שתף קטע נבחר

נתניה: רח' נורדאו יהפוך לרח' הרבי מלובביץ'?

חסידי חב"ד ביקשו לקרוא לרחוב שבו נמצא המרכז העירוני שלהם על שם האדמו"ר - והחילונים זועמים: "כף רגלו מעולם לא דרכה בארץ. איפה הכבוד למנהיג הציוני?". חבר מועצה כתב לראש העירייה: "אהיה הראשון לזרוק אבן ב'אינתיפאדה' שתפרוץ". העירייה: השינוי כפוף לאישור המועצה

מלחמת התרבויות היהודית קמה לתחיה בנתניה: נורדאו מול הרבי מלובביץ'. תושבים מרחוב מקס נורדאו בנתניה יצאו למאבק נגד הצעה מטעם חב"ד לשנות את שם הרחוב, שאמור להיקרא על-שם הרבי מלובביץ'. מעבר לטענות על כך שהרבי מעולם לא ביקר כלל בישראל לעומת המנהיג הציוני, הם גם מוחים על המטרד הביורוקרטי הצפוי. העירייה טרם החליטה בנושא.

 

מקס נורדאו - שם העט של שמחה מאיר זידפלד - היה מראשי התנועה הציונית ויד ימינו של חוזה המדינה, בנימין זאב הרצל. בשבועות האחרונים התבשרו תושבי הרחוב הקרוי על שמו כי הועלתה הצעה להחליף את שם הרחוב, ולקרוא לו על שמו של הרבי מלובביץ' - כינוי של מנחם מנדל שניאורסון, האדמו"ר השביעי של חסידות חב"ד.

 

ההצעה הוגשה לוועדת השמות של עיריית נתניה על-ידי אנשי סניף חב"ד בעיר, הנמצא ברחוב נורדאו. הם טענו שאין בעיר אף רחוב על שם רבם, אך התושבים החילונים יצאו למאבק. 

 

"איפה הכבוד שצריכה המדינה לרכוש לאישיות כמו נורדאו?", תהתה אחת התושבות.

 "מכעיס אותנו במיוחד שרוצים לקורא לרחוב על שמו של הרבי מלובביץ' - שכף רגלו מעולם לא דרכה בארץ ישראל. זה רחוב שחילונים מתגוררים בו ולא ייתכן שיכפו עלינו שם דתי, ועוד רב של חב"ד".

 

מעבר לפגיעה בשמו של נורדאו, רוטנים התושבים על הטרחה הצפויה להם בעקבות השינוי - אז ייאלצו להחליף את כתובתם בכל רשות ומוסד ממלכתיים, וגם אצל מכריהם בארץ ובחו"ל. "זה יגרור תקופה ארוכה של בלבול, חוסר ודאות, הפסד ימי עבודה וטעויות בקבלת דואר", הם טוענים. "עם כל הכבוד לרבי מלובביץ' ועושי דברו, אין בכך כדי לפגוע במהיג הציוני הדגול".

 

לדברי מובילי המחאה, "העיר נתניה עוברת פיתוח מאסיבי בתקופה האחרונה ורחובות חדשים נסללים. שיבחרו את אחד הרחובות האלו ויקראו לו על שם הרבי מלובביץ'".

 

"יש על שמו בית ספר ושכונה, לא ייגרע מכבודו"

חבר מועצת עיריית נתניה מטעם הירוקים, אדיר בנימיני, הוא אחד מחברי ועדת השמות שתקבע האם לקבל את ההצעה. במכתב לראש העירייה מרים פיירברג כתב בנימיני בחריפות: "אתכבד להודיעך כי בכוונתי להצטרף לכל התקוממות ציבורית ומשפטית של תושבים באזור זה, כנגד הכוונה לשנות את שם הרחוב של אחד מגדולי האישים בתנועה הציונית.

 

"לכש'אינתיפאדה' זו תפרוץ, בכוונתי להיות זה שיזרוק את האבן הראשונה למיגור החרפה הזאת! לצערי אין זו הפעם הראשונה (וחוששני שלא האחרונה!) שעלי לקרוא לך גברתי, בלי כעס, בקרירות אך באיתנות - שימי קץ להפקר!", כתב בנימיני, שאף פנה בנושא לנשיא המדינה שמעון פרס וליושבת ראש הכנסת דליה איציק.

 

לעומת המתנגדים, יש גם מי שתומך בהצעה. "על שמו של נורדאו נקראים שכונת קריית נורדאו, בה נמצא הרחוב,

 וכן בית ספר. לא יקרה דבר עם יחליפו את שם הרחוב - מעמדו של נורדאו לא יפגע", אמר גורם בעיריית נתניה.

 

דובר עיריית נתניה, קובי ברדה, מסר כי "התקבלה בקשה לועדת השמות על-ידי חב"ד להנציח את שמו של הרב ברחוב בו פועל המרכז שלהם בעיר. הנושא יובא בפני ועדת השמות שתשמע את הטיעונים בעד ונגד, ותקבל את החלטתה לפי הנתונים שבידיה. יש להדגיש שכל החלטת ועדת השמות כפופה לאישור מועצת העיר".

 

  • ומה אתם אומרים? למגיבים - סמנו תחילה האם אתם "בעד" או "נגד" שינוי שם הרחוב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מקס נורדאו...
... או הרבי מלובביץ'?
מרים פיירברג
מומלצים