שתף קטע נבחר

משפ' ראדה תתבע מיליונים: מחדלים הובילו לרצח

במקביל להליך הפלילי בו מואשם רומן זדורוב, הוריה של הילדה שנרצחה בבית הספר תובעים את מדינת ישראל, המוסד החינוכי והרשויות. "היו מחדלים מזעזעים", טוען עורך דינם. האם אילנה ראדה: "תאיר השאירה לנו צוואה - לא לשתוק"

בעוד בבית המשפט המחוזי בנצרת מתנהל כבר למעלה משנה משפטו של רומן זדורוב, המואשם ברצח הילדה תאיר ראדה ז"ל בבית הספר נופי גולן בקצרין, פונים כעת הוריה גם לערכאות במישור האזרחי. מחר (יום ג') הם עתידים להגיש בבית המשפט המחוזי בחיפה תביעת פיצויים בגין נזקי גוף, בשמם ובשם עזבונה של בתם.

 

המשפט הפלילי:

ההורים, מלווים בעו"ד אושרי שלוש מנהריה, תובעים את מדינת ישראל, בית הספר, המועצה המקומית בקצרין והמועצה האזורית גולן. כל אלה, לטענת התובעים, אחראים להתרשלות שהובילה לרצח הילדה. סכום הפיצויים הנדרש לא מצוין, אולם בית המשפט המחוזי מוסמך לדון בסכומים העולים על 2.5 מיליון שקלים בתביעות מסוג זה.

 

האם אילנה ראדה אמרה: "אנחנו לא נרפה עד שמי שצריך לשלם את המחיר - ולא מדובר בכסף - ישלם אותו. כל אחד מנושאי התפקידים, שהיו צריכים לשמור על תאיר, לא ימשיכו במסלול חייהם הרגיל כאילו לא קרה דבר. אנחנו לא נשקוט".

 

"אף אחד לא לקח אחריות"

עורך הדין שלוש הדגיש כי בית הספר אחראי על התלמידים הלומדים בו ומעשיהם, "כחובת הורה כלפי ילדו" - אולם לטענתו העובדות במקרה זה מוכיחות שהאחריות לא מומשה. "איש מהצוות החינוכי לא שם לב לכך שתאיר עזבה את השיעור", אמר. גופתה של תאיר בת ה-13 נמצאה רק בשעות הערב, בשירותים בבית הספר.

 

עורך הדין הוסיף: "בית הספר הנהיג מדיניות ליברלית בכל הנוגע לכניסת זרים לשטחו. ביום הירצחה של תאיר היו פתוחים שערי בית הספר, בחלק מהזמן אפילו ללא אבטחה". לדברי עו"ד שלוש, מידע רב על "מחדלים מזעזעים" שהובילו למקרה, מופיעים כבר בדו"ח משרד החינוך שפורסם לאחר הרצח.

  

"עד היום אף אחד לא לקח אחריות", הוסיפה אילנה. "כל הגופים - המועצה, המשטרה ומערכת החינוך - כולם כשלו בשמירה. משרד החינוך נכשל בכך שלא שמר על תאיר, שרק ביקשה ללמוד ולא חזרה הביתה. המועצה נכשלה

בטיוח והמשטרה נכשלה גם לפני הרצח וגם לאחריו. עצם הידיעה שהיו הרבה מאוד מקרים פליליים בבית הספר, ואף אחד לא נתן את הדעת כדי לפתור אותם, מלמד על התנהלות המשטרה. כואב לי שאנחנו אלו ששילמנו את המחיר, המקרה שלנו הוא סטירת הלחי שלהם".

 

כשנשאלה כיצד תנהל כיום את חייה בין אולם בית המשפט בנצרת, שם מתנהל המשפט הפלילי, לבין בית המשפט המחוזי בחיפה, אליו תוגש התביעה האזרחית, השיבה ראדה בחיוך מהול בכאב: "אוסיף להגיע לדיונים הפליליים ואגיע גם לכל אחד מהדיונים האזרחיים. כל חיי היו נתונים לתאיר. היא בת הזקונים שלנו וליווינו אותה בכל רגע ורגע. כך נעשה גם אחרי מותה. הצוואה שהיא הותירה לנו קבעה שאסור לנו לשתוק ושעלינו להגיע לאמת. אנו נדאג לקיים אותה".

 

ממשרד החינוך נמסר: "אנו משתתפים בצערה העמוק של המשפחה. עם קבלת העתירה, המשרד ילמד אותה וישיב לבית המשפט". תגובת המועצה המקוית והמועצה האזורית טרם נתקבלה עד לשעת פרסום הידיעה.

 

בהכנת הידיעה השתתפה מורן זליקוביץ'
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האם אילנה על קבר בתה
צילום: אביהו שפירא
צילום: רפרודוקציה
תאיר ראדה ז"ל
צילום: רפרודוקציה
הנאשם ברצח, רומן זדורוב
צילום: חגי אהרון
מומלצים