישוחררו.

   

  ההסכמה העקרונית מדברת על 450 אסירים, מתוכם 350 אסירים שישוחררו עם העברת שליט לקהיר ועוד 100 כשיועבר זה לישראל. הבעיה היא עם שמות הרוצחים והמחבלים הבכירים שתובעים ארגוני הטרור לשחרר. עם מחלוקת זו יצטרך להתמודד המתווך המיוחד של ראש הממשלה, עופר דקל, הצפוי להשתלב במגעים.

   

  ממשרד הביטחון נמסר שגלעד צפוי לצאת בשבוע הבא שוב לקהיר כדי להמשיך בדיונים.

  את המסקנות מסבב השיחות הנוכחי יעביר לשרי המטבחון - ראש הממשלה אהוד אולמרט, שרת החוץ ציפי לבני ושר הביטחון אהוד ברק - שידונו בנושא.

   

  השר המצרי סולימאן קרא לשני הצדדים, ישראל וחמאס, להפגין גמישות כדי להגיע להסכמות. ועדיין, מעריכים בירושלים כעת כי השתפרו אך במעט הסיכויים להסגת הרגיעה, וגם שחרור שליט לא נראה קרוב.

   

  החייל החטוף גלעד שליט מוחזק כבר 700 ימים בידי חמאס.


  פורסם לראשונה 25/05/2008 22:06

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "המתווה לרגיעה: שני שלבים, כולל סוגיית שליט"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים